...
Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs

“Avotu grāmata”. Lilianas Zeicas esejas lasījums un saruna.
15.decembris, 2020 pl. 18.00 // FB tiešsaistē
10.02.21

Liliāna Zeica: “Ogu meitenes aizveda mani uz izcirtumu dziļi mežā un stāstīja visādus neticamus stāstus. Izdomātus stāstus, no zila gaisa parautus stāstus, pļāpu druskas, niekus, melkulības, vēsturiskas anekdotes.”

Latvijas Laikmetīgā mākslas centra veidotās izstādes “Atceros. Tātad esmu. Neuzrakstīties stāsti: mākslinieču arhīvi” ietvaros šā gada 15. decembrī plkst. 18.00 tiešsaistē būs iespēja klausīties aktrises Daigas Kažociņas lasījumu Poļu mākslinieces Liliānas Zeicas esejai “Avotu grāmata”.


Video kamera un montāža: Inese Tīkmame


Eseja ir poļu nenormatīvās sieviešu vēstures arhīvs, ko Zeica sāka veidot 2020. gadā un turpina tā veidošanu. Kā māksliniece raksta, tad tas ir projekts kvīru sievišķībai un lesbiskumam, lezbēm (dykes), sapfiķēm, sievietēm, kas mīl sievietes, dažādām domām par kvīriskumu un separātismu un dusmīgu mīlu. Liliāna Zeica: “Es gribētu, lai šis viss jums pielīp un paliek pielipis, lai mēs tik drīz neaizmirstu.”

Pēc lasījuma paredzēta neliela saruna ar mākslinieci, arī skatītājiem būs iespēja uzdot jautājumus.

Liliana Zeica ir beigusi Tēlotājmākslas fakultāti Toruņā, bet 2017. gadā viņa ieguva doktora grādu tās pašas pilsētas Tēlotājmākslas fakultātē. Zeica 2017.gadā bija platformas Forecast Forum fināliste Berlīnes Haus der Kulturen der Welt. Tāpat viņa saņēmusi skatītāju balvu konkursā VIEWS 2019 Deutsche Bank Award. Viņas darbi iekļauti privātās un publiskās kolekcijās, t.sk. Nacionālajā mākslas galerijā Zachęta un Vroclavas Modernās mākslas muzejā. Darbos māksliniece analizē sociālās problēmas no radikāla jūtīguma perspektīvas, kas balstīta feministu-kvīru un feministu-posthumānistu praksē un teorijā. Viņa koncentrējusies uz tādām tēmām kā valsts un nācijas līdzatkarība, Centrāleiropas identitāte un periferālu indentitāšu statuss. Tāpat pievērsusies kvīru lesbisma tēmai un neheteronormativitātei, apsverot to konstruēšanu un potencialitāti.

Izstāde “Atceros. Tātad esmu. Neuzrakstīties stāsti: mākslinieču arhīvi” aktualizē atšķirīgu mākslas vēstures lasījumu caur sieviešu mākslinieču pieredzēm padomju perioda mākslas, sociālo un politisko norišu kontekstā. Izstāde skatāma Latvijas Nacionālā mākslas muzeja 4. stāva izstāžu zālēs no 2020. gada 14. novembra līdz 2021. gada 24. janvārim.

““Avotu grāmata”. Lilianas Zeicas esejas lasījums un saruna veidots Sabiedrības integrācijas fonda kampaņas “Atvērtība ir vērtība” ietvaros. Šī ir piecgades kampaņas, kuras laikā īpaša uzmanība tiek pievērsta diskriminācijas skarto grupu integrācijai sabiedrībā, šogad fokusējoties uz dzimumu līdztiesību. Vairāk par kampaņu varat lasīt mājaslapā atvertiba.lv vai facebook lapā “Dažādības veicināšana”.

Attēls: Liliāna Zeic. Avotu grāmata nr. 25 | Wahlverwandtschaften #1, 2020. Mākslinieces īpašums

Organizē: Latvijas Laikmetīgais mākslas centrs, Latvijas Nacionālais Mākslas Muzejs, Sabiedrības Integrācijas Fonds, un Dažādības veicināšana.