...
Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs

Andrusa Lauringsona izstāde "Atbilde/ Pārspēle"
LLMC Ofisa galerija, Alberta iela 13, Rīga
25.03.13 - 13.04.13

Līdz 12. aprīlim Laikmetīgās mākslas centra (LMC) Ofisa galerijā apskatāma igauņu mākslinieka Andrusa Lauringsona izstāde „Atbilde/ Pārspēle” (Repy/ Replay). Izstādes ietvaros 28. martā norisināsies sarunu vakars „Ar ko nodarbojas jaunie igauņi?” (What are young Estonians up to?), kurā piedalīsies izstādes kuratore, mākslas zinātniece Šelda Puķīte, izstādes autors Andruss Lauringsons, igauņu mākslinieks un performanču grupas „10x10 meter” dalībnieks Tanels Randers, igauņu mākslas kurators un kritiķis Indreks Grigors, kā arī mākslas zinātniece Maija Rudovska.

Ieeja izstādē un dalība diskusijā – bezmaksas. Sarunu vakars norisināsies angļu valodā.

Pieredze, negaidīti dzirdot paša balss skaidru atbalsi, var izvērsties par šokējošu pārdzīvojumu, kam seko automātiska atbildes reakcija. Tikpat jūtīga un viegli aktivizējama var būt dažādi apdzīvotā telpa, kura rezonē caur mūsu atstātajiem pēdām. Par cilvēku nospiedumiem publiskajā, virtuālajā un fiziskajā telpā interesējas igauņu multimediju mākslinieks Andruss Lauringsons, atstāstot savus vērojumus arī izstādē „Atbilde/ Pārspēle”.

Izstādi veido divi vērojumi, kurus mākslinieks atstāsta video un gaismas instalāciju veidā. Video darbi, kas atspoguļo mākslinieka 2008. gadā Tallinā un 2010. gadā Dortmundē uzsākto projekta ciklu, analizē cilvēku reakcijas situācijās, kad bez atļaujas publiskajā telpā tiek atskaņota, piemēram, kāda garāmgājēja izteikta frāze. Lauringsonu konkrētajā gadījumā interesē divi mūsdienu paradoksi: Facebooks un Panoptikons.

Cilvēkos ir novērojam tieksme publiskot sociālajos tīklos daudz vairāk informācijas nekā būtu nepieciešams. Tajā pašā laikā sabiedrība arvien vairāk satraucas par pieaugošo novērošanas kameru skaitu gan uz ielām, gan citās publiskās vietās. Rezultātā veidojas savdabīgs privātās un publiskās telpas sajaukums, un tiek aktualizētas tās robežas, liekot aizdomāties, piemēram, par mūsdienu sabiedrības kontroles mehānismiem un sociālo tīklu lietojumu. Savukārt gaismas instalācija notver un spēlējas ar nevēlamajiem tumšajiem pleķiem jeb telpas pagātnes liecībām uz Ofisa galerijas grīdas, kas nodevīgi neļauj birojam pārtapt par sterilo „balto kubu”.

Par mākslinieku Andrusu Lauringsonu:

Andrusa Lauringsona pirmā izglītība ir saistīta ar psiholoģiju (Tartu Universitāte), kas atstājusi savu iespaidu arī uz mākslinieka pasaules redzējumu un interesēm. Ieguvis bakalaura grādu Tartu Mākslas koledžā, studējot Mediju mākslu un grafisko dizainu, bet tālāk mācības turpinājis Tallinā, studējot Starpdisciplinārās mākslas nodaļā Igaunijas Mākslas akadēmijā.

Izstāde „Atbilde/ Pārspēle” ir apskatāma līdz 12. aprīlim Laikmetīgās mākslas centra Ofisa galerijā, Alberta ielā 13, 7. stāvā. Ieeja izstādē un dalība diskusijā – bezmaksas. Izstāde tapusi ar Valsts Kultūrkapitāla fonda un SIA „Lux Express Latvia” atbalstu.