en

Aicina pieteikt projektus publiskās mākslas programmas KOPĀ konkursam + Nolikums

No 2020. gada augusta līdz decembrim Latvija Laikmetīgās mākslas centrs (LLMC) īsteno Latvijas republikas Kultūras ministrijas deleģējumu vizuālās mākslas jomā – publiskās mākslas programmu “Kopā”. Programma radīta kā atbalsta mehānisms vizuālās mākslas pārstāvjiem Covid-19 izraisītās krīzes pārvarēšanai, papildus ietverot kvalitatīvu pilsētvides uzlabošanu. Tās ietvaros publiski izziņota konkursa kārtībā paredzēts izvēlēties un pēc tam izstrādāt 10 jaunus pilsētvides objektus Rīgā un reģionu pilsētās. Programmai piešķirtais finansējums ir 150 000 Eur.


KĀPĒC "KOPĀ"?

Publisko mākslu Latvijā ierasts saprast tās tradicionālajā formā ar pieminekļiem vai skulptūrām. Turklāt, pēc Rīgas pieminekļu aģentūras datiem, Rīgā šobrīd jau atrodami teju 200 objekti – pieminekļi kultūrvēsturiskām personām, skulptūras, piemiņas zīmes, mākslas darbi un strūklakas. Lielākā daļa no tiem apskatāmi pilsētas centra rajonos. Savukārt apkaimēs un tādos visblīvāk apdzīvotos mikrorajonos kā Pļavnieki vides objekti ir pavisam reta parādība. Arī citu Latvijas pilsētu publiskajās telpās dominē pieminekļu tipa objekti. 


Publiskās mākslas programma “Kopā” rosina paplašināt izpratni par publisko mākslu kā sabiedrību iesaistošu un dialogā balstītu radīšanas procesu, ņemot vērā vietējo kopienu vajadzības, un runājot par sabiedrībai aktuālām tēmām. Mūsdienu publiskajā telpā notiek savstarpēja mijiedarbība starp dažādām sabiedrības grupām, un publiskā māksla var būt process, kas šo mijiedarbību veicina un pozitīvi transformē to apkārtni.


Publiskās mākslas programma “KOPĀ” aicina māksliniekus un citu radošo profesiju pārstāvjus veidot inovatīvu, sabiedrību iekļaujošu objektu piedāvājumus Rīgas apkaimju un reģiona pilsētu publiskajā telpā. Varbūt mikrorajona jaunieši vasaras vakaros kopīgi dejotu latīņu dejas, bet tam nav piemērotas vietas? Dejošanai piemēroti skatuvi, iespējams, izmantotu arī rajona tautas deju kopas dalībnieki, kuri uz tās varētu trenēties Dziesmu un deju svētku konkursam. Vai apkaimes senioriem ir savas tikšanās vietas un varbūt tādu ierīkošana uzlabotu daudzdzīvokļu mājas pagalmu? Vai pilsētā pietiekami runājam par sabiedrībai aktuālām tēmām, piemēram, par vidi un ekoloģiju vai varbūt aktuālās tēmas ir pavisam citas?


“Kopā” iemieso pandēmijas laikam raksturīgo solidaritātes un savstarpējās palīdzības un atbalsta ideju. Kā būtisks publiskās mākslas programmas elements izvirzīta sadarbība un atvērtas, iekļaujošas publiskās telpas veidošana jeb nosaukumā ieslēptā darbības vārda “kop” nozīme. Programma paredz mijiedarbi starp mākslas darbu autoriem un viņu radīto objektu atrašanās vietu, kā arī iedzīvotājiem, apkaimju biedrībām, institūcijām, uzņēmējiem vai pašvaldībām. Atrašanās kopā ir arī publiskās telpas iezīme. Tādēļ mākslinieki aicināti domāt par jaunradītajam mākslas darbam vai objektam kā par indivīdu, kopienu un sabiedrību vienojošiem elementiem jeb vietu, kur satiekas.


PROGRAMMAS ĪSTENOŠANA

Programma “Kopā” ietver vairākus posmus.

2020. gada augustā tiek izsludināts atklāts konkurss par mākslas darbu un objektu izstrādi Rīgas un reģiona pilsētu publiskajai telpai. Konkursā iesniegtajiem objektiem jāietver vai nu sadarbība ar objekta atrašanās vietas iedzīvotājiem, vai jātop partnerībā ar to tapšanā ieinteresētām apkaimju biedrībām, valsts vai pašvaldības institūcijām, privātām iniciatīvām vai uzņēmējiem.

Lai veicinātu produktīvu sadarbību 28. augustā tiek rīkota ieinteresēto pilsētvides projektu autoru un apkaimju, reģiona pārstāvju, institūciju – potenciālo sadarbības partneru – tīklošanās pasākums jeb “Radošie randiņi”. Sadarbības partneri aicināti informēt programmas veidotājus par objektiem piemērotām vietām Rīgas apkaimēs un reģiona pilsētās arī pirms “Radošo randiņu” norises.

14. septembrī plkst. 12:00 noslēdzas projektu iesniegšana. Nedēļas laikā tos izvērtēs profesionāla žūrija, kura tālākai attīstībai izvēlēsies 10 pārliecinošākos pieteikumus. Konkursa rezultāti tiks paziņoti pēc 23. septembra. Septembra beigās un novembrī noritēs izvēlēto objektu izstrāde un īstenošana.

Novembra beigās notiks “Objektu parāde”, kurā būs skatāmi programmā īstenotie objekti.Publiskās mākslas programmas “Kopā” konkursa nolikums:

>Kontaktinformācija:

Līga Lindenbauma

Publiskās mākslas programmas “Kopā” vadītāja

liga.lindenbauma@lcca.lv

+371 22086970Lasīt vairāk