en

Dzejnieka Jura Kronberga un mūziķa Gundara Ruļļa performance „Vēsturiskā inversija” izstādē „Pārnēsājamās ainavas”

Zviedrijas latviešu dzejnieks Juris Kronbergs un mūziķis Gundars Rullis izstādes „Pārnēsājamās ainavas” ietvaros uzstāsies ar īpašu dzejas un mūzikas performanci, kas notiks sestdien, 26.maijā plkst. 15.00 Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā.  

Pasākumā mīsies Jura Kronberga dzejas lasījumi no dažādiem periodiem un blūza un roka mūziķa Gundara Ruļļa dziesmas. Juris Kronbergs un Gundars Rullis sadarbojušies, 70.gadu vidū spēlējot psihodēliskā blūzroka grupā "Prusaku ansamblis" un ierakstot dziesmas ar Jura Kronberga vārdiem, starp kurām zināmākās ir "Ņujorka" un "Galapunkts", tās būs dzirdamas arī performancē. Gundars Rullis ir plašāk pazīstams kā muzikālā projekta „Alis P” līderis, savukārt Juris Kronbergs darbojies kā dzejnieks, tulkotājs, kultūras atašejs, kā arī 60-70.gados spēlēja grupās „Dundurs” un „Saules brāļi”. Mūzikas un dzejas lasījuma noslēgumā plānota saruna ar abiem autoriem, lai uzzinātu vairāk par radošajiem un kultūras sakariem starp Zviedriju un Latviju un trimdas jauniešu aktivitātēm 70.-80.gados.   

Juris Kronbergs dzimis 1946.gadā gleznotāja Rūdolfa Kronberga ģimenē Stokholmā, kur dzīvo joprojām. Raksta dzeju gan latviešu, gan zviedru valodā. Tulko gan latviešu literatūru zviedriski, gan zviedru literatūru latviešu valodā. 

Sešdesmito otrajā pusē un septiņdesmito sākumā spēlējis bungas trimdas latviešu grupās "Saules Brāļi" un "Dundurs" (piedalījies pirmo divu skaņuplašu ierakstā) un ierakstījis savus dzejoļus kopā ar grupu "Prusaku ansamblis".

Deviņdesmitajos gados strādājis par kultūras atašeju Latvijas vēstniecībā Stokholmā.

1998. gadā apbalvots ar Triju Zvaigžņu ordeni. 2007. gadā saņēmis Literatūras gada balvu par mūža ieguldījumu latviešu literatūrā, 2016. gadā apbalvots nominācijā "Dzeja" par krājumu "Uz balkona/Bet ja visu laiku...".

Gundars Rullis ir latviešu roka un blūza mūziķis. Dzimis 1955. gadā Stokholmā. Divpadsmit gadus mācījās spēlēt vijoli, bet padsmitnieka gados sāka spēlēt elektrisko ģitāru. 

1974. gadā kopā ar basģitāristu Marku Opeskinu, dzejnieku Juri Kronbergu un bundzinieku Māri Rozenbahu izveidoja psihedēliskā roka un blūzroka grupu Prusaku ansamblis, un ierakstīja albumu „Dvēsele uz grīdas” (1975).

1979. gadā kopā ar Māri Rozenbahu un Pēteri Šmitmani nodibināja new wave un blūza grupu Alis P, kas 1988. gadā mājas studijā ierakstīja albumu "Alis iet pastaigāt". Neilgi pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas deklarācijas viņš 1990. gadā tika uzaicināts uzstāties koncertā Rīgas Politehniskajā institūtā un ar singlu "Laimīgs" piedalījās 1990. gada "Mikrofona aptaujā". Strādāja Zviedrijā kā apskaņotājs mūzikas klubā, kopš 2007. gada dzīvo arī Rīgā, bijis grupas "Dzelzs vilks" skaņu operators. 2009. gadā Rīgā kopā ar bundzinieku Svanti Draki mājas studijā ierakstīja otro albumu "Uz priekšu", 2012. gadā albumu "Attiecību Putra", bet 2015. gadā albumu "Ciparu pasaule", kas tika izvirzīts Mūzikas ierakstu Gada balvai nominācijā "Roka un metāla mūzikas albums".


Lasīt vairāk