en

Annas Priedolas izstāde “Piena dienasgrāmatas”

 No 8. aprīļa līdz 5. jūnijam Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejā būs skatāma jauno mediju mākslinieces Annas Priedolas izstāde “Piena dienasgrāmatas”, kuras centrā ir demence un ar demenci sirgstošo un viņu tuvinieku pieredze. Izstādes norisi papildinās mākslinieces vadītās “Datu recepšu” darbnīcas, kurās ikvienam būs iespēja veidot savas “datu receptes”, un pirmā no tām norisināsies jau izstādes atklāšanas dienā, 8. aprīlī plkst. 17.00.


Demence ir slimība, kas ir tik ļoti klātesoša mūsdienu arvien vairāk novecojošajā sabiedrībā, taču par kuru tiek maz runāts. Tā neatgriezeniski ietekmē sirgstošā atmiņu un uztveres procesus, pakāpeniski attālinot cilvēku no sekmīgas un patstāvīgas eksistences sabiedrībā. Mainās slimnieka personība, neseni notikumi pazūd, bet atgriežas bērnības atmiņas. Šī slimība ievērojami ietekmē arī demences skarto cilvēku tuviniekus, kas bieži vien kļūst par aprūpētājiem.

Izstādē māksliniece caur datu vizualizācijām un demences pieredzēm audio formātā iepazīstina un attēlo ar demenci sirgstošo senioru ikdienu un uztveres procesus, sociālpolitiskās realitātes un cilvēcisko attiecību interpretāciju, kā galveno izteiksmes līdzekli izmantojot pienu un tā produktus.

Anna Priedola savā radošajā darbībā jau agrāk ir pievērsusies ēdiena kā mākslas materiāla izpētei, un tā sniegtajai multisensorajai pieredzei mākslas darba uztverē. Veidojot šo darbu par personīgi tik nozīmīgo tēmu, māksliniece novēroja vizuāli ļoti interesantos piena recēšanas un transformāciju procesus, kas savā pastāvīgajā attīstībā radīja vēl spilgtākas asociācijas ar demences pieredzi, tās lēno, bet pastāvīgo progresiju, kuras rezultātā veidojas neierastas, ne vienmēr neglītas attiecību un komunikācijas formas. Izstādes tapšanā māksliniece ir sadarbojusies ar demences slimniekiem un viņu tuviniekiem, dokumentējot viņu pieredzi. “Novecošanās procesi ir neatvairāmi, taču ne vienmēr viegli un uzreiz pamanāmi. Meklējot mierinājumu pie saviem vecākiem un vecvecākiem, kādā brīdī nākas saprast, ka nav vairs tā, ko pazinām un meklējam: vecāki ir mainījušies, un jāmainās mums pašiem. “Piena dienasgrāmatas” dokumentē šos pārmaiņu procesus, kas norisinās šķietami paši no sevis, bet ne vienmēr viegli,” stāsta izstādes autore.

Annas Priedolas izstādi papildina Medicīnas vēstures muzeja krājuma priekšmetu pop-up ekspozīcija, kas tapusi māksliniecei, sadarbojoties ar muzeja speciālistiem. Tā stāsta par novecošanās procesu pētniecību un demenci kā diagnozi cauri laikiem un dažādām institūcijām. Anatomiskie preparāti, melnbaltas fotogrāfijas, vēsturiskas datu vizualizācijas un arī ikdienišķi priekšmeti izstādes apmeklētāju iepazīstina un vērš uzmanību uz novecošanās klātesamību un veidolu ikdienā.

Par izstādes norisas laiku, vietu un apmeklējuma kārtību:
Izstāde “Piena dienasgrāmtas” skatāma Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejā (Rīgā, Ukrainas neatkarības ielā 1) no 8. aprīļa līdz 5. jūnijam otrdienās-trešdienās un piektdienās-sestdienās no plkst 11.00 līdz 17.00, ceturtdienās no plkst. 11.00 līdz 19.00, svētdienās no plkst. 11.00 līdz 16.00. Ieejas biļetes cena – no 0,50 līdz 2,00 eiro.

