en

Izstāde "Kā es jūtos pēdējā laikā"

26.05.23.-31.08.23.
Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejs

Latvijas Laikmetīgās mākslas centra izstādē “Kā es jūtos pēdējā laikā” par psihiskās veselības tēmu domā laikmetīgās mākslas autori – gan par savu vai tuvinieku slimības pieredzi un profilaksi, gan pētot sabiedrības aizspriedumus un tēmas stigmatizāciju.

Ģeopolitiskā spriedze, klimata trauksme, pandēmijas radītā nošķirtība un pastiprinātā tehnoloģiju lietošana atstājusi ietekmi uz sabiedrības psihisko veselību. Kopš pandēmijas laika šī tēma publiskajā telpā kļuvusi arvien aktuālāka, taču joprojām valda arī daudz aizspriedumu, aizdomu un nosodījuma. Lai veicinātu sabiedrības izpratni un mazinātu aizspriedumus par šo tēmu, izstāde pievēršas dažādiem psihiskās veselības skatpunktiem – personīgai cīņai ar depresiju, pārdzīvojumam, pieredzot tuvinieka zaudējumu, pašpalīdzības tehnikām un profilaksei, kā arī stereotipu atsegšanai.

Izstādes kuratore Laura Brokāne uzskata:

“Māksla var pavērt tēlainu valodu, kurā saņemt drosmi runāt par psiholoģiski grūtām pieredzēm, veicinot izpratni un empātiju arī plašākā sabiedrībā. Vienlaikus, runājot par psihiskās veselības jautājumiem, ir ļoti svarīgi veidot un uzturēt tiešu valodu. Tendence tos estetizēt nereti rodas tieši no bailēm un apspiestības, tādējādi mazinot tēmas nopietnību. Izstāde ir mēģinājums noturēt šo trauslo balansu, tāpat kā daudzi no mums šobrīd balansē starp ikdienas rutīnu un iekšējo nemieru."


Ņemot vērā trauslo un sazaroto tēmu, laikmetīgās mākslas izstāde "Kā es jūtos pēdējā laikā" un tās pavadošā programma piedāvās drošu satikšanās vietu muzejā, kur atpazīt un dalīties ar sarežģītām psiholoģiskām pieredzēm  gan māksliniekiem, gan skatītājiem.
 
Mākslinieki
Anda Lāce, Līga Spunde, Reinis Hofmanis, Anna Salmane, Andris Kaļiņins, Krista Dzudzilo, Reinis Dzudzilo, Rasa Jansone, Ieva Vīksne, Zane Tuča, Sanita Tauriņa un Ernests Vilsons

Atbalsta
Valsts Kultūrkapitāla fonds un Rīgas dome


Foto:

1. Izstādes vizuālā identitāte.
2. Rasa Jansone, Irēna, 2023. Instalācija. Foto: Kristīne Madjare.
3. Reinis Dzudzilo, Nospiestā mazā estētika, 2016-2023. Instalācija. Foto: Kristīne Madjare.
4. Reinis Hofmanis, Varoņi, 2016-2023. Fotogrāfiju sērija un grāmata, skats no izstādes. Foto: Kristīne Madjare.


Lasīt vairāk
Izstādes komanda

Izstādi organizē Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs (LCCA) sadarbībā ar Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzeju (MVM)

Kuratore: Laura Brokāne
Dizainere: Anete Krūmiņa
Projekta vadība: Laura Brokāne un Kristīne Liniņa (MVM)
Tehniskā realizācija: Jānis Auniņš, Aivis Vizulis, Dekorāciju darbnīca
Gaismotājs: Romāns Medvedevs
Tulkotāji: Lauris Veips un Valts Miķelsons
Korektori: Zane Grudule un Vils Mohuds
Kuratores asistente: Luīze Elizabete Rukšāne (LCCA)
Publiskās programmas koordinatore: Mārīte Lempa (LCCA)
Mākslas mediatoru koordinatore: Māra Žeikare (LCCA)
Pieejamības koordinatore: Kristīne Ercika (LCCA)
Pieejamības konsultante: Ieva Rosne
Komunikācija: Krista Luīze Priedīte (LCCA) un Ilze Sirmā (MVM)

Atbalstītāji
Programma

Pavadošās programmas ietvaros notika nodarbības, kas sniedza ieskatu mākslas terapijas procesā, diskusijas ar izstādes māksliniekiem un tēmas ekspertiem, kā arī divas performances.

Ciklu “Ievads mākslas terapijā” vadīja mākslas terapeites Diāna Serga un Lība Bērziņa, un tajā bija aicināts piedalīties ikviens interesents. Diskusijās kopā ar māksliniekiem un ekspertiem tika pārrunātas tēmas par psihiskās veselības traucējumiem, neirodažādību, līdzcilvēku atbalsta nozīmi, palīdzības veidiem un valodu, kā par šīm tēmām runāt.

Publiskās programmas ietvaros notika arī divas performances – ukraiņu mākslinieces Darjas Kalašņikovas “Sirdspuksti” un horeogrāfes Kristīnes Brīniņas “Vējainākā diena, kāda jebkad bijusi”.

Pieejamība