en
  • Ivar Veermäe, Center of Doubt (2012-2016/2018), still

#9 lasīšanas darbnīca kopā ar Rīgas biennāli

Noslēdzošo lasīšanas darbnīca trešdien, 24. oktobrī, plkst. 18.00 Kristapa Morberga rezidencē. Tā veltīta tēmai "Redzamo un neredzamo attēlu pavērsiens" 

Analizējot mākslu un vizuālo kultūru, jau kopš 90. gadiem bieži sastopama ir atsaukšanās uz t.s. attēlu pavērsienu (pictorial turn), kas izceļ vizualitātes lomu šodienas sociālajā realitātē. "Attēliem piemīt vara, tie tiek iesaistīti ideoloģiskās manipulācijās," raksta mākslas vēsturnieks Viljams Mičels. Skaidrojot, kā darbojas to vara, viņš aicina uzdot nevis jautājumu, ko attēli dara, bet ko tie vēlas, jo tas, ko vēlas attēli, nebūt nav tas, ko tie pauž vai efekts, ko tie rada. 

Taču šodien var runāt par jaunu attēlu pavērsienu. "Tie vairs neattēlo, bet ietekmē ikdienas dzīvi, tie mūs novēro un virza mūsu darbības," komentē mākslinieks Trevors Paglens. Ar dažadu digitālo teholoģijām radīti un uztverti, attēli ļauj redzamo realitāti automatizēt nebijušos mērogos. Šodiena ir pārblīvēta ar neredzamo vizuālo kultūru, mehāniski radītajiem attēliem: no policijas automašīnām, uz ēkām, tiltiem, autoceļiem, iepirkšanās centros, reklāmā, rūpniecībām utt. Attēlu ievietošana sociālajos medijos baro masīvo mākslīgā intelekta sistēmu un producē informāciju par to, kā identificēt cilvēkus, atpazīt vietas, objektus, ieradumus, vēlmes, rases, šķiras, dzimumus, ekonomisko statusu, attiecības un daudz ko citu. Tā kā mehanizētās attēlu-darbības nav atkarīgas no cilvēka redzes subjekta, tajās ir grūtāk atpazīt to, kas tās ir - ietekmīgas sociālās regulēšanas sviras, kas kalpo varas interesēm un mehānisms, kā kontrolēt ikdienas dzīvi. 

Noslēdzot lasījumu ciklu, aicinām iepriekš iepazīties ar sekojošiem tekstiem: 

> W. J. T. Mitchell, "What Do Pictures Want?”. What Do Pictures Want? The Lives and Loves of Images. 2005. The University of Chicago Press. 2005, pp. 28–48.

> Trevor Paglen, “Invisible Images (Your Pictures Are Looking at You)”. The New Inquiry. 2016

https://thenewinquiry.com/invisible-images-your-pictures-are-looking-at-you/

Tekstus iespējams saņemt, rakstot uz e-pastu: readingworkshop2018@gmail.com.

Darbnīcas pieejamas ikvienam interesentam; dalība pasākumos bez maksas. 

Lasīt vairāk