en

Grāmatas "Kuratora prakse pēc globālā: ceļvedis tagadnei" atvēršana Latvijas Mākslas akadēmijā

Kuratoram ir nozīmīga loma mākslas ekosistēmā ne tikai kā procesu vadītājam, bet arī to izveidotājam un no jauna radītājam, tādēļ Latvijas Mākslas akadēmija un Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs aicina apmeklēt grāmatas "Kuratora prakse pēc globālā: ceļvedis tagadnei" (Curating After the Global: Roadmaps for the Present) atvēršanu 11. martā plkst. 18:30 LMA jaunajā korpusā. 


Kopš 2018. gada septembra Latvijas Mākslas akadēmijas Mākslas vēstures un teorijas apakšnozares ietvaros ir iespējams apgūt Kuratoru specializāciju, kā lektorus nodrošinot virkni pasaulē un lokāli atzītus kuratorus un jomas profesionāļus, lai topošajiem speciālistiem palīdzētu apgūt prasmes un iemaņas, kas nepieciešamas kuratoriem kā radošajiem mediatoriem starp mākslu, māksliniekiem, sabiedrību un sociāli politiskajiem notikumiem.  

Trešā antoloģija šajā sērijā seko iepriekšējām publikācijām “Kā institūcijas domā” (How Institutions Think, 2017) un “Kuratora prakses mīkla: Ko studēt? Ko pētīt? Ko praktizēt?” (The Curatorial Conundrum: What to Study? What to Research? What to Practice?, 2016) un turpina pētīt dinamiskās attiecības starp kuratoru apmācību, pētniecisko darbu, praksi un attiecīgajām institūcijām. Rakstu autori grāmatā “Kuratora prakse pēc globālā: ceļvedis tagadnei” pievēršas mākslinieciskai un kuratoru praksei saistībā ar jautājumiem par lokalitāti, ģeopolitiskajām izmaiņām, nacionālo valstu atjaunošanu, un pilsoņu un iedzīvotāju tiesību varmācīgu ierobežošanu globālā mērogā. 

Ir ierasts runāt par globalizētu mākslas pasauli, kurā, šķietami bezgalīgi, cirkulē specifiski diskursi, patēriņa priekšmeti un indivīdi, kā arī par laikmetīgās mākslas un kuratoru vadītiem projektiem kā globalizācijas virzītājiem. Šī vispārināšana, kas ir vai var būt māksla, kur un kā tā izpaužas, bieži tiek uztverta kā neapturams process uz vietējo tradīciju, konkrētas vietas un piederības sajūtas rēķina. Bet ko tieši nozīmē globāls vai lokāls māksliniecisko, ar kuratora darbību saistīto, teorētisko zināšanu un prakses kontekstā?

Pasākuma ietvaros notiks saruna starp grāmatas sastādītājiem Polu O'Nīlu (Paul O' Neill), Lusiju Stīdu (Lucy Steed) un Miku Vilsonu (Mick Wilson), kā arī Latvijas Laikmetīgā mākslas centra vadītāju Solvitu Kresi un LMA Kuratoru specializācijas vadītāju Antru Priedi. 

Lasīt vairāk