en

Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs Liepājas mākslas foruma ietvaros

No 27. līdz 29. septembrim Liepājas koncertzālē "Lielais dzintars" norisināsies ikgadējais mūsdienu mākslas festivāls "Liepājas Mākslas forums". Tā ietvaros Latvijas Laikmetīgās makslas centrs aicina uz trim pasākumiem - izstādi "Nenorunātās tikšanās. 3. pietura", radošo darbnīcu jauniešiem un diskusiju "Nākotnes projekcija starp zinātnisko fantastiku". 


Izstāde tiks atklāta 25. septembrī Liepājā tā būs 3. pietura projekta "Nenorunātās tikšanās" trajektorijā, kuru Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs attīstījis vairāku gadu garumā un kas pievēršas zinātniskās fantastikas ietekmes apzināšanai Latvijas kultūrtelpā gan pagājušā gadsimta otrajā pusē, gan mūsdienu mākslas teritorijā. Izstādes nosaukums aizgūts no savā laikā plaši pazīstamo zinātniskās fantastikas autoru - brāļu Strugacku tāda paša nosaukuma stāstu krājuma, kas izdots Rīgā 1987. gadā. 

"Lielā dzintara" ēkā, kuras arhitektūra iztēlē ļauj veidot atsauces uz zinātniskās fantastikas zonai piemītošu tēlu sistēmu, tiks izstādīt četru mūsdienu mākslinieku - Ievas Balodes, Kristapa Epnera, Viktora Timofejeva, Artura Virtmaņa - darbi. Tie visi īpaši radīti šim projektam un bijuši skatāmi tā iepriekšējās pieturās - izstādē "Nenorunātās tikšanās. Kosmiskā eksistence" Den Frie mākslas centrā Kopenhāgenā 2019. gada septembrī un izstādē "Nenorunātās tikšanās" LNMM izstāžu zālē "Arsenāls" 2019./2020. gada ziemā.


Līdzīgi kā dažādos vēstures sastrēguma punktos arī šobrīd, kad apkārt notiekošais brīžiem atgādina neticama stāsta ekranizāciju, pieaug interese par zinātnisko fantastiku, kas piedāvā gan progresīvas utopijas, gan provocē ar biedējošām distopijām. Šī tendence rod atspoguļojumu arī mūsdienu mākslinieku darbos, kuros, iztēlojoties alternatīvas nākotnes iespējas, iezīmējās arī šobrīd aktuāli feminisma, ekoloģijas un politikas jautājumi. Tā arī izstādē redzamo mākslinieku darbi aicina domāt gan par ekoloģiskās katastrofas draudiem, tehnoloģiju mijiedarbību ar cilvēcisko un pārvērtēt tradicionālo dzimumu lomu pozicionējumu. Kā arī apjaušot, kā pagātnes utopijas atbalsojās mūsdienās, tie mudina atsegt virkni līdzību un likumsakarību, gan iezīmējot atšķirīgus diskursus un sistēmas, kuru ietvaros funkcionē mūsdienu sabiedrība, gan apzinot veidus, kā tiek iztēlotas iespējamās nākotnes. 



26. septembrī norisināsies bērnu un jauniešu radošā darbnīca, kurā mākslinieks un tēlnieks Ivars Drulle caur radošām aktivitātēm mudinās jauniešus aizdomāties par tādām tēmām kā viltus ziņas un attēla manipulācija. Radošais process tiks balstīts uz fragmentiem no grāmatām, avīzēm, izgriezumiem - tā būs iespēja praksē izmēģināt attēla un informācijas manipulācijas metodes. 

Pasākums ir bez maksas, iepriekš rezervējot dalību. (Reģistrācija būs pieejama no 2. septembra.)


Ivars Drulle (dz. 1975. gadā Rīgā) 2000. gadā absolvējis Latvijas Mākslas akadēmijas Tēlniecības nodaļu, 2001. gadā pēc-bakalaura studijās papildinājies Humbolta valsts universitātē ASV, 2003. gadā ieguvis maģistra grādu vizuālajās mākslās Montānas universitātē ASV. Kopš 2003. gada strādā Rīgas Dizaina un mākslas vidusskolā par formas dizaina programmas vadītāju. Četras reizes nominēts Purvīša balvai. Izstādījies Latvijā, Lietuvā, ASV, Vācijā, Beļģijā, Zviedrijā, Krievijā un citās valstīs. No 2017. līdz 2019. gadam Drulle bija Valsts Kultūrkapitāla fonda eksperts, bet no 2018. līdz 2019. gadam ekspertu komisijas vadītājs un Padomes loceklis.


Savukārt 26. septembra pēcpusdienā, plkst. 13:00 "Liepājas mākslas foruma" apmeklētāji aicināti uz diskusiju "Nākotnes projekcija starp zinātnisko fantastiku". 

Mēs nevaram noliegt, ka mūsdienu realitāte brīžiem līdzinās zinātniskajai fantastikai un sekojot līdzi informācijai medijos, bieži vien ir grūti noticēt, ka tas, ko mēs redzam un dzirdam, patiešām notiek. Zinātniskā fantastika savukārt apzināti rada fikcionālus tēlus un tādējādi ir spējusi paredzēt gan nākotnes utopijas, gan distopijas. Tās mērķis ir gan kritiski komentēt pašreizējo situāciju, gan iztēloties alternatīvas nākotnes.

Starp virkni zinātniskās fantastikas stāstiem līdzīgu, taču patiesu ziņu mediju telpā parādās arī daudz cita veida informācijas. Cik patiesas ir ziņas, avoti un fakti, kas ikdienā piepilda mūsu informācijas telpu? Cik bieži mēs mediju telpā pamanām neslēptas vai prasmīgas manipulācijas un spējam atklāt to cēloni? Viltus ziņas atšķirībā no zinātniskās fantastikas pastāv uz savu patiesumu, tādējādi veidojot gan dažādas pagātnes interpretācijas, gan nākotnes projekcijas, un neatklātas tās neizbēgami ietekmē mūsu pasaules uztveri, lēmumu pieņemšanu un situāciju izvērtējumu.

Kādi iztēloties nākotni, kurā kritisks izvērtējums pārvar viltus ziņu eksistenci? Kāda loma šajā procesā varētu būt laikmetīgājai mākslai?

Diskusiju moderēs: Latvijas Laikmetīgās mākslas centra direktore, mākslas kuratore, vēsturniece un kritiķe Solvita Krese. Diskusijā piedalās mākslas kuratore Inga Lāce, literatūrkritiķe un mediju teorētiķe Ilva Skulte, kā arī citi dalībnieki (tiks precizēti). 




Projekta “Komunalka Community” satelītprogrammu izstādē “Nenorunātās tikšanās. 3. pietura” realizē Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs sadarbībā ar Gētes institūtu Rīgā. Projektu atbalsta Vācijas Federatīvās Republikas Ārlietu ministrija.


Organizē: Lielais dzintars sadarbībā ar Latvijas Laikmetīgās mākslas centru un Gētes institūtu Rīgā.


Atbalsta: Vācijas Federatīvās Republikas Ārlietu ministrija, Liepājas pašvaldība, Valsts kultūrkapitāla fonds.



Lasīt vairāk