en
  • Ventspils, 2016. Foto: Kirils Kobrins.

Kirila Kobrina lekcija par nākotnes tēla trūkuma rēgu

"Latvijas Laikmetīgās mākslas centra Vakarskola" aicina uz Kirila Kobrina lekciju "Nākotnes, kas nekad nenotika, rēgs: hontoloģija un māksla šodien" .

Jēdzienu “hontoloģija” (burtiski: spokoloģija; hauntology) darināja Žaks Deridā 1993. gadā. Viņš to izmantoja, lai pētītu izpratni par marksisma teorijas savādo ietekmi uz Rietumu pasauli vairāk nekā 100 gadus pēc tās autora nāves. Vēlāk terminu “hontoloģija” piesavinājās no franču teorijas un poststrukturālisma pavisam atšķirīgas sfēras. Tas ticis izmantots (un joprojām tiek izmantots) kā instruments kultūras praksēs un diskursos, kas koncentrējas uz nākotnes ideju un tēlu. Tas nav komunisma rēgs, kas “spokojas” Rietumu pasaulē. Tas ir Nākotnes (vai pat Nākotņu) rēgs, kas solīja brīnišķīgu jauno pasauli, kura galu galā tā arī nekad nenotika. Nākotnes tēla trūkums šodienas Rietumu sabiedrībā daļēji tiek aizstāts ar hontoloģisko melanholiju laikmetīgajā kultūrā, tostarp mākslā. Atsevišķi no diskusijas par “hontoloģijas” teorētiskiem aspektiem, Kirils Kobins pievērsīsies arī vairākiem piemēriem, uz ko attiecināma šī “hontoloģiskā pieeja” – ierakstu leiblu "Ghost Box", Andreasa Gurska fotogrāfijām, Zēbalda prozu un citiem.

Kirils Kobrins ir rakstnieks un publicists, Maskavas žurnāla "Неприкосновенный Запас" ("Neaizskaramie krājumi") viens no redaktoriem, 20 grāmatu un daudzu publikāciju autors, kura teksti tulkoti vairākās Eiropas un Āzijas valodās. Kobrins daudz publicējies arī Latvijas drukātajos un interneta žurnālos Rīgas Laiks, Arterritory.com, "Studija", Punctum. Viņa jaunākā grāmata "Разговор в комнатах. Карамзин, Чаадаев, Герцен и начало современной России" ("Saruna istabās. Karamzins, Čaadajevs, Hercens un mūsdienu Krievijas aizsākumi") tikko iznākusi "Jaunajā literatūras apskatā", savukārt izdevniecība "Orbīta" gatavo izdošanai viņa prozas pirmo tulkojumu latviešu valodā.

"Latvijas Laikmetīgās mākslas centra Vakarskola" ir sarunu, lekciju, diskusiju un lasīšanas darbnīcu cikls, kas veltīts aktuāliem laikmetīgās mākslas jautājumiem, kā arī nesenās pagātnes izzināšanai, tostarp sociālo, politisko un ideoloģisko kontekstu lomai kultūrā. Tā notiek Latvijas Laikmetīgās mākslas centrā Alberta ielā 13, un tās notikumi ir bezmaksas. Projektu atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds.


Lasīt vairāk