Izstādes rīkotāji – Fonds atvērtai sabiedrībai DOTS un Latvijas Laikmetīgās Mākslas centrs – apmeklējuma laikā aicina arī ļauties sarunai. Izstādē uz vietas noteiktos laikos būs sastopami īpaši apmācīti mākslas vēstneši jeb mediatori – dažādu jomu eksperti, gan mākslas profesionāļi, gan neprofesionāļi, kas apguvuši prasmes un zināšanas par mākslas mediāciju un tās sociālo spēku, un ar kuriem būs iespējams veidot sarunu un doties kopējā izstādes apskatē.
Savukārt 16. aprīlī (ATCELTA), 21. maijā, 28. maijā un 2. jūnijā plkst. 12.00 ikviens izstādes apmeklētājs ir laipni aicināts piedalīties Annas Priedolas vadītajās “Datu recepšu” darbnīcās, kurās pašiem būs iespēja veidot savas datu receptes, atveidojot datus par demenci ar pārtikas produktiem un tādējādi padarot statistiku vieglāk “sagremojamu” un izjūtamu ar dažādām maņām. Dalība darbnīcās – bez maksas, iegādājoties biļeti uz izstādi.

Izstādē īpaši gaidītas ir ģimenes, kurās ir seniori ar demenci un atmiņas traucējumiem. Izstādē būs pieejami speciāli apmācīti LLMC mākslas mediatori – asistenti, ar kuriem kopā aplūkot izstādi un neformālā gaisotnē uzzināt vairāk par demenci un mākslas iespējām palīdzēt cilvēkiem ar atmiņas traucējumiem ikdienā. Lai pieteiktu izstādes apmeklējumu (gan individuāli, gan grupās ) kopā ar mākslas mediatoru – asistentu, lūdzu, sazināties ar LLMC izglītības projektu vadītāju Māru Žeikari: 29586893, mara@lcca.lv


Izstāde “Piena dienasgrāmatas” ir tapusi starptautiskā projekta “Pārmaiņu aģenti: mākslas mediācija kā saruna” (www.memagents.eu) ietvaros. Tā mērķis ir paplašināt izpratni par laikmetīgo mākslu kā sabiedrību iesaistošu un sarunā balstītu radīšanas procesu, ņemot vērā vietējās sabiedrības vajadzības un aktualizējot tai būtiskas tēmas. Tas tiek īstenots 2021.-2022. gadā četru valstu ietvaros, sadarbojoties piecām organizācijām: Kultūras fondam (Helsinki, Somija), Tallinas Pilsētas muzejam (Tallina, Igaunija), Tenstas Mākslas telpai (Stokholma, Zviedrija), Latvijas Laikmetīgajam mākslas centram un Fondam atvērtai sabiedrībai DOTS (Rīga, Latvija). Projektu līdzfinansē Eiropas Savienības programma “Radošā Eiropa”, Sabiedrības integrācijas fonds un Latvijas Kultūras ministrija.


Vides pieejamība:
Pie muzeja ieejas Ukrainas neatkarības ielā 1 ir divas invalīdu stāvvietas. Pie ieejas durvīm ir uzbrauktuve. Lai to pārvarētu un iekļūtu muzejā, blakus ieejas durvīm ir jānospiež speciāli apzīmēta zvana poga, ar kuru tiks izsaukts muzeja darbinieks – asistents. Tālāk uz 1. stāvu ved lifts, ko ieslēdz muzeja darbinieks – asistents. Cilvēkiem ar kustību traucējumiem ir pieejams 1. stāvs, kurā atrodas biļešu kase, informācijas centrs un izstāžu zāles, kurās izvietota Annas Priedolas izstāde “Piena dienasgrāmatas” un pastāvīgās ekspozīcijas viduslaiku un renesanses medicīnai veltītās zāles. Uz pagrabstāvu, kurā atrodas garderobe ar slēdzamiem skapīšiem un labierīcības, ved pacēlājs, ko ieslēdz muzeja darbinieks - asistents. Labierīcības nav pielāgotas riteņkrēslu lietotājiem. Cilvēkiem ar redzes, dzirdes vai garīga rakstura traucējumiem piedāvājam pieteikties mākslas mediatoru – asistentu vadītai ekskursijai. Cilvēkiem ar invaliditāti ieeja muzejā ir bez maksas.


Par organizatoriem:
Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejs
Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejs pirmo reizi durvis apmeklētājiem vēra 1961. gadā un šