en

Māksla sarunāties kara laikā. Diskusija


Noskaties diskusiju “Māksla sarunāties kara laikā”, kurā kopā ar ekspertiem no laikmetīgās mākslas, drošības un aizsardzības, mediju un filozofijas jomām tiek runāts par mākslas un kultūras nozīmi šodien – laikā, kad tepat Latvijai līdzās norisinās karš.

Diskusijā meklējām atbildes uz dažādiem jautājumiem:

Vai kultūrai un mākslai ir spēks saliedēt sabiedrību un veicināt sabiedrības pārliecību par sevi un drošības sajūtu? Par sarunas nozīmi divvalodīgā sabiedrībā un mediju telpas sašķeltību diskutēja filozofs Igors Gubenko un LATO ģenerālsekretāre Sigita Strūberga.

Par to, kā tapa plakāts pie Medicīnas vēstures muzeja un kā mākslinieku darbus Latvijā ietekmējuši notikumi Ukrainā, stāstīja sociāli aktīvā teātra režisore Krista Burāne un mākslinieks Krišs Salmanis.

Diskusijas moderatore - Solvita Krese, Latvijas Laikmetīgās mākslas centra direktore.

Par Līdzdalības darbnīcām

2022. gada martā, reaģējot uz Krievijas iebrukumu Ukrainā un paužot atbalstu Ukrainas iedzīvotājiem, Medicīnas vēstures muzejs sadarbībā ar Latvijas Laikmetīgās mākslas centru divu nedēļu garumā rīkoja Līdzdalības darbnīcu ciklu, kurā 15 mākslinieku vadībā, izmantojot dažādas laikmetīgās mākslas tehnikas, tika pētītas un praktizētas dažādas aktīvisma un protesta formas. Darbnīcu mērķis bija caur radošām praksēm un kopā darīšanu uzturēt dzīvu diskusiju un protestu pie Krievijas vēstniecības, neļaujot notiekošajam karam grimt ikdienas rūpju aizmirstībā. Vienlaikus darbnīcas kļuva par telpu politiski iesaistītai kopīgai nodarbei, veicinot sabiedrības vienotību un kritisku diskusiju par notiekošo, kā arī piedāvāja terapeitisku attīrīšanos caur radošu un jēgpilnu darbību.

Turpinoties karadarbībai Ukrainā, ir būtiski neklusēt un caur vēsturi, kultūru un mākslu turpināt būt aktīviem un reflektēt par notiekošo. Latvijas sabiedrība piedzīvo psiholoģisku krīzi, kuras ietvaros notiek dažādu vērtību un normu pārvērtēšana. Arī mums katram ir bijusi iespēja izvērtēt savas zināšanas un prasmes, reaģējot un sniedzot palīdzību krīzes situācijās. Tagad – jaunu vērtību radīšanas posmā –, iespējams vairāk kā jebkad ir nepieciešams atgūt zaudēto fokusu, veicināt kritisko domāšanu, sabiedrības saliedēšanu un rīcībspēju.

Projekta “Līdzdalības darbnīcas” īstenotājs ir Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs un to finansē Islande, Lihtenšteina un Norvēģija caur EEZ un Norvēģijas grantu programmu “Aktīvo iedzīvotāju fonds”.



Lasīt vairāk