...
Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs

Izoldes Cēsnieces izstāde „Latvijas jaunās mākslas vēstures DNS portrets”
LLMC Ofisa galerija, Alberta iela 13, Rīga
06.08.14 - 18.09.14

Trešdien, 6. augustā, plkst. 18.30 Latvijas Laikmetīgās mākslas centra Ofisa galerijā tiks atklāta mākslinieces Izoldes Cēsnieces veidotā izstāde Latvijas jaunās mākslas vēstures DNS portrets. Autore apkopojusi vidusskolnieku viedokļus par māksliniekiem, kuru darbi bijuši apskatāmi laikmetīgās mākslas izstādēs.

Strādājot Latvijas Kultūras vidusskolā, autore apkopojusi vidusskolnieku viedokļus par latviešu māksliniekiem, kuru darbi bijuši apskatāmi trīs nozīmīgās pēdējā laika laikmetīgās mākslas izstādēs – Purvīša balva 2013 LNMM izstāžu zālē Arsenāls, ...lai gadījums kļūtu par notikumu Rīgas Mākslas telpā un Grafika – S Rīgas Mākslas telpā. Izolde Cēsniece raksturo projekta rašanos: „Šodienas vidusskolnieki pēc nieka desmit gadiem būs pilnvērtīgi sabiedrības locekļi, kultūras veidotāji un patērētāji. Vai arī neveidotāji un nepatērētāji. Lielākā daļa audzēkņu, iestājoties Rīgas Kultūras vidusskolas 10. klasē, pat nebija apmeklējuši nevienu izstādi, neviens viņiem vēl nebija prasījis godīgu viedokli par laikmetīgo mākslu Latvijā, tāpēc  mēs devāmies ceļā un rakstījām recenzijas.”

Skolnieku viedokļus Izolde Cēsniece apkopojusi vairākās kategorijās, katrai piešķirot savu krāsu – zaļā tikusi pozitīvam viedoklim, sarkanā – negatīvam, zilā – vienaldzīgam, dzeltenā – pretrunīgam. Izstādē būs apskatāms gan viedokļu kopums par katru apmeklēto izstādi, gan vidusskolnieku komentāri par atsevišķiem mākslas darbiem. Izolde Cēsniece stāsta: „Mākslas vēsturi veido izcili mākslinieki un izcili mākslas darbi, bet kas tos padara izcilus? Ne tikai autoru radošā darbība, bet arī līdzpilsoņu un nākamo paaudžu slavinoši vai noliedzoši viedokļi. Tikai tie mākslinieki, par kuru mākslas darbiem izveidojusies viedokļu „kritiskā masa”, var cerēt uz pieminēšanu mākslas vēstures grāmatās.” Izstādes autore piebilst, ka izstādē ir daudz humora, un pievēršas atstatumam, kāds eksistē starp mākslas scēnu un lielu daļas sabiedrības: „Mākslinieki, kritiķi un kuratori savā iekšējā lokā bieži nojauš, ko viens par otru domā, bet ārpus šī loka eksistē liela sabiedrības daļa, par kuras mākslas izpratni viņiem nav pat nojausmas. Iespējams, mākslas sabiedrība dzīvo ilūzijās, un to sagaida pārsteigums.”

Izolde Cēsniece strādā par vizuālās mākslas skolotāju Latvijas Kultūras vidusskolā kopš 2011. gada. Mākslas izglītību ieguvusi Rīgas Lietišķās mākslas vidusskolā (šobrīd – Rīgas Dizaina un mākslas vidusskola) un Latvijas Mākslas akadēmijā, kur absolvējusi Scenogrāfijas un Dizaina nodaļas. No 1997. līdz 1999. gadam bijusi LN Sieviešu līgas projekta dalībiece (kopā ar Ingu Šteimani, Ingrīdu Zāberi Ilzi Breidaku un Silju Poguli), aktualizējot feminisma jautājumus mākslā. Mākslinieces darbi regulāri skatāmi dažādos mākslas festivālos un izstādēs, to starpā – mākslas festivālā „Survival Kit” un teātra festivālos „Homo Novus” un „Homo Alibi.” Mākslas zinātniece Ieva Astahovska raksta: „Izoldes Cēsnieces performances, instalācijas un vides objekti bieži ir veltīti gan aktuālām sociālpolitiskām reālijām un problemātikai, gan vispārīgai sadursmei starp iesakņojušamies tradīcijām un jaunām pārmaiņām. Māksliniece starp tām spēles veidā vai ironiskā dramaturģijā izspēlē konfliktu un risinājumu piedāvā stratēģijā „pastāvēs kas pārvērtīsies”.”

Izstāde Latvijas jaunās mākslas vēstures DNS portrets būs skatāma Ofisa galerijā līdz 18. septembrim.