en

Klāt pēdējā laikmetīgās mākslas festivāla Survival Kit 11 nedēļa

Noslēgumam tuvojas ikgadējais laikmetīgās mākslas festivāls Survival Kit “Būt drošībā ir bīstami”, kas skatāms vēl tikai līdz 4. oktobrim Rīgā, bijušajā Rakstniecības un mūzikas muzeja ēkā Tērbatas ielā 75.

Pēdējā nedēļā apmeklētāji aicināti uz īpašu ekskursiju izstādē un publiskajām diskusijām, bet svētdien - izmantot bezmaksas ieeju ģimenēm ar bērniem un senioriem! 


Šogad festivāla publiskajai programmai dots nosaukums “Kommunalka-Community” un programma iezīmē jautājumus un problēmas, kas Latvijā pastāv, veidojot iekļaujošu sabiedrību. Kopā ar apmeklētājiem festivāla laikā tiek meklēti risinājumi iekļaujošākas nākotnes sabiedrības veidošanā. Programmas ietvaros publiskie pasākumi norisinās gan festivāla telpās, gan ārpus tām kā raidījumu cikls Radio Naba.


Trešdien, 30. septembrī norisināsies diskusija “Es esmu latvietis, bet vai Tu man ļauj?”, kurā tiks meklētas atbildes uz it kā tik vienkāršiem jautājumiem - Kas ir latvietis? Kā ir būt latvietim? Ceturtdien, 1. oktobrī plkst. 18:00 apmeklētāji aicināti apmeklēt ekskursiju, ko vadīs festivāla dibinātāja un festivāla direktore Solvita Krese kopā ar mākslas vēstnesi Karina Bočkis. Savukārt sestdien norisināsies diskusija “Neizmantotais potenciāls = radikalizācija?”, kurā diksuitēsim kāda būtu bijusi Latvija šodien un kāda Latvija var būt rītdien, ja spētu izmantot Latvijas jaunpienācēju pilnu potenciālu.

Diskusijām būs iespējams sekot līdzi arī interneta tiešraidē!


Festivāla noslēguma dienā, 4. oktobrī ģimenēm ar bērniem un senioriem ieeja bez maksas!


Festivāls Survival Kit 11: Būt drošībā ir bīstami (Being Safe is Scary), kura kuratore ir Katja Krupeņņikova, aplūko drošības jēdzienu no dumpinieciska skatu punkta. 

Festivāla nosaukums "Būt drošībā ir bīstami" (Being Safe is Scary) aizgūts no mākslinieces Banu Džennetoglu (Banu Cennetoğlu) 2017. gadā speciāli izstādei "Documenta 14" radītā darba. Teksts ir aizgūts no grafiti, ko māksliniece pamanīja uz Atēnu Nacionālās tehniskās universitātes sienas, kad 2016. gada martā tika parakstīta ES un Turcijas vienošanās par bēgļiem. Pārkāpjot starptautiskos likumus par bēgļu aizsardzību, vienošanās piespieda izdot Turcijai katru nelegālo Grieķijas robežšķērsotāju. Pagaidu nometnes Grieķijas salās kļuva par aizturēšanas vietām uz nenoteiktu laiku, vairojot izmisumu, trauksmi un pašnāvību skaitu. Pārņemot šo neviennozīmīgo nosaukumu, Survival Kit 11 ieaistās plašākās diskusijās par drošību un politisko vardarbību. 

Drošības un aizsardzības jēdzieni atrodas šodienas politiskās iztēles centrā un tiek izmantoti, lai pamatotu karus, nacionālistiskas programmas, rasismu un nevienlīdzību, lai leģitimizētu un normalizētu novērošanu un pašuzraudzību, agresiju, naidu, izolētību un citus reakcionārus uzskatus un ideoloģiju. Baiļu politika barojas no nedrošības. Valdošā sistēma balstās uz ilūziju par aizsardzību, kas veicina brutālu konkurenci un uzspiež gan finansiālas, gan morālas parādsaistības.

Paradoksālā kārtā tieši visneaizsargātākie sabiedrības locekļi parasti tiek klasificēti kā drauds. Par bīstamiem tiek uzskatīti tie, kurus stigmatizē seksuālās identitātes, rases, sociālās klases, reliģijas vai dzimuma dēļ. Virkni fobiju izraisa arī migranta tēls, ko savā retorikā izmanto populistiskas un reakcionāras kustības. Arī cilvēki, kas rīko protestus un pretojas status quo, tiek uztverti kā pastāvošās iekārtas drauds. Bet ja šie cilvēki tiek dēvēti par “draudiem”, tad jāvaicā - kas ir apdraudētais? Un kādi ir pārējie (īstie) draudi, kas tiek noklusēti šo konstruēto draudu ēnā?

Šī izstāde cenšas iezīmēt, kāpēc steidzami nepieciešams mainīt mūsu pieņēmumus par drošību, mēģinot šo jēdzienu no jauna savienot ar tādām praksēm kā mīlestība, kopība, savstarpējs atbalsts, uzmanība, rūpes vienam par otru un par apkārtējo vidi.


Festivālu organizē Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs (LLMC), kas ir viena no vadošajām nevalstiskajām institūcijām, kas veicina un atbalsta Latvijas laikmetīgās mākslas attīstību. Īstenojot starptautiska un nacionāla mēroga mākslas notikumus, LLMC mērķis ir izglītot un iesaistīt Latvijas sabiedrību kultūras daudzveidības, iekļaujošas sabiedrības, iecietības un kritiskas domas nozīmes izpratnē. Institūcija nodarbojas ar pētniecību, jaunu darbu producēšanu un laikmetīgās mākslas arhīva veidošanu un uzturēšanu.



Projektu “Kommunalka-Community” realizē LLMC sadarbībā ar Gētes institūtu Rīgā. Projektu atbalsta Vācijas Federatīvās Republikas Ārlietu ministrija.


Lasīt vairāk