en
  • Afiša Ārkārtas gadījumu somas sastāvs (latviešu val.). Māksliniece Elīna Brasliņa

  • Afiša Pirmajās 72 krīzes stundās nepieciešamais dzeramā ūdens daudzums. Mākslinieks Oskars Pavlovskis

  • Afiša Rīcība evakuācijas gadījumā. Māksliniece Jana Ribkina

  • Afiša Rīcība artilērijas apšaudes vai aviācijas trieciena laikā. Mākslinieks Ernests Kļaviņš

Līdzdalības darbnīcas

Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejs sadarbībā ar Latvijas Laikmetīgās mākslas centru turpina šī gada martā aizsāktās Līdzdalības darbnīcas ar mākslinieku aktivitātēm sabiedrības iesaistīšanai, reaģējot uz Krievijas iebrukumu Ukrainā. Pilsētvidē pamanīsiet “kuš!” komiksu mākslinieku veidotās instrukcijas, kā rīkoties dažādās krīzes situācijās. Savukārt 10. un 15. septembrī muzejā notiks vairākas darbnīcas un diskusija “Māksla sarunāties kara laikā”, kur speciālistu vadībā varēs iegūt palīdzības sniegšanas prasmes krīzes gadījumā un meklēt atbildes, kā māksla var palīdzēt sabiedrības saliedēšanā.


15.09. diskusija “Māksla sarunāties kara laikā”


15. septembrī plkst. 18:00 notiks diskusija “Māksla sarunāties kara laikā”, reflektējot par "Līdzdalības darbnīcās" gūto pieredzi un arī plašāk pievēršot uzmanību laikmetīgās mākslas lomai sociālpolitisku jautājumu risināšanā un sabiedrības iesaistīšanā krīzes situācijās.

Sarunu joprojām vari noklausīties ŠEIT.

Sarunā piedalīsies Latvijas Transatlantiskās organizācijas ģenerālsekretāre, Latvijas Universitātes Politikas zinātnes nodaļas pasniedzēja un pētniece Sigita Strūberga, filozofs, publicists un uzņēmējs, Latvijas Universitātes docents un vadošais pētnieks Igors Gubenko, māksliniece un pilsoniski aktīva teātra un kino režisore Krista Burāne, mākslinieks Krišs Salmanis. Sarunas moderatore būs Solvita Krese, Latvijas Laikmetīgās mākslas centra vadītāja un kuratore.


Par diskusijas dalībniekiem

Sigita Strūberga, Latvijas Transatlantiskās organizācijas ģenerālsekretāre, Latvijas Universitātes Politikas zinātnes nodaļas pasniedzēja, pētniece. Viņas jaunākās akadēmiskās publikācijas un pētījumi ir saistīti ar sabiedrības drošības uztveri, dažādām drošības dimensijām, stratēģisko komunikāciju, Krievijas un Ķīnas ietekmi Latvijā un Eiropā.

Igors Gubenko ir filozofs, publicists un uzņēmējs. Latvijas Universitātes docents un vadošais pētnieks, aģentūras "COPYWRITER/LEVELUP" partneris, interneta žurnālu "Satori", "Punctum" un "Arterritory" autors, Purvīša balvas 2023 eksperts. Interešu lokā — laikmetīgā estētika un mākslas kritika, feminisma filozofija un dzimtes teorija, psihoanalīze un atmiņas studijas.

Krista Burāne (1971) ir dokumentālā teātra un kino režisore, starpdisciplināru mākslas projektu autore, kas studējusi filozofiju (LU) un kino režiju (LKA). Viņas darbiem vienmēr ir sociāli aktīva pozīcija un tie aicina skatītāju līdzdarboties un līdzradīt ne tikai konkrēto mākslas darbu, bet dzīvi kopumā. Tā, lai tā kļūtu cilvēkiem un dabai draudzīgāka. Kristas darbi ir apbalvoti gan ar Spēlmaņu nakts, gan Lielā Kristapa balvām, tie piedalījušies teātra un kino festivālos
Londonā, Kopenhāgenā, Hāgā, Reikjavikā, Stokholmā, Maskavā u.c.

Krišs Salmanis (1977, Rīga) strādā video, animācijas un instalāciju jomā. Savā pēdējā personālizstādē “Konstrukcija” Salmanis rādīja darbus, kuros attēloti neveiksmīgi mēģinājumi iekļauties vietējā dzīvē A4 mākslinieku rezidences laikā Čendu pilsētā Ķīnā. Salmanis pārstāvēja Latviju 55. Venēcijas mākslas biennālē un 2017. gadā saņēma Purvīša balvu. Darbi atrodas Latvijas Nacionālā mākslas muzeja, Latvijas Laikmetīgās mākslas muzeja un Igaunijas Mākslas muzeja kolekcijā.


