en

Izstāde YOU'VE GOT 1243 MESSAGES
Dzīve pirms interneta. Pēdējā paaudze

Izstāde YOU'VE GOT 1243 UNREAD MESSAGES. Dzīve pirms interneta. Pēdējā paaudze vēsta par neseno pagātni, kad sevis paša un citu meklējumi notika analogā, nevis digitālā vidē. Izstādei izvēlētie mākslas darbi un dažādi sadzīves artefakti ir mikrovēsturiskas liecības par atsevišķiem 20. gadsimta indivīdiem vai veseliem strāvojumiem, kas turpināja apšaubīt robežu starp mākslu un ikdienu. Tie ir stāsti par personīgo atmiņu kultūru, savstarpēju tīklošanos un eksperimentālu jaunradi. Eksponātiem vienojošais ir to autoru centieni pārdefinēt personīgās dzīves telpu, kā dzeguzei iedējot paralēlu pasauli valdošajā realitātē, ko uzvijuši mediji un politiskās ideoloģijas.

Sākot ar pagājušā gadsimta vidu arvien lielāka sabiedrības daļa sāka izmantot mehāniskās reprodukcijas un datu aprites ierīces arī ikdienā – telefonus, rakstāmmašīnas, kompaktās fotokameras. Plašs pasta pakalpojumu klāsts no durvīm līdz durvīm pēkšņi kļuva pašsaprotams. Parādījās iespēja izvēlēties Polaroid kameru, lai iegūtu attēlu vienā vienīgā eksemplārā, vai pavairot tekstus un attēlus ar Xerox kopētāju neierobežotā daudzumā. Turklāt, atkāpjoties no šo ierīču lietošanas instrukciju pragmatisma, pavērās izdevība dažādot tradicionālos pašrefleksijas žanrus un sociālās patības konstruēšanas instrumentus – dienasgrāmatas, atmiņu klades, vēstuļu draudzības, ģimenes albumus un citas personīgās arhivēšanas metodes.

Pēdējās desmitgades pirms digitālās revolūcijas tādēļ ir atstājušas individualizācijā vēl nebijuši daudzveidīgu un apjomos nepārspētu vernakulāro kultūrmantojumu, kam izpaliek pagātnes kopainu vienojošs centrtieces spēks. Pašnoteikšanās un atkāpes no normatīvā, apzināti izkoptas dīvainības un fetiši, horizontāla rakstura socializēšanās formas vai dekonstrukcijas eksperimenti ar ierasto ikdienas kārtību izceļ priekšplānā atziņu, ka privātajam piemīt politiska dimensija. Personīgās pieredzes lauks te atklājas kā platforma, kurā pārvaicāt sociālpolitiskās struktūras un to ietekmi uz indivīdu savstarpējām attiecībām. Tieši privātā un publiskā mijiedarbība padara šīs pagātnes liecības aktuālas digitālās realitātes laikmetā.Izstāde  veidota kā poētisks atsegums analogā laikmeta kultūrslānī, kur viens otram līdzās atrodami formā un radīšanas nolūkos visai atšķirīgi artefakti. Te ir gan kāda konkrēta pāra intīmās dzīves skrupulozi detalizēts privātais arhīvs, gan mākslas darbi, kas priekšplānā izceļ teju maniakālo vēlmi strādāt dienasgrāmatai vai seriāliem līdzīgos turpinājumos visas dzīves garumā. Tāpat izstādē iekļauti gan nejauši, gan apzināti veidoti un krāti savstarpējās saziņas nospiedumi: ģimeniskiem diapozitīvu vakariem sarūpēti fotostāsti, caur koppapīru tiražēti samizdati, septiņdesmito gadu konceptuālisma mākslā izkoptās mail-art prakses paraugi, radioamatieru sarakste, ezotēriskas noslieces vēstuļu ķēdes un izcila šaha partija, kas izspēlēta starpkontinentāli pa pastu: cik gājienu, tik pastkartiņu.

Šo materiālu kopums uzrunā skatītāju kā sen neatvērta pastkastīte, kurā sūtījumu gūzma sevī slēpj iespēju atrast kādu ziņu ar personīgi adresētu vēstījumu. Izstāde atsauks daudz un dažādu atmiņu vidējās un vecākās paaudzes skatītājiem, savukārt interneta laikmetā uzaugušajiem tā būs vēl nepazīstama, bet intriģējoša pasaule, kuru atklāt.     

Rīkotājs: Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs (LLMC) sadarbībā ar Latvijas Nacionālo mākslas muzeju un ABLV Charitable Foundation     

Kuratori: Kaspars Vanags, Zane Zajančkauska, Diana Franssen (Van Abbemuseum Eindhoven, Nīderlande)     

Ekspozīcijas un saziņas dizains: Rihards Funts un Toms Lucāns, RIJADA     

Projekta direktore: Kitija Vasiļjeva, LLMC     

Projekta koordinatore: Māra Žeikare, LLMC     

Komunikācijas vadītāja: Marta Krivade, LLMC     

Izstādes galvenie atbalstītāji: Valsts kultūrkapitāla fonds, Eiropas Savienības programma “Radošā Eiropa”, Latvijas Republikas Kultūras ministrija, Rīgas dome, Gētes institūts Rīgā, Britu Padome Latvijā, Nīderlandes Karalistes vēstniecība Latvijā, Francijas institūts Latvijā, SIA “Artileria”, “FLO”, SIA “Mass Portal”   

