en

Hardija Lediņa kafejnīcā notiks romāna „ZUN” lasījums

Ceturtdien, 9. aprīlī, pulksten 18.00 Hardija Lediņa kafejnīcā (mūzikas veikals „Upe”, Vaļņu iela 26) notiks otrs lasījums ciklā „Četri gadalaiki”. Atsevišķas Jura Boiko un Hardija Lediņa absurdā romāna „ZUN” nodaļas (burtnīcas) lasīs vēsturnieks Mārtiņš Mintaurs un literāti Kārlis Vērdiņš, Aivars Eipurs un Liāna Langa.

Romāns „ZUN” tapis 1977.-1978. gadā, bet dienas gaismu ieraudzīja daudz vēlāk, kad to izdeva Laikmetīgās Mākslas centrs saistībā ar izstādi „Robežpārkāpēji” 2005. gadā.  Juris Boiko kopā ar klasesbiedru Hardiju Lediņu sacerēto darbu raksturojis kā kaut ko „starp dzenbudismu un Kalifornijas hi-tech filosofiju.”

„Lasīt ZUN nozīmē piedalīties laikā, kas it kā ir pagājis (ārpusē), bet joprojām klātesošs (iekšienē). ZUN nav tikai teksts, kas dažkārt saskan ar kādu personiski pazīstamu situāciju vai notikumu, jo ārpus šiem gadījuma impulsiem ir vēl cits jēgas slānis. ZUN atrodamās norādes uz noteiktu laiku un telpu nav piesaistītas kādam pagātnes fragmentam, jo tas ir laiks, kas nav pagājis vai zudis. Šis romāns nav bēgšana izdomātā realitātē, jo no sevis aizbēgt nav iespējams – var tikai paskatīties uz sevi no malas. Tāpēc lasot ZUN, "nekad nelej ūdeni garām puķu podam," " saka Mārtiņš Mintaurs.

Savukārt Kārlis Vērdiņš paskaidro: "Romānu ZUN es neuztveru kā romānu, bet drīzāk kā avangardisku valodas eksperimentu, kura tīšās nepareizības un normu pārkāpšanas iepazīšana sniedz mazu apskaidrības brīdi. Tādēļ vēlos skaitīt šo postmoderno mantru kopā ar domubiedriem."

„Mana motivācija: cieņa pret Hārdiju Lediņu un Juri Boiko, un to, ko viņi darīja. Lasījums būs mēģinājums ielēkt laivā, zinot, ka tā jau aizpeldējusi,” apliecina Aivars Eipurs.

Ieeja pasākumā ir bez maksas.

Hardija Lediņa gadu producē Latvijas Laikmetīgās Mākslas centrs, programmas kuratores Solvita Krese un Diāna Popova.

Kultūras programmu „Hardija Lediņa gads” finansē Valsts Kultūrkapitāla fonds, Latvijas Republikas Kultūras ministrija un ABLV Charitable Foundation. 

Lasīt vairāk