...
Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs

Eksperimentālo filmu skate un saruna “Analogs attēls”
LLMC, Ofisa galerija, Alberta iela 13, Rīga
10.02.16

As part of the analogue media exhibition ‘Invisible Images’ by Ieva Balode, the artist would like to invite her audience to a special discussion with the London based analogue cinema artist Karel Doing and Lithuanian artist Vytautas Juozėnas, which will take place at the LCCA’s Office gallery on 10 February at 6.30 pm.

Saruna tiks veltīta analogajam attēlam, īpaši analogajai kino filmai kā mākslas medijam, kas stāv līdzās digitālajam attēlam ne tikai kā tās priekštecis, bet kā daudz apzinātāks medijs, kas attēlu pēta kā psihisku, politisku un estētisku parādību. Sarunas ietvaros abi autori demonstrēs arī savus darbus uz 16mm kino projektora.

Diskusijas mērķis ir iepazītināt auditoriju ar Latvijā vēl līdz galam neiepazītu mediju, kurš šobrīd Rietumeiropā piedzīvo savu slavas zenītu jauno mākslinieku darbos un laikmetīgās mākslas centros un galerijās. Digitālā attēla laikmetā, analogs attēls (īpaši kino filma) skatītāju iepazīstina ar attēlu kā fizikālu un sensuālu pieredzi, kas radikāli atšķiras no video signāla, kuru ieraksta digitālā video kamera un tālāk pārraida pie skatītāja gaismas signālu veidā, kamēr analogs attēls saglabā savu fizikālo autentiskumu.

Sarunas īpašais viesis - austrāļu izcelsmes, Londonā dzīvojošs mākslinieks Karels Dūings ir pieredzējis eksperimentālā kino eksperts, kurš ar analogo filmu nodarbojas kopš astoņdesmitajiem gadiem. Savulaik dzīvojot Nīderlandē 1989. gadā viņš atvēra kino laboratoriju Studio één, šodien viņš strādā divu Londonā pazīstamu mākslinieku Karen Mirza un Brad Butler vadītā centrā un kino laboratorijā no.w.here, kur ik dienas strādā ar celuloidu, attīstot un eksperimentējot ar dažāda formāta kino filmām, kā arī pasniedz analogā kino kursus East London Universitātē, nodarbojas ar sava žanra izstāžu kūrēšanu un aktīvu dalību starptautiskās izstādēs un festivālos. Uz Rīgu Karels atvedīs savus uz kino darbus, kas tapuši apvienojot analogās tehnikas ar digitālajam, kā arī pastāstīs par analogo filmu kā vizuālā mākslā izmantojamu mediju.

Savukārt Vītauts Jozens ir zināms kā jaunās paaudzes analogā kino entuziasts, kas aktīvi darbojas tepat Lietuvā, Viļņas mākslas akadēmijā. Vītauts ir piedzīvojis laiku, kad Viļņā kopš 2008. gada darbojās jauno mākslinieku, analogā kino entuziastu kolektīvs Tree Lab, no kura Vītauts šobrīd Lietuvā darbojas gandrīz viens, jo pārējie kolektīva biedri dzīvo ārvalstīs. Vītauts analogo filmu izmanto savā mākslinieciskajā praksē un to dara izmantojot Padomju laikā ražotu tehniku un filmas, kas saglabājušās Baltijas reģionā vēl šodien. Guvis pieredzi Vācijas zināmākajā kino laboratorijā Labor Berlin, šobrīd aktīvi turpina uzturēt analogo kino dzīvu Viļņā, apmācot arī citus interesentus. Vītauts Rīgā demonstrēs filmas no Lietuvas un dalīsies savā pieredzē strādājot ar filmu Lietuvā un Berlīnē.

1 / 10