Līdzdalības darbnīcu programma sestdien, 10. septembrī

11.00 – 11.30 Pirmās palīdzības sniegšanas demonstrējumi, Izglītības telpa
11.30 – 12.00 Pirmās palīdzības sniegšanas darbnīca, Izglītības telpa
12.00 – 14.00 Civilās aizsardzības un 72 h somas darbnīca, Konferenču zāle
12.00 – 14.00 Ekskursija pa muzeju bērniem latviešu un krievu valodā
12.00 – 16.00 Pirmās palīdzības ekipāža, dārzs
14.15 – 14.45 Pirmās palīdzības sniegšanas demonstrējumi, Izglītības telpa
14.45 – 15.15 Pirmās palīdzības sniegšanas darbnīca, Izglītības telpa

! Dalība darbnīcās un muzeja apmeklējums sestdien, 10. septembrī ir bez maksas. Iepriekšēja pieteikšanās nav nepieciešama. Muzejs būs atvērts apmeklētājiem plkst. 11.00 – 17.00. Visi laipni aicināti!

Pirmās palīdzības sniegšanas demonstrējumi un darbnīca
Muzeja Izglītības telpa kļūs par simulētu un drošu vidi, kur instruktoru vadībā izprast pirmās palīdzības sniegšanas algoritmu pieaugušajam un bērnam. Darbnīcā tiks izmantoti manekeni, automātiskie ārējie defibrilatori un pirmās palīdzības aptieciņas. Pēc instruktoru demonstrācijas ikvienam būs iespēja izmēģināt pašam un attīstīt palīdzības sniegšanas prasmes. Darbnīca ir piemērota ģimenēm ar skolas vecuma bērniem.
Darbnīcu nodrošina Rīgas Stradiņa universitātes Medicīnas izglītības tehnoloģiju centrs, kas ir modernākais simulācijas centrs Baltijas valstīs. Tajā topošie un esošie veselības aprūpes speciālisti simulētā klīniskā vidē apgūst un pilnveido darbam nepieciešamās prasmes, tādējādi veicinot pacientu drošību un uzlabojot veselības aprūpes kvalitāti Latvijā. Vairāk par centru te: www.rsu.lv/mitc

Pirmās palīdzības ekipāža
Muzeja dārzā būs piestājis neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) operatīvais transportlīdzeklis jeb sarunvalodā - ātrā palīdzība. Varēs aplūkot ekipāžas aprīkojumu, ar ko ik dienu mediķi glābj cilvēku dzīvības: medicīnisko somu, defibrilatoru un elpināšanas maisu. Kā arī varēs iztaujāt mediķus, kā praktiski tiek organizēts darbs ar šo 25 kg smago aprīkojumu. Aktivitāte ir piemērota gan pieaugušajiem, gan bērniem.

Civilās aizsardzības un 72 h somas darbnīca
Konferenču zālē valsts aizsardzības mācības nodaļas vecākā eksperta militārās izglītības jautājumos virsseržanta Ērika Kārkliņa vadībā varēs uzzināt par nacionālo rīcības plānu un instrukcijām ikvienam iedzīvotājam rīcībai krīzes situācijā, kad ikdienas dzīve strauji mainās. Notiks arī praktiska darbošanās, nokomplektējot 72 h somu.
Krīzes situācijā atbildīgie dienesti un bruņotie spēki īstenos apdraudējuma pārvarēšanas pasākumus, tāpēc ikvienam ir jābūt spējīgam noturēties tieši pirmajās krīzes dienās - vismaz 72 stundas.


Par Līdzdalības darbnīcām

2022. gada martā, reaģējot uz Krievijas iebrukumu Ukrainā un paužot atbalstu Ukrainas iedzīvotājiem, Medicīnas vēstures muzejs sadarbībā ar Latvijas Laikmetīgās mākslas centru divu nedēļu garumā rīkoja Līdzdalības darbnīcu ciklu, kurā 15 mākslinieku vadībā, izmantojot dažādas laikmetīgās mākslas tehnikas, tika pētītas un praktizētas dažādas aktīvisma un protesta formas. Darbnīcu mērķis bija caur radošām praksēm un kopā darīšanu uzturēt dzīvu diskusiju un protestu pie Krievijas vēstniecības, neļaujot notiekošajam karam grimt ikdienas rūpju aizmirstībā. Vienlaikus darbnīcas kļuva par telpu politiski iesaistītai kopīgai nodarbei, veicinot sabiedrības vienotību un kritisku diskusiju par notiekošo, kā arī piedāvāja terapeitisku attīrīšanos caur radošu un jēgpilnu darbību.

Turpinoties karadarbībai Ukrainā, ir būtiski neklusēt un caur vēsturi, kultūru un mākslu turpināt būt aktīviem un reflektēt par notiekošo. Latvijas sabiedrība piedzīvo psiholoģisku krīzi, kuras ietvaros notiek dažādu vērtību un normu pārvērtēšana. Arī mums katram ir bijusi iespēja izvērtēt savas zināšanas un prasmes, reaģējot un sniedzot palīdzību krīzes situācijās. Tagad – jaunu vērtību radīšanas posmā –, iespējams vairāk kā jebkad ir nepieciešams atgūt zaudēto fokusu, veicināt kritisko domāšanu, sabiedrības saliedēšanu un rīcībspēju.

Projekta “Līdzdalības darbnīcas” īstenotājs ir Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs un to finansē Islande, Lihtenšteina un Norvēģija caur EEZ un Norvēģijas grantu programmu “Aktīvo iedzīvotāju fonds”.




Lasīt vairāk