...
Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs

Aicinām uz sarunu vakaru par situāciju Igaunijas laikmetīgās mākslas scēnā
LLMC Ofisa galerija, Alberta iela 13, Rīga
28.03.13

Ceturtdien, 28. martā, plkst. 18:30 Laikmetīgās mākslas centra (LMC) Ofisa galerijā norisināsies diskusija „Ar ko nodarbojas jaunie igauņi?” (What are young Estonians up to?). Diskusijā, kas norisinās Andrusa Lauringsona (EE) izstādes „Atbilde/ Pārspēle” ietvaros, piedalīsies pats izstādes autors, izstādes kuratore Šelda Puķīte, mākslinieks un performanču grupas „10x10 meter” dalībnieks Tanels Randers (EE), kurators un kritiķis Indreks Grigors (EE), kā arī mākslas zinātniece Maija Rudovska.

Sarunas notiks angļu valodā. Ieeja izstādē un dalība diskusijā – bezmaksas.

Izstādes kuratore Šelda Puķīte uzsāka sadarbību ar mākslinieku Andrusu Lauringsonu, piedaloties izstādē „Artishok Biennale III” Tallinā, kuram noslēdzoties tapa ideja par igauņu mākslinieka individuālu „atrādīšanu” Latvijas publikai. Latvieši un igauņi dzīvo kaimiņos, tomēr zināšanas par pārējo Baltijas valstu mākslas procesiem ir fragmentāras. Lai kaut nedaudz izgaismotu un apvilktu kontūru igauņu jaunajai mākslas scēnai, radās ideja par sarunu vakaru, kura laikā iezīmētu interesantas mākslas formas, saprastu kopīgo un atšķirīgo starp Latvijas un Igaunijas mākslu un galu galā noskaidrotu – ar ko nodarbojas jaunie igauņi.

Viens no centrālajiem jautājumiem diskusijā būs pērnā gada rudenī Igaunijas Laikmetīgās Mākslas muzejā KUMU notikusī, šobrīd pretrunīgi vērtētā izstāde „Igauņu laikmetīgās mākslas scēnas arheoloģija un nākotne”, kuras mērķis bija sniegt pārskatu par šī brīža Igaunijas laikmetīgās mākslas scēnu. Ja uzticamies kuratoriem, Igaunijā šobrīd aktīvas ir trīs pilsētas – Tallina, Tartu un Pērnava, no kurām pēdējā minama, galvenokārt pateicoties mākslinieku grupas „Non Grata” invāzijai.

Diskusijas dalībnieki mēģinās noskaidrot, kuri mākslas mediji un tēmu loks šobrīd dominē un cik lielā mērā šī aina atšķiras no tā, kas tiek atrādīts Latvijas publikai. Cik lielā mērā var runāt par igauņiem kā sociālkritiskiem un politiskiem māksliniekiem? Vai pastāv tā saucamais „padomju retro” vilnis un padomju perioda kultūras mantojuma reanimēšana? Vai var runāt par jaunu spēcīgu kuratoru un kritiķu paaudzi? Vai KUMU radīšana ir ietekmējusi Igaunijas mākslas dzīvi, un cik liela nozīme ir, piemēram, „Kȍler Prize” balvai?

Sarunu vakars norisināsies angļu valodā Laikmetīgās mākslas centrā. Izstāde „Atbilde/ Pārspēle” ir apskatāma līdz 12. aprīlim Laikmetīgās mākslas centra Ofisa galerijā, Alberta ielā 13, 7. stāvā. Ieeja izstādē un dalība diskusijā – bezmaksas. Izstāde tapusi ar Valsts Kultūrkapitāla fonda un SIA „Lux Express Latvia” atbalstu.