en
  • Marijans Crtaličs. 2012

Starptautiska izstāde un simpozijs „Tulkojot atsauces I”

Nākamo ceturtdien, 23. maijā, plkst. 18.30 Laikmetīgās mākslas centra (LMC) Ofisa galerijā tiks atklāta pirmā izstāde no starptautisko izstāžu sērijas „Tulkojot atsauces I”. Izstādes ietvaros norisināsies arī divu dienu simpozijs, kurā jaunākās paaudzes pētnieki un mākslinieki iepazīstinās ar postsociālisma reģionā raksturīgām vai spilgtām nesenās pagātnes zīmēm šodienā, kā arī citi notikumi.

Projekts „Tulkojot atsauces” tiecas notvert un analizēt šodienā joprojām klātesošus padomju laika nospiedumus jeb atsauces postsociālisma teritorijā – mākslā, publiskajā telpā, arhitektūrā, sabiedrībā, kolektīvās un personiskās atmiņas laukā. Līdzīgi kā zemsvītras piezīmes grāmatā, šai izstādē, simpozijā, diskusijās un performatīvos notikumos tulkotās atsauces – dažādas norises, artefakti, citāti, dzīves stila detaļas, mitoloģijas vai nostalģija par padomju laiku – kaleidoskopiski, taču mērķtiecīgi paskaidro un papildina pamatstāstu, mūsu neseno pagātni.

Izstādes „Tulkojot atsauces I” un „Tulkojot atsauces II”, kas sekos pirmajai izstādei – no 4. jūlija līdz 2. augustam, sociālisma un postsociālisma mantojumu postpadomju reģionā iepazīstinās caur vizuālo nospiedumu un to nozīmju savstarpējām attiecībām, izmantojot dažādas pieejas – dokumentējošu, ironisku, pētniecisku, rekonstruējošu un citas. „Tulkojot atsauces” piedalīsies: Arnis Balčus (LV), Tigrans Hačatrijans (AR), Marijans Crtaličs (HR), Žilvins Landsberģis (LT), Lada Nakoņečna (UA), Slavs&Tatars (Eirāzija), Kristina Normana (EE), Aija Bley (LV), Indre Klimaite (LT), Marge Monko (EE), Igors un Ivans Buharovi (HU) un Henriks Dunkers (FI).

Savukārt simpozijā „Tulkojot atsauces”, kas Laikmetīgās mākslas centrā norisināsies no 23. līdz 24. maijam, jaunākās paaudzes pētnieki un mākslinieki no Latvijas, Lietuvas, Igaunijas, Gruzijas, Ukrainas, Polijas un Horvātijas iepazīstinās ar postsociālisma reģionā raksturīgām vai spilgtām nesenās pagātnes zīmēm šodienā, kā arī diskutēs par dažādām pieejām, kā pētīt, interpretēt un tulkot šo pieredzi. Simpozijā piedalīsies: Magdalēna Radomska (PL), Raela Artela (EE), Ieva Astahovska (LV), Dovile Tumpīte (LT), Mārtiņš Kaprāns (LV), Viktorija Eksta (LV), Davors Miškovics (HR), Sofija Tabatadze (GE), Tamta-Tamāra Šavgulidze (GE), Aļesja Bolota (UA), Vītauts Michelkevičs (LT), Līna Michelkeviče (LT) un Arnis Balčus (LV). Simpozijs norisināsies angļu valodā. Detalizēta tā programma būs pieejama Laikmetīgās mākslas centra mājas lapā www.lcca.lv. Dalība simpozijā – bezmaksas; simpozijam aicinām pieteikties, rakstot Ingai Lācei (inga@lcca.lv).

Paralēli izstādei „Tulkojot atsauces” Laikmetīgās mākslas centrs 24. maijā aicina arī uz „Galda kultūras radošo darbnīcu”, ko vadīs māksliniece Kate Krolle un kuratore Maija Miķelsone. Darbnīca norisināsies kafejnīcā „Vefietis 2”, Skolas ielā 38. Toties 25.maijā norisināsies „Ekspedīcija. Vecmīlgrāvis” – mikronotikumu virkne Vecmīlgrāvja kafejnīcās, tenisa kortos, tirgus laukumā un citās Vecmīlgrāvja ģeogrāfijai zīmīgās vietās. Savukārt 6. jūnijā LMC aicina piedalīties diskusijā „Mākslas superlokalitāte Latvijā: vietas savdabības”, ko vadīs filozofs Kārlis Vērpe.

Projekts „Tulkojot atsauces” tiek rīkots sadarbībā ar kultūras centru „Drugo More” Rijekā, Horvātijā, kultūras platformu „IZOLYATSIA” Doņeckā, Ukrainā un „KSA:K” – Laikmetīgās mākslas centru Kišiņevā, Moldovā. Projektu atbalsta Eiropas Kultūras Fonds, Rīgas Dome, Valsts Kultūrkapitāla Fonds, Igaunijas Republikas vēstniecība, Lietuvas Vēstniecība, Polijas Vēstniecība, „Open Ukraine Fonds”, SIA „LuxExpress Latvija”, „KOLONNA”, „Rīgas Laiks”.

Izstāde un notikumu programma norisināsies Laikmetīgās mākslas centrā, Alberta ielā 13, 7. stāvā.

Lasīt vairāk