en
  • Nicolas Provost. The Invader. 2011 Video still

LLMC Vakarskolas 3. sezonas 2. lasīšanas darbnīca „Māksla un migrācija”

13. oktobrī plkst. 18.00 Latvijas Laikmetīgās mākslas centrā notiks “LLMC Vakarskolas” trešās sezonas otrā lasīšanas darbnīca par mākslu un migrāciju. Lai gan migrācijas jautājumi plašākā Eiropas sabiedrībā īpašu aktualitāti ieguvuši tieši pēdējos mēnešos, ārpus Eiropas tie ir parasta ikdienas daļa. Pretnostatījums starp šķietami pārtikušo Eiropu un tās salīdzinoši trūcīgo pievārti rosinājis gan cilvēku, gan mākslas mēģinājumus šo robežu šķērsot – vai vismaz problematizēt.


Amerikāņu autora un mākslinieka Maikla Baera teksts atsaucas uz projektu, kurā viens Pablo Pikaso darbs no Eindhovenas Van Abbemuseum kolekcijas tika eksponēts Palestīnā. Šīs teritorijas neskaidrais statuss un saspīlētās attiecības ar Izraēlu izgaismoja virkni jautājumu par valstiskumu, pašnoteikšanos, drošību, kustības un rīcības brīvību - daudz plašāku interesi izraisīja nevis glezna, bet attēli, ar kuru palīdzību šis notikums tika prezentēts un atspoguļots.

Tieši attēli un ziņu sižeti ir telpa, kurā bēgļu krīze norisinās priekš vairuma eiropiešu. Tā kļuvusi par sava veida izrādi, sašķobot priekšstatu par Vidusjūras reģionu kā miermīlīgu atpūtas zonu. Atsaucoties uz vēsturi, kurā tas bija vienotas kultūras un politiskās sistēmas areāls, Marokā dzīvojošā autore Nahraina Almusavi analizē ielu mākslas piemērus no svarīgākajām robežpilsētām. Tie piedāvā skatu uz Eiropu no ārpuses un liecina par radikāli atšķirīgajiem vienas un tās pašas telpas lasījumiem.

Lasīšanas darbnīcas teksti:

• Michael Baers. No Good Time for an Exhibition: Reflections on the Picasso in Palestine Project, Part II. 2012

• Nahrain Al-Mousawi. Aesthetics of Migration. Street Art in the Mediterranean Border Zones. 2015

Tekstus var saņemt, rakstot uz santa.micule@lcca.lv.

Darbnīcu moderēs Valts Miķelsons.

“LLMC vakarskolas” cikla pamatā ir aktuālu laikmetīgās mākslas norišu iepazīšana, lai stiprinātu kritiskās domāšanas un diskusijas attīstību Latvijas mākslas vidē. Tajā tiek apspriesti dažādi laikmetīgās mākslas jautājumi caur nozīmīgu teorētiķu tekstu lasīšanas pieredzi. Dalība „LLMC vakarskolā” ir bez maksas, un tajā aicināti apmeklēt esošie un topošie mākslinieki, kritiķi, kuratori, kultūras menedžeri, mākslas un humanitāro zinātņu studenti. Pirms katras lasīšanas darbnīcas dalībnieki aicināti patstāvīgi iepazīties ar konkrētajiem tekstiem, klātienes diskusiju balstot uz šo tekstu lasīšanas pieredzi. Tekstu un kritikas cikla kuratore ir mākslas zinātniece Ieva Astahovska. 

 

Projektu atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds.

Lasīt vairāk