en

Izstāde "Kā es jūtos pēdējā laikā"

26.05.23.-31.08.23.
Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejs

Latvijas Laikmetīgās mākslas centra izstādē “Kā es jūtos pēdējā laikā” par psihiskās veselības tēmu domā laikmetīgās mākslas autori – gan par savu vai tuvinieku slimības pieredzi un profilaksi, gan pētot sabiedrības aizspriedumus un tēmas stigmatizāciju.

Ģeopolitiskā spriedze, klimata trauksme, pandēmijas radītā nošķirtība un pastiprinātā tehnoloģiju lietošana atstājusi ietekmi uz sabiedrības psihisko veselību. Kopš pandēmijas laika šī tēma publiskajā telpā kļuvusi arvien aktuālāka, taču joprojām valda arī daudz aizspriedumu, aizdomu un nosodījuma. Lai veicinātu sabiedrības izpratni un mazinātu aizspriedumus par šo tēmu, izstāde pievēršas dažādiem psihiskās veselības skatpunktiem – personīgai cīņai ar depresiju, pārdzīvojumam, pieredzot tuvinieka zaudējumu, pašpalīdzības tehnikām un profilaksei, kā arī stereotipu atsegšanai.

Izstādes kuratore Laura Brokāne uzskata:

“Māksla var pavērt tēlainu valodu, kurā saņemt drosmi runāt par psiholoģiski grūtām pieredzēm, veicinot izpratni un empātiju arī plašākā sabiedrībā. Vienlaikus, runājot par psihiskās veselības jautājumiem, ir ļoti svarīgi veidot un uzturēt tiešu valodu. Tendence tos estetizēt nereti rodas tieši no bailēm un apspiestības, tādējādi mazinot tēmas nopietnību. Izstāde ir mēģinājums noturēt šo trauslo balansu, tāpat kā daudzi no mums šobrīd balansē starp ikdienas rutīnu un iekšējo nemieru."


Ņemot vērā trauslo un sazaroto tēmu, laikmetīgās mākslas izstāde "Kā es jūtos pēdējā laikā" un tās pavadošā programma piedāvās drošu satikšanās vietu muzejā, kur atpazīt un dalīties ar sarežģītām psiholoģiskām pieredzēm  gan māksliniekiem, gan skatītājiem.
 
Mākslinieki
Anda Lāce, Līga Spunde, Reinis Hofmanis, Anna Salmane, Andris Kaļiņins, Krista Dzudzilo, Reinis Dzudzilo, Rasa Jansone, Ieva Vīksne, Zane Tuča, Sanita Tauriņa un Ernests Vilsons

Atbalsta
Valsts Kultūrkapitāla fonds un Rīgas dome


Foto:

1. Izstādes vizuālā identitāte.
2. Reinis Dzudzilo. Nospiestā mazā estētika (2016–2023), fragments no instalācijas tapšanas darba procesa.
3. Ieva Vīksne. Vārnas (2023), fragments no VR instalācijas.
4. Zane Tuča. Joprojām esmu dzīvs (2023), akrils un grafīts uz audekla

Lasīt vairāk
Izstādes komanda

Izstādi organizē Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs (LCCA) sadarbībā ar Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzeju (MVM)

Kuratore: Laura Brokāne
Dizainere: Anete Krūmiņa
Projekta vadība: Laura Brokāne un Kristīne Liniņa (MVM)
Tehniskā realizācija: Jānis Auniņš, Aivis Vizulis, Dekorāciju darbnīca
Gaismotājs: Romāns Medvedevs
Tulkotāji: Lauris Veips un Valts Miķelsons
Korektori: Zane Grudule un Vils Mohuds
Kuratores asistente: Luīze Elizabete Rukšāne (LCCA)
Publiskās programmas koordinatore: Mārīte Lempa (LCCA)
Mākslas mediatoru koordinatore: Māra Žeikare (LCCA)
Pieejamības koordinatore: Kristīne Ercika (LCCA)
Pieejamības konsultante: Ieva Rosne
Komunikācija: Krista Luīze Priedīte (LCCA) un Ilze Sirmā (MVM)

Programma

Pavadošās programmas ietvaros notiks nodarbības, kas sniegs ieskatu mākslas terapijas procesā, diskusijas ar izstādes māksliniekiem un tēmas ekspertiem, kā arī divas performances.

Ciklu “Ievads mākslas terapijā” vadīs mākslas terapeites Diāna Serga un Lība Bērziņa, un tajā aicināts piedalīties ikviens interesents. Diskusijās kopā ar māksliniekiem un ekspertiem tiks pārrunātas tēmas par psihiskās veselības traucējumiem, neirodažādību, līdzcilvēku atbalsta nozīmi, palīdzības veidiem un valodu, kā par šīm tēmām runāt.

Publiskās programmas ietvaros notiks arī divas performances – ukraiņu mākslinieces Darjas Kalašņikovas “Sirdspuksti” un horeogrāfes Kristīnes Brīniņas “Vējainākā diena, kāda jebkad bijusi”.

Plašāka informācija par iespēju pieteikties mākslas terapijas grupām un diskusiju un performanču norises laikiem tiks publicēta šeit un LCCA sociālo mediju kontos.

Kuratores un mākslinieku tūres izstādē

8. jūnijā plkst. 17.30
Kuratores Lauras Brokānes tūre kopā ar māksliniekiem Rasu Jansoni, Līgu Spundi, Reini Hofmani, Annu Salmani, Reini Dzudzilo, Andri Kaļiņinu, Kristu Dzudzilo un Sanitu Tauriņu

11. jūnijā plkst. 15.00
Kuratores Lauras Brokānes tūre kopā ar māksliniekiem Rasu Jansoni, Ernestu Vilsoni, Kristu Dzudzilo un Zani Tuču

Cena: skolēniem – 0,50, studentiem, pensionāriem – 1,00, pieaugušajiem – 2,00. Ceturtdienās no plkst. 17.00 ieeja muzejā - bez maksas. Iepriekšēja pieteikšanās tūrēm nav nepieciešama.