en

Hardija Lediņa retrospekcija „Lediņš. Starp to un kaut ko citu”

No 13. novembra Latvijas Nacionālās bibliotēkas izstāžu zālē būs aplūkojama Hardija Lediņa radošās darbības un tās ietekmju retrospekcija „Lediņš. Starp to un kaut ko citu”. Atbalsojot Lediņa un viņa domubiedru organizēto Aptuveno mākslas izstāžu garu, izstādē “Lediņš. Starp to un kaut ko citu” īpaša uzmanība būs veltīta procesuālās mākslas formām un tās laikā notiks vairākas mākslinieku performances. Izstādi organizē Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs, kuratore – Līga Lindenbauma.

Izstādes koncepciju raksturo kuratore Līga Lindenbauma: „Izstādes apakšvirsraksts “starp to un kaut ko citu” ir aizguvums no Lediņa tekstiem, kuros viņš formulē savu radošo interešu zonu. Viņš saka, ka daudzo atbilžu dēļ ir grūti nosaukt vienu vai divus konkrētus autorus vai darbības jomas, kas viņam ir saistošas. Tādēļ labāk izvēlēties vairākus atskaites punktus, starp kuriem zīmēt interešu lauku ar aptuvenām robežām. Šādā teritorijā iespējams ietvert plašu, nenosauktu un citādi nesaistītu personību, notikumu, parādību amplitūdu.

Šis paņēmiens - parādību definēšana ar radniecīgu izpausmju lauka iezīmēšanu – ir izmantots Lediņam veltītas izstādes veidošanā. Ja būtu jākartē viņa mākslas teritorija, tā atrastos starp tādiem atslēgas punktiem kā multimedialitāte, process un sadarbība. Lediņš brīvi izmantojis dažādu mediju iespējas, laiktelpā balstītās aktivitātēs saaužot tekstu, mūziku, performanci un arhitektūras teoriju, kā arī lielāko daļu darbu radot kopā ar citiem līdzautoriem, domubiedriem un sadarbības partneriem. Spēcīgi ietekmēdams 1980. gadu alternatīvos kultūras strāvojumus Latvijā un lokālajā mākslas vidē organiski integrēdams laikmetam raksturīgas starptautiskas mākslas parādības, arī Lediņa personība iezīmē atrašanos starp dažādiem laikmetiem un mākslas izpratnēm.”.

Izstādē būs iespēja aplūkot Hardija Lediņa un Jura Boiko radītos samizdatus “Zirgābols”, “WCZLS” un dadaiski rotaļīgo absurda romānu „ZUN”, noklausīties studijas „Seque” un Nebijušu sajūtu restaurēšanas darbnīcas mūzikas ierakstus, kā arī iepazīties ar performanču un izstāžu koncepcijām un dokumentācijām. Izstādē būs skatāma arī plaša Lediņa videodarbu retrospektīva.

Paralēli izstāžu zālēm vairākos LNB stāvos tiks eksponēti šī brīža Latvijas jauno autoru darbi, kuros saskatāmas Lediņa muzikālās, performatīvās vai estētiskās iezīmes un citāti. „Ja jārunā par Lediņa mākslu, neizbēgami jāmin arī virkne citu radošu personību. Tādēļ Lediņa arhīva retrospekcija saaužas ar šobrīd strādājošu un viņam radniecīgu jauno autoru darbiem. Mūsdienu klātbūtne padara Lediņa pagātni laikmetīgu,” skaidro izstādes kuratore Līga Lindenbauma.

Izstādi atklās “Gas of Latvia” līdera Andra Indāna un mākslinieces Lauras Prikules performance. Izstādes laikā trīs performanču ciklu piedāvās Sabīne Moore, bet Lauras Prikules un Evas Vēveres radošā dueta „Poētiskais robotisms” instalācijas būs izvietotas pa LNB stāviem. Izstāžu zālē būs apskatāmas mākslinieces Gundegas Evelones performanču dokumentācijas, Maijas Kurševas kolāžas un „Bolderājas grupas” sociālā aktīvisma akciju hronika. Mākslinieku apvienības “Klīga” procesuālais objekts “koncentriņš” tiks transformēts visas izstādes garumā, 30. decembrī - pēdējā izstādes dienā – noslēdzot to ar performanci.

Izstādi papildinās plaša saistīto notikumu programma - performances, sociālā aktīvisma darbnīca Bolderājā, ekskursijas ar izstādes kuratori Līgu Lindenbaumu un leģendārās izstādes „Rīga-latviešu avangards” kuratores Barbara Štrakas lekcija un diskusija “Vai Hardijs Lediņš ir iekļuvis Latvijas laikmetīgās mākslas kanonā?”.

Izstādi rīko Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs, izstādes kuratore ir Līga Lindenbauma. Izstāde ir daļa no sadarbības projekta "This is Tomorrow. Back to Basics: Forms and Actions in the Future" un tās paralēlā programma notiek ar Valsts Kultūrkapitāla fonda, ABLV Charitable foundation, ES programmas „Radošā Eiropa” un LR Kultūras ministrijas atbalstu.

Izstāde būs skatāma Latvijas Nacionālās bibliotēkas izstāžu zālēs no 13. novembra līdz 30. decembrim. Tās laikā notiks dažādas performances, akcijas, dikusijas, tikšanās ar māksliniekiem. Ar savu priekšlasījumu uzstāsies arī kuratore Barbara Štrāka, kura 1988.-1989. gadā kūrēja leģendāro izstādi „Rīga-latviešu avangards” Rietumvācijā, kur pirmoreiz Hardija Lediņa un viņa domubiedru darbi tika eksponēti ārpus Latvijas.

Izstādes “Lediņš. Starp to un kaut ko citu” programma ir daļa no sadarbības projekta "This is Tomorrow. Back to Basics: Forms and Actions in the Future", kas tiek realizēta ar Eiropas Savienības programmas "Creative Europe", Valsts Kultūrkapitāla fonda, LR Kultūras ministrijas u.c. līdzfinansējumu.

Izstādi rīko Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs, izstādes kuratore ir Līga Lindenbauma. Izstāde un tās paralēlā programma notiek ar Valsts Kultūrkapitāla fonda, ABLV Charitable foundation, ES programmas „Radošā Eiropa” un LR Kultūras ministrijas atbalstu. 

Lasīt vairāk