...
Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs

Margitas Lehmusas izstāde "Mīlestības istaba"
LLMC Ofisa galerija, Alberta iela 13, Rīga
28.05.14 - 30.05.14

Margita Lehmusa (1985) ir ieguvusi gleznotājas izglītību Tartu Universitātē un Igaunijas Mākslas akadēmijā, taču kļuvusi atpazīstama ar sev vien raksturīgām naivām un vienlaikus brutālām fotogrāfijām un videodarbiem, kuros visbiežāk redzama viņa pati. Tēma, kas vieno autores mākslinieciskos centienus glezniecībā, video un instalācijā, ir kontrastējošas emocijas – ģimenes tuvība kontrastē ar mājas sadzīvisko vientulību, seksuālā intimitāte pretsnostatīta ekshibicionismam vai „lūrēšanai“ jeb vojerismam.

Izstāde “Mīlestības istaba” vēsta par attiecībām ģimenē, komunikācijas problēmām un no tām izrietošajām sekām. Tā ir veidota no vairākiem īsiem video, kas attēlo autori dažādās sociāli baisās situācijās. Taču galvenais nav šīs neveiklās situācijas, bet gan to estētiskā un emocionālā brutalitāte. Pirmajā brīdī var šķist, ka video ataino personiskas traģēdijas, tomēr autores teatrālā pasivitāte pakļauj skatītāju tiešai provokācijai – viņš tiek nostādīts lūriķa pozīcijā. Ofisa galerijā izstādes scenogrāfija tiks veidota, manipulējot ar ofisa estētiku. „Uz darba galda nejauši palicis ieslēgts dators, kura monitorā nejaušais apmeklētājs redz privātas dabas ainas, kas, iespējams, viņam nav jāredz un par tām nav jāzina,” ieceri komentē izstādes kurators Indreks Grigors no Igaunijas. Viņš turpina: „Šķiet, ka mākslinieces mērķis nav pašatklāšanās; gluži pretēji, viņa piespiež atklāties mūs, skatītājus, un liek mums atskārst mūsu lūriķa dabu, ieejot „mīlestības istabā“.“

Margitai Lehmusai personalizstādes bijušas Tallinā, Tartu un Pērnavā, taču šī ir viņas pirmā izstāde Latvijā. Izstādes atbalstītāji: Rīgas dome, Valsts Kultūrkapitāla fonds, Igaunijas Kultūrkapitāla fonds, Tartu Kunstnike Liit.

Vairāk par festivālu „Rīgas Fotomēnesis 2014“ uzziniet mājas lapā http://www.rigaphotomonth.com/lv/

1 / 1