en

Gites Vilesenas izstāde "Tā kā skudriņas tek"

Otrdien, 14. oktobrī, plkst. 18.00 Latvijas Laikmetīgās Mākslas centra Ofisa galerijā tiks atklāta dāņu mākslinieces Gites Vilesenas personālizstāde Tā kā skudriņas tek.

Izstādē tiks eksponēts viens no trim darbiem, kuros Gite Vilesena portretē Latvijas sievietes, kas nodarbojas ar netradicionālām ārstniecības metodēm. Tajā atklājas mākslinieces interese par tradicionālo ticību sistēmām atšķirīgās kultūrās, par to, kā cilvēki savu ticību pielieto ikdienā un kā tas palīdz izdzīvot.

2-kanālu videoinstalācija Tā kā skudriņas tek ir Laikmetīgās mākslas centra iniciēts darbs SURVIVAL KIT ietvaros un pirmais no trim videodarbiem par latviešu sievietēm, kurām ir zināšanas par dziedināšanu.

Tā kā skudriņas tek pamatā ir tikšanās ar Skaidrīti Knapši no Kurzemes, kuru Gitei ieteica kā apbrīnojamu augu un zālīšu pazinēju. Sarunas ar Skaidrīti notiek viņas dārzā un istabā. No augu dziedniecības stāsts novirzās uz Skaidrītes ģimenes vēsturi, kuru iezīmē 20. gadsimta Latvijas vēstures notikumi. Apciemojot Skaidrīti un, piedzīvojot negaidītu starpgadījumu ar bitēm, iezīmējas arī sirsnīga draudzība starp Skaidrīti un viņas kaimiņieni Ināru Zarubsku.

Tikšanās reizēs piedalās vairākas sievietes: Ināra, Signe Pucena, Agnese Lūse, operatore Matilda Mestere, lauka skaņas ierakstītāja Fēlija Grama-Hansena.

Darba iecere radās pēc festivāla SURVIVAL KIT 2 (2010), kurā tika izrādīts Gites Vilesenas videodarbs par Gambijas sieviešu dziedināšanas pieredzi un priekšstatiem par maģiju. Viņu idejas nenoliedzami bija saistītas ar attiecīgo vidi, kurā noteicošais faktors ir dzimums un ekonomika.


„Gites Vilesenas video un instalācijas var uztvert kā portretus to plašākajā nozīmē: balstoties uz satikšanos, tie pēta veidus, kā indivīds vai sociāla grupa veido savu dzīvi pielāgojoties attiecīgās kultūrvides iespējām. Vilesena izgaismo, kā ikdienas attiecību mikropolitika, ieradumi un rituāli, balansējot starp normu un novirzi, veido cilvēku dzīves. Viņa izvairās no sociālas vispārināšanas, pats dokumentēšanas process balstās uz apmaiņu un satikšanos, un tas kļūst par tādu kā īpašu sociālās mijiedarbības formu.”

(Grācas mākslas biedrība)


Gites Vilesenas darbi Latvijā tikuši eksponēti izstādē „Realitātes arheoloģija” (2006) un festivālos SURVIVAL KIT 2 (2010) un SURVIVAL KIT 4 (2012).

Sadarbība un tulkojums: Agnese Lūse

Operatore: Matilda Mestere

Audio lauka ieraksti: Fēlija Grama-Hansena

Producenti: A Production e. V, Berlin

Video garums: 34 min

Izstādes koordinatore : Agnese Lūse

Izstādes tapšanu atbalsta: Rīgas Dome, Valsts Kultūrkapitāla fonds, Dānijas kultūras centrs, Dānijas Mākslas Padome.


Gite Vilesena dzīvo un strādā Berlīnē. Viņas darbi izrādīti vairākās starptautiskās izstādēs: Shaped by Time, Dānijas Nacionālais muzejs, Kopenhāgena (2012); Les marques aveugles, Ženēvas Mūsdienu Mākslas centrs, Ženēva (2011); squatting. erinnern, vergessen, besetzen,  Izstāžu zāle Temporäre Kunsthalle, Berlīne (2010); I will Arrange Everything. It Will Be the Best Film Ever, Casco, Utrehta (2009); Juju White Magic, Galerija Nicolai Wallner, Kopenhāgena (2008); How to Build a Universe Laikmetīgās mākslas institūts CCA Wattis, Sanfrancisko (2006); Dānijas paviljons, 51. Venēcijas Bienāle, Venēcija (2005).

Izstāde apskatāma no 15. oktobra līdz 13. novembrim.

LMC Ofisa galerija ir atvērta katru darba dienu no plkst. 12.00 līdz 18.00; izstādes apskatāmas bez maksas. Adrese: Alberta iela 13 (7. stāvs), Rīga, LV-1010. 

Lasīt vairāk