Informatīvie partneri: Rīgas Laiks, "Punctum", LSM.lv, Latvijas Radio 1, Kinopunkts    

Sadarbības partneri: Latvijas Nacionālais mākslas muzejs, Van Abes Laikmetīgās mākslas muzejs (Van Abbemuseum), Rīgas Tehniskā universitāte, AS “Rīgas Kinostudija”, VAS “Latvijas Pasts”, AS “Latvenergo”, Latvijas Universitātes Literatūras, folkloras un mākslas institūts, “RIJADA”, Arctic Paper   

Tehniskā realizācija: Egons Baranovs, Jānis Zvirgzds-Zvirgzdiņš, Uģis Pucens ar komandu, SIA "VPT grupa"

Asistenti: Roberta Fišere, Elma Pētersone   

Izstādes vieta: Latvijas Nacionālais mākslas muzejs

Jāņa Rozentāla laukums

Izstādes darba laiks: lnmm/darba_laiks/

Izstāde ir daļa no projekta Midstream ((http://midstream.eipcp.net), kas īstenota sadarbībā ar Latvijas Laikmetīgās mākslas centru, Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofía (Madride / Spānija) un eipcp (Vīne / Austrija).  

Izstādi līdzfinansē Eiropas Savienības programma “Radošā Eiropa”.

Reinas Sofijas Laikmetīgās mākslas muzeja komanda, pateicoties sadarbībai ar Latvijas Laikmetīgās mākslas centru, ko realizē projekta Midstream ietvaros, viesojās izstādē un ierakstīja vairākas intervijas ar izstādes veidotājiem, māksliniekiem, privāto un publisko arhīvu glabātājiem un pētniekiem - Kasparu Vanagu, Kitiju Vasiļjevu, Andreju Strokinu, Edgaru Zvirgzdiņu, Baibu Krogzemi-Mosgordu un Ievu Astahovsku.  

Intervijas iespējams noklausīties šeit: 

http://radio.museoreinasofia.es/en/youve-got-1243-unread-messages


Izstādes mākslinieki

A

Xavier Antin / Ksavjē Antēns

Artpool (György Galántai / Ģerģs Galāntai), Ferenc Deák / Ferencs Deāks, Miklós Erdély / Mikloss Erdējs, Károly Kelemen /  Kārojs Klemens, Dóra Maurer / Dora Maurere   

Valdis Āboliņš

B
Season Butler / Sīzone Batlere
Irma Blank / Irma Blanka
C
Vija Celmins / Vija Celmiņa

D

Radomir Damnjanović Damnjan / Radomirs Damnjanovičs Damnjans
Guillermo Deisler / Giljermo Deislers
Braco Dimitrijević / Braco Dimitrijevičs
Marlene Dietrich / Marlēna Dītriha
E
Viktorija Eksta
G
György Galántai / Ģerģs Galāntai
Vladimir Glushenkov/ Vladimirs Glušenkovs

Rodney Graham / Rodnijs Greiems
I

Atis Ieviņš 

K
Jaroslaw Kozlowski, Andrzej Kostolowski / Jaroslavs Kozlovskis, Andžejs Kostolovskis

On Kawara / Ons Kavara
William Kentridge / Viljams Kentridžs
Žilvinas Kempinas / Žilvins Kempins
L
Boris Lurie / Boriss Lurje
M
Bogusław Madej / Boguslavs Madejs
Dalibor Martinis / Dalibors Martiniss
Jiří Menzel / Jirži Menzels

N
Ry Nikonova, Serge Segay / Rī Ņikonova, Serge Segajs
O
Yoko Ono / Joko Ono
Joe Orton and Kenneth Halliwell / Džo Ortons un Kenets Hallivels
Edgars Ozoliņš

P

Livija Patikne / Līvija Patikne
Ingrīda Pičukāne
Dmitrijs Prigovs

R
Konstantīns Raudive
Ruth Wolf-Rehfeldt / Rūta Volfa-Rēfelta
Aleksandr Rodchenko, Varvara Stepanova / Aleksandrs Rodčenko, Varvara Stepanova

Martha Rosler / Marta Roslere
Dieter Roth / Dīters Rots
S
Joachim Schmid / Joahims Šmids

Dayanita Singh / Dajanita Singha
Harry Everett Smith / Harijs Everets Smits

Zdzisław Sosnowski / Zdzislavs Sosnovskis
Hans Stevens / Hanss Stevenss 

Mladen Stilinovič / Mladens Stilinovičs

Andrejs Strokins

T
Jüri Tenson, Rein Tenson, Priit Pärn, Krista Virkus, Mari Kuutmaa /Jiri Tensons, Reins Tensons, Prīts Perns, Krista Virkuse, Mari Kūtmā
Miroslav Tichý / Miroslavs Tihijs
Dragutin Trumbetaš / Drago Trumbetašs
V
Jiří Valoch / Jirži Valohs
Franz Erhard Walther / Francs Erhards Valters
Ž
Jean Genet / Žans Ženē


Lasīt vairāk