en
  • Attēls: Džūlija Volonts (Julia Volonts)

  • Džūlija Volonts (Julia Volonts)

  • Lība Bērziņa

  • Attēls no senioru dienām KIM? laikmetīgās mākslas centrā mākslas terapeites Lības Bērziņas vadībā. Foto autore Lība Bērziņa.

  • Džūlija Volonts (Julia Volonts)

  • Attēls no senioru dienām KIM? laikmetīgās mākslas centrā mākslas terapeites Lības Bērziņas vadībā. Foto autore Lība Bērziņa.

Aicinām jauniešus un seniorus pieteikties mākslas terapijas nodarbībām laikmetīgās mākslas izstādēs

Mūsu izglītības programmas šogad tiek veidotas, aptverot ne tikai mākslas interesentu auditoriju, bet vairojot izpratni un iecietību par psihisko veselību dažādās sabiedrības grupās. 


Ar mākslas terapijas metodēm laikmetīgās mākslas izstādēs “Mobilais muzejs. Nākamā sezona”, “SURVIVAL KIT” un mākslinieces Annas Priedolas ekspozīcijā “Dairy Diaries” vēlamies uzrunāt divas mērķa grupas, kuras nešaubīgi ir starp tām, kas no pandēmijas ietekmes cietušas visvairāk: jaunus cilvēkus – pusaudžus no 12  līdz 18 gadu vecumam, kas šogad saskārušies ar depresiju un seniorus ar demenci un/vai citiem kognitīviem traucējumiem, kuri atrodas ilgstošā izolācijā. 


Pieteikumus pieņemam līdz 25.08.2021 pl. 24.00

>> Pieteikuma anketa pusaudžiem <<

>> Pieteikuma anketa senioriem <<


Nodarbības norisināsies no 10.09. – 28.11.2021.


Mākslas terapijas sesijas izstādēs norisināsies divu mākslas terapijas speciālistu - Lības Bērziņas un Džūlijas Volontas (Julia Volonts) vadībā. Mākslas terapijas sesijas noritēs izstādēs un / vai tiešsaistē, par pamatu izmantojot tajās esošos mākslas darbus un būs pieejamas gan latviešu (senioru grupai), gan angļu valodā (pusaudžu grupai). Katras grupas dalībnieki tiks atlasīti iepriekš un katrai mērķa grupai atsevišķi tiks organizēts 10 terapijas sesiju cikls. Sesijas plānotas vienu reizi nedēļā piektdienās.


Mākslas terapijas sesijas norisināsies gan mākslas parkā “Mobilais muzejs. Nākamā sezona”, gan ikgadējā starptautiskā festivālā “SURVIVAL KIT”, kura tēma un publiskā programma būs balstīta aktuālajā sociālajā situācijā, kurā cilvēki gados, īpaši vīrusa apstākļos tiek izstumti no sabiedrības, gan mākslinieces Annas Priedolas ekspozīcijā “Dairy Diaries”, kas taps šī gada nogalē starptautiska projekta “Pārmaiņu aģenti” ietvaros un būs veltīts senioriem Latvijā, kas sirgst ar demenci.


Mākslas terapija ir psihoterapijas forma, kas apvieno radošo mākslu un diskusijas par mākslu, lai iedvesmotu emocionālo, fizisko un garīgo labsajūtu. Muzeju vidē mākslas terapijas integrēšana mākslas izglītības programmās sniedz apmeklētājiem visaptverošu mākslas pieredzi un iespēju mijiedarboties ar izstādi viscerālā, sensorālā veidā. Tas arī nodrošina drošu vietu, lai izveidotu savienojumu ar sabiedrību un uzzinātu, kā māksla var palīdzēt mums atpazīt savas emocijas, jūtas vai domas, kuras var būt grūti izteikt ar vārdiem. Mākslas terapijā izmanto mākslu un radošo procesu terapeitiskā kontekstā, lai uzlabotu un veicinātu cilvēka garīgo, emocionālo un fizisko labklājību (Latvijas Mākslas terapijas asociācija, 2003). Visā pasaulē tiek piekopta prakse, kad mākslas terapija tiek organizēta mākslas muzejos un izstādēs. Arī Latvijā ir pirmās iestrādes – atsevišķi mēģinājumi mākslas vidē, taču bez mērķtiecīga turpinājuma. Tā ir iespēja ne vien strādāt ar personu garīgo veselību, bet arī socializēties, jo terapeitiskās sesijas notiek izstādē tās darbības laikā (Serga, 2019). 


