en
  • Foto: Didzis Grozs

Projekta „Urban Renewal” ietvaros latviešu mākslinieku darbi izstādīti Turcijā

Projekta „Urban Renewal (tiem, kas palikuši)” ietvaros piecu latviešu mākslinieku darbi izstādīti Mersinā, Turcijā. Izstādē piedalījās Arnis Balčus, Iliāna Veinberga, Alma Ziemele, Margrieta Dreiblate, Alnis Stakle, Irīna Špičaka un Gints Grīvans.

Savukārt atklāšanā norisinājās arī tādu zināmu mākslinieku kā „Ohmtek” un „Schprici” audiovizuālā performance „Urbānie bīti un vizualizācijas”. Projekts tiek realizēts sadarbībā ar Turcijas pilsētas Mersinas māksliniekiem un bija skatāms „Survival Kit” festivālā Rīgā, toties novembrī izstāde tiks atklāta galerijā „DEPO” Stambulā, Turcijā.

Sadarbības projekts starp Latviju un Turciju „Urban Renewal” meklē sakarības starp pārmaiņām pilsētās, to ietekmi uz iedzīvotāju paradumiem un ikdienas trajektorijām. Pilsēta ir pateicīgs spēles laukums kārtošanai un pārkārtošanai. Ēkas tiek celtas kā vīzija par nākotni, kā solis pretī ideālajai pilsētai. Jaunu celtņu parādīšanās pilsētai liek mainīties gan vizuāli, gan sociāli. Būvēšanai bieži vien nepieciešama kaut kā cita nojaukšana, tas pārtrauc vienus dzīvošanas modeļus un liek rasties citiem. Taču arī jaunās struktūras jau savā rašanās brīdī nes iespējamās izzušanas atspulgu.

Ņemot vērā, ka pilsēta, neskatoties uz demogrāfiskajām pārmaiņām, joprojām saglabā magnēta statusu, jautājums par tās nākotni ir daudzšķautņains un neviennozīmīgs. Kā sapņi tiek realizēti jaunajās celtnēs? Vai tās uzlabo apkārtni un dzīves kvalitāti? Vai arī tās ir negribēti kaimiņi, ar kuriem jāsadzīvo...

Mūsdienu pilsēta glabā sevī daudz pretrunu. Neatbilstoša arhitektūra un brūkošas mājas, tukšie laukumi starp jaunajām ēkām, kā arī nekad neapgaismotas alejas un infrastruktūras trūkums - pārmaiņas pilsētā vizualizē mūsu bīstamo flirtu ar to. Kas un kāda ir publiskā telpa un ar ko mēs to dalām?

Turcijas māksliniekus projektā „Urban Renewal” pārstāvēja Sibel Yavuz, Zümra Hecan, Elif Köse, Tayfun Akdemir,Yakın Refleksler Collective, Bengisu Muazzez Kurtuluş, Şükrü Köroğlu, Özge Su Çalasın, Burhan Yılmaz.

Projekta norisi atbalsta Latvijas Vēstniecība Turcijā, „Turkish Airlines” un „TANDEM”, Eiropas Savienības valstu un Turcijas kultūras apmaiņas programma, ko atbalsta un organizē Eiropas Kultūras fonds un „Stiftung Mercator” sadarbībā ar „MitOst”, „Anadolu Kultur” un Bilgi Universitāti.

Vairāk informācijas: www.survivalkit.lv; http://www.ecflabs.org/tandem/about

Lasīt vairāk