en

LMC vakarskolas tekstu lasīšanas darbnīca par izstāžu veidošanas un kuratoru praksēm

Izstādes ir kļuvušas par nozīmīgāko veidu, kā laikmetīgā mākslas tiek pieredzēta, mediēta un vēsturiskota. No vienas puses, tās ir hierarhiskas struktūras, kas rada un seko noteiktām un vispārīgām mākslas komunikācijas formām, no otras – tās uzrāda mēģinājumus rast arvien jaunus eksponēšanas veidus un konceptus, un tām ir izšķiroša loma mākslas nozīmes radīšanā. Izstādes pašas kļūst par mākslinieciskām praksēm un ļauj izvērst salīdzinājumus starp izstādēm kā mākslas medijiem un tajās eksponētajiem mākslas darbiem.

Pavērsiens izstāžu veidošanas politikā lielā mērā saistāms ar pārmaiņām mākslinieciskajās un kuratoru praksēs, kas, savukārt, iezīmē jauna veida spriegumu mākslinieku un kuratoru lomās. Kurators kļūst par savveida metamākslinieku, kura koncepts kļūst par māksliniecisku “produktu”, bet pati izstāde – par kvazi-mākslas darbu, kurā eksponētie atsevišķie mākslas darbi kļūst par noderīgu “fragmentu” izstādes kopējā konceptā.

Lasīšanas darbnīcas teksti:

• Irene Calderoni, “Creating Shows: Some Notes on Exhibition Aesthetics at the End of the Sixties” in: Curating Subjects. Ed. by Paul O’Neil. De Appel, 2007, pp. 63–79.

• Paul O’Neil, “The Curatorial Turn: From Practice to Discourse” (2007)

http://www.curatorial.net/resources/ONeill_Curatorial%20Turn.pdf

Interesenti tekstus var saņemt, rakstot uz: santa.micule@lcca.lv

„LMC vakarskolas” cikla pamatā ir aktuālu laikmetīgās mākslas norišu iepazīšana, lai stiprinātu kritiskās domāšanas un diskusijas attīstību Latvijas mākslas vidē. Tajā tiek apspriesti dažādi laikmetīgās mākslas jautājumi caur nozīmīgu teorētiķu tekstu lasīšanas pieredzi. Otrajā sezonā „LMC vakarskolas” cikls ietver desmit lasīšanas darbnīcas, dokumentālo filmu seansus, kā arī vietējo un starptautisku profesionāļu vieslekcijas, kas norisināsies līdz 2015. gada pavasarim.

Katra lasīšanas darbnīca būs veltīta noteiktam tēmu un jautājumu lokam – aktīvismam un mākslas sociālpolitiskai atbildībai, centra un perifērijas pozīcijām, atmiņas un arhīvu kontekstam, globālās mākslas apritei, kuratoru praksēm un pieejām, izstāžu politikai, mākslas izglītībai. Ikviena no tēmām izvērsta, lasot un diskutējot par tekstiem no mākslas teorijas, filozofijas, antropoloģijas un citām nozarēm, to vidū tādu nozīmīgu autoru kā Borisa Groisa, Granta Kestera, Italo Kalvino, Rema Kūlhāsa, Frederika Džeimsona, Jensa Hofmana, Ūtes Metas Baueres esejām.

Dalība „LMC vakarskolā” ir bez maksas, un tajā aicināti apmeklēt esošie un topošie mākslinieki, kritiķi, kuratori, kultūras menedžeri, mākslas un humanitāro zinātņu studenti. Pirms katras lasīšanas darbnīcas dalībnieki aicināti patstāvīgi iepazīties ar konkrētajiem tekstiem, klātienes diskusiju balstot uz šo tekstu lasīšanas pieredzi. Tekstu un kritikas cikla kuratore ir mākslas zinātniece Ieva Astahovska. 

Projektu atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds.

Lasīt vairāk