 

Nodarbības notiks gan tiešsaistē, gan klātienē no 10.09. – 28.11.2021.

· Nodarbības notiks gan tiešsaistē, gan klātienē;

· Nodarbības senioriem norisināsies latviešu valodā;

· Nodarbības jauniešiem norisināsies angļu valodā, ar tulkojumu

  latviešu valodā, ja būs nepieciešams;

· Klātienes nodarbības paredzētas divās dažādās izstāžu vietās Rīgā;

· Vienas nodarbības ilgums 2 stundas, paredzēta arī tējas pauze

· Nodarbības ir bezmaksas un dalībnieki tiks nodrošināti ar visiem nepieciešamajiem mākslas materiāliem


Jautājumu gadījumā, lūdzu sazināties, rakstot vai zvanot:

Lībai Bērziņai – 28649014, berzina.liba[at]gmail.com vai arī

Mārai Žeikarei – 29586893, mara[at]lcca.lv


Pirms nodarbību uzsākšanas paredzēta individuāla tikšanās Zoom platformā augusta nogalē.



Par mākslas terapeitēm:


Džūlija Volonts (Julia Volonts) ir mākslas terapeite no Ņujorkas. Viņa ir ieguvusi mākslas terapijas maģistra grādu Vizuālās mākslas skolā un nesen ieņēma amatu Ņujorkas radošās mākslas terapeitos, kas ir ilggadēja grupas privātprakse Ņujorkā. Viņas klīniskā pieredze ir izglītības, sabiedriskās un privātās prakses vidē, un tā ir no darba ar bērniem un ģimenēm, pusaudžiem un pieaugušajiem. 2019. gadā Jūlijai tika piešķirta Fulbraita stipendija mākslas terapijas pētījumu veikšanai Rīgā, Latvijā, kur viņa šobrīd dzīvo. Pandēmijas laikā viņa ir sadarbojusies ar bezpeļņas un sabiedriskām organizācijām, lai nodrošinātu mākslas terapijas darbnīcas un grupas, lai apstrādātu šo nenoteiktības laiku. Latvijā šī sadarbība ietvēra darbu ar MARTA centru, Rīgas Stradiņa universitāti, ISSP galeriju un LGBT māju Rīga. Papildus klīniskajai pieredzei viņa ir aktīva Eiropas Mākslas terapijas federācijas (EFAT) biedre un bijusī Ņujorkas Mākslas terapijas asociācijas (NYATA) valdes locekle, kas ir Amerikas Mākslas terapijas asociācijas (AATA) filiāle. Viņa arī sadarbojās vairākās mākslas terapijas izstādēs Ņujorkā un piedalījās Vizuālās mākslas skolas absolventu mākslas terapijas mākslinieku rezidencē 2017. gadā. 



Lība Bērziņa ir viena no LLMC mediatoru grupas dalībniecēm, ar ekspertīzes lauku tieši mākslas terapijā un ilggadēju pieredzi dažādu projektu vadībā (organizācijās Apeirons, NVO "Colorize" un NVO "Say!, un citās). Ieguvusi bakalaura grādu Mākslā ar grafiskā dizainera kvalifikāciju Latvijas universitātē un maģistra grādu Mākslas terapijā Rīgas Stradiņa universitātē. Ir darba pieredze grupu vadīšanā dažāda vecuma cilvēkiem. Strādājusi Kim? Laikmetīgās mākslas centrā kā izglītības programmas vadītāja. Ieguvusi arī starptautisku pieredzi mākslas terapijā Polijā un piedalījusies vairākos projektos un apmācībās ārvalstīs (Turcijā, Itālijā, Spānijā u.c.), kas galvenokārt ir bijušas saistītas ar darbu ar jauktām grupām (cilvēkiem dažāda veida invaliditāti; ar redzes, dzirdes un kustību traucējumiem u.c.), iekļaušanu, mākslu, improvizācijas un cirka tehnikām neformālajā izglītībā. Lība ir arī dažādības un mākslas vēstnese Latvijā. 



LLMC izglītības programmas kuratore ir mākslas zinātniece Māra Žeikare.


LLMC izglītības programmas atbalstītāji ir Valsts Kultūrkapitāla fonds, LR Kultūras ministrija, Rīgas Dome.


Lasīt vairāk