en
  • Enno Halleks. Pārnēsājamie saurieti. Eļļa, koks, jaukta tehnika. 1990–2018.

  • Margo Zālīte. Videokadrs no Fluxus Nano Opera “Mājās/Nemājās”. 2018.

  • Viktors Timofejevs. Instalācija "Mezgls". 2018.

Rīgā atklāj Latvijas trimdas un emigrācijas laikmetīgās mākslas izstādi PĀRNĒSĀJAMĀS AINAVAS

Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs 27. aprīlī Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā atklās valsts simtgadei veltītu izstādi "Pārnēsājamās ainavas". Tā seko pavedieniem, kas caur dažādām pasaules vietām ved uz vairāku radošu, bieži mazzināmu, Latvijas emigrācijas un trimdas personību un neformālu grupu stāstiem, aplūkojot tos plašākā 20. gs. mākslas norišu, migrācijas un globalizācijas kontekstā.

 "Ja palūkojas tālākā vēsturē, cilvēku migrācijas plūsmas karu, politisku un ekonomisku pārmaiņu iespaidā ir notikušas nepārtraukti. Trimda, diaspora un migrācija ir arī pasaules kultūrtelpas raksturlielumi, kuru izpausmes noteikušas ne vien izmaiņas pasaules kartē, bet arī veidojušas augsni atšķirīgu mākslas un kultūras norišu attīstībai, veicinot kultūru sajaukšanos, pārklāšanos un jaunu ideju un virzienu rašanos," stāsta izstādes kuratores Solvita Krese, Inga Lāce, Diāna Popova, Antra Priede-Krievkalne, Andra Silapētere.

Paralēli vēsturiskajiem stāstiem, kas tiks atklāti ar arhīvu, mākslas darbu un artefaktu palīdzību, izstādē piedalās arī šobrīd ārvalstīs dzīvojoši un strādājoši latviešu mākslinieki, kā arī mākslinieki, kas savos darbos pievēršas migrācijas tēmai vai ar savām interpretācijām papildina kādu no izstādes stāstiem.

Izstādes mākslinieki: Valdis Āboliņš, Ieva Balode, Aija Bertrāne, Eugenijus Budris, Daina Dagnija, Raimonds Dunkans, Ieva Epnere, Inga Erdmane, Barbara Gaile, Daiga Grantiņa, Enno Halleks, Miko Hincs & Inga Meldere, Davids Holmerts, Marija Induse-Muceniece, Ingela Johansone, Rolands Kaņeps, Ernests Kļaviņš, Leonards Laganovskis, Markoss Lačenss, Kristina Normane, Maja Tu Perē, Karols Radziševskis, Bita Razavi, Elske Rozenfelde, Andrejs Strokins, Laris Strunke, Niklāvs Strunke, Sergejs Timofejevs (Orbīta) & Ilva Kļaviņa, Viktors Timofejevs, Žanis Valdheims, Sigurds Vīdzirkste, Artūrs Virtmanis, Margo Zālīte, Aleksandrs Zapoļs & Vladimirs Svetlovs (Orbīta)

"Pārnēsājamās ainavas" pievēršas tādiem latviešu diasporas pieturas punktiem kā Parīze, Ņujorka, Rietumberlīne, Gotlande un Monreāla, kopīgā tīklā iezīmējot individuālus migrācijas ceļus un veidojot dzīvu izpratni par šā brīža situāciju, kas lielā mērā balstīta vēsturiskās norisēs. No 2017. līdz 2019. gadam LLMC, iesaistot plašu Latvijas un starptautiskās mākslas scēnas institūciju, pētnieku, kuratoru un mākslinieku loku, veido četras satelītizstādes Parīzē, Ņujorkā, Gotlandē un Berlīnē, savukārt visa projekta centrālā izstāde "Pārnēsājamās ainavas" norisinās Rīgā, kas LNMM būs aplūkojama līdz 17. jūnijam.


"Pārnēsājamās ainavas" notiek Latvijas valsts simtgades programmas ietvaros. Latvijas valsts simtgades galvenais vēstījums ir "Es esmu Latvija", akcentējot, ka Latvijas valsts galvenā vērtība ir cilvēki, kuri ar savu ikdienas darbu veido tās tagadni un kopā ar jauno paaudzi liek pamatus rītdienai. LLMC projekts "Pārnēsājamas ainavas" ir viena no Latvijas valsts simtgades svinību norisēm

Pārnēsājamās ainavas atbalsta Kultūras ministrija, Valsts kultūrkapitāla fonds, British Council pārstāvniecība Latvijā, Frame Contemporary Art Finland, Rīgas Dome, Filips Kļaviņš, “Pro Helvetia”, Kanādas vēstniecības Latvijā, Amerikas Savienoto Valstu vēstniecības Latvijā, Baltic Art Center, Iaspis Swedish Arts Grants Committee's international programme for Visual and Applied Artists, Ziemeļvalstu Ministru padomes birojs Latvijā, Nordic Culture Point - Nordisk Kulturkontakt, Gētes Institūts, Somijas vēstniecība, “3M™ Scotchlite™ Reflective Material and Brilliant Reflective”, Igaunijas vēstniecība Latvijā, Zviedrijas vēstniecības Latvijā, “Festivāls Sansusī”, Latvijas Ārlietu ministrija, Lietuvas Ārlietu ministrija, “VKN”, “Valmiermuiža”, Z/S “Smilškalni”, SIA "Dunker"


Sadarbības partneri

Lietuvas Nacionālais mākslas muzejs, Rakstniecības un mūzikas muzejs, Latvijas Okupācijas muzejs, Latvijas Nacionālā bibliotēka, Latvijas Valsts kinofotofonodokumentu arhīvs, Mūkusalas mākslas salons, Valsts Nacionālais vēstures muzejs “Dauderi”, Latvijas mutvārdu vēstures pētnieku asociācija “Dzīvesstāsts”, LU Literatūras, folkloras un mākslas institūts, BlindArt, Strazdumuižas internātvidusskola, Latvijas Neredzīgo biedrība, ForceMultiplier (Aaron Drake & Sage Lewis), Villa Vassilieff, DISTRICT Berlin, Baltic Art Center, K. Verlag


IZSTĀDES KOMANDA 

Kuratores: Solvita Krese, Inga Lāce, Antra Priede-Krievkalne, Diāna Popova, Andra Silapētere

Projekta direktore: Andra Silapētere

Uzbūves vadītāja: Diāna Popova

Projekta vadītājas: Margarita Ogoļceva, Elizabete Šatrovska

Projekta komunikācijas vadītāja: Marta Krivade

Izglītības programma: Māra Žeikare, Katrīna Vastlāve

Izstādes koordinatore Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā: Daina Auziņa

Izstādes iekārtojums: Asnate Bočkis

Tehniskā realizācija: Egons Baranovs, Jānis Zvirgzds-Zvirgzdiņš ar komandu

Audiovizuālās tehnikas nodrošinājums: SIA "VPT Grupa"

Grafiskais dizains: Kārlis Krecers, Rudy Guedj


Lasīt vairāk