...
Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs

Audioieraksts no diskusijas "Fotogrāfija un melanholija"
LLMC Ofisa galerija, Alberta iela 13, Rīga
09.01.13

2012. g. 13. decembrī norisinājās diskusija „Fotogrāfija un melanholija”, kurā piedalījās mākslinieks Alnis Stakle, psihologs un fotogrāfs Ivars Austers, filozofs Kārlis Vērpe, mākslas zinātniece Ieva Astahovska un LMC direktore, kuratore Solvita Krese.

Diskusijas ieraksts pieejams šeit:

Latvian Centre for Contemporary Art by Lmc_Lcca on Mixcloud

Diskusijā „Fotogrāfija un melanholija” izstādes „Vienkāršs stāsts” ietvaros runātāji pievērsās apjomīgai fotogrāfijas daļai – ikdienas attēliem jeb ģimenes un draugu fotoalbumiem un to mijiedarbībai ar attēlu vērotāju. Iztaujājot fotogrāfijas „melanholisko dabu”, varētu minēt daudzu fotogrāfijas teorētiķu pievēršanos aspektam, ka tā ir cieši saistīta ar apziņu par laiku, t.i., fotogrāfija „ienes” skatītāja ikdienā kaut ko, kas ir pagājis, zudis – mirklīgs un saistīts ar nāvi.

Runājot par fotogrāfijas vērojuma psiholoģiskajiem aspektiem, visupirms jāmēģina saprast – kas parādās attēlā? Vai tas, ko mēs redzam ir zīme, kā labpatiktu domāt semiotiska redzējuma pārstāvjiem, vai tomēr attēlā sastopamies ar kaut ko citu – ģimenes albumā redzam ģimenes locekļus, drauga attēlā – draugu?