en
  • Līga Purmale un Miervaldis Polis. 1975. Foto: Atis Ieviņš

“Paralēlās hronoloģijas. Austrumeiropas izstāžu nezināmā vēsture”

17. maijā Rīgas pilsētas izstāžu zāles "Rīgas mākslas telpa" Intro zālē atklāja izstādi "Paralēlās hronoloģijas. Austrumeiropas izstāžu nezināmā vēsture", kuru organizē Laikmetīgās mākslas centrs.Izstāde apskatāma no 18. maija līdz 4. jūnijam Rīgas pilsētas izstāžu zāles "Rīgas mākslas telpa" Intro zālē [Kungu iela 3 (zem Rātslaukuma)] 

Izstāde "Paralēlās hronoloģijas. Austrumeiropas izstāžu nezināmā vēsture" sniegs ieskatu par nozīmīgiem, bet šobrīd mazzināmiem mākslas notikumiem Latvijā, Lietuvā, Igaunijā un Ungārijā 20. gs. 50. – 80. gados. Izstāde aktualizē ārpus starptautiskās mākslas vēstures palikušo Austrumeiropas lomu, uzrādot paralēles un arī atšķirības ar Rietumu mākslu un savstarpēji reģionā.

"Paralēlās hronoloģijas" kā pašvērtīgu mākslas fenomenu aplūko izstādes, izceļot notikumus, kas savulaik iespaidoja vai pat mainīja izpratni par mākslas un izstāžu lomu. Līdz šim izstāde atšķirīgā komplektācijā bijusi skatāma Budapeštā (2009) un Karlsruē, Vācijā (2010), kur tās koncepcijas autori, mākslas organizācija Tranzit.hu,piedāvājuši no tradicionālās atšķirīgu pieeju mākslas pētniecībā un izstādīšanā. 

Izstādes kuratori: Ieva Astahovska (Latvija), Dovile Tumpīte (Lietuva), Mari Lānemetsa (Igaunija), Dora Heģi, Žuža Lāslo, Šāndors Horņiks (Ungārija). 

Izstāde ir daļa no Laikmetīgās mākslas centra koordinētā starptautiskā sadarbības projekta Atsedzot neredzamo pagātni, kas pievēršas bijušās Austrumeiropas valstu sociālisma perioda mākslas un kultūras mantojuma pārskatīšanai laikmetīgā perspektīvā. Projekta starptautiskie partneri ir: mākslas organizācija Tranzit.hu Budapeštā, Tallinas Mākslas akadēmijas Mākslas vēstures institūts, Viļņas Nacionālā mākslas galerija, mākslas institūts Wyspa Gdaņskā, Polijā.


Lasīt vairāk