...
Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs

Gregora Taula vieslekcija "Publiskā māksla padomju laikos un šodien. Igaunijas piemērs"
LLMC, Alberta iela 13, 7. stāvs
03.12.19

3. decembrī plkst. 18.00 Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs neformālās izglītības programmā “LLMC Vakarskola” aicina uz igauņu mākslas un arhitektūras pētnieka Gregora Taula vieslekciju "Publiskā māksla padomju laikos un šodien. Igaunijas piemērs".  Lekcija notiks angļu valodā Latvijas Laikmetīgās mākslas centrā Alberta ielā 13.


Vieslekcijā Gregors Tauls (http://gregortaul.ee/) pievērsīsies publiskajai mākslai, ko padomju periodā dēvēja par monumentāli dekoratīvo mākslu – tā ietvēra visa veida sienas gleznojumus, mozaīkas un vitrāžas, kam ideālā gadījumā vajadzēja palīdzēt sintezēt vizuālo mākslu ar arhitektūru. Lekcijas pirmajā daļā viņš stāstīs par savu pētījumu, kurā apkopojis informāciju par šo lielā mērā zudušo mantojumu Igaunijā, savukārt otrajā daļā viņš pievērsīsies publiskajai mākslai šodien. 2012. gadā Igaunijā tika pieņemts likums “Viens procents mākslai”, un tā ietvaros ir tapuši vairāk nekā 60 publiskās mākslas darbi. Kādi ir rezultāti? Vai šodienai ir ko mācīties no padomju laikiem? Kas tomēr ir jāmaina? Ko publiskā māksla kopumā vēsta par mākslas un kultūrpolitiku valstī?

Gregors Tauls ir kritiķis un kurators, kas dzīvo un strādā Tallinā. Viņš ir doktorants Lisabonas Konsorcijā (Portugāles Katoļu Universitātes un Humanitāro zinātņu skolas kultūras studiju programma), kur izstrādā disertāciju par padomju publisko mākslu Igaunijā, Latvijā un Lietuvā. G. Tauls ir līdzautors grāmatai par monumentālajiem sienas gleznojumiem Igaunijā (2013), publicējis monogrāfiju par Igaunijas Nacionālā muzeja jaunās ēkas arhitektūru (2016). Strādājis par Igaunijas Mākslas akadēmijas galeristu (2012–2014), vadījis Kondasa centru Viljandi, kas veltīts naivismam un autsaideru mākslai (2014–2016), un ir lektors dažādās izglītības iestādēs Igaunijā.

Latvijas Laikmetīgās mākslas centra neformālās izglītības programma “LLMC Vakarskola” ir sarunu, lekciju, diskusiju un lasīšanas darbnīcu cikls, kas veltīts laikmetīgās un nesenās pagātnes mākslas aktuāliem jautājumiem. Šajā sezonā tās izcels tēmas, kurām veltīta mākslas centra 2019. gada notikumu programma – sociālās utopijas, ģeopolitiskie un kultūrtelpu dalījumi, migrācija un atmiņu politika. Dalība pasākumos ir bez maksas.


Programmu “LLMC Vakarskola” atbalsta Valsts Kulptūrkapitāla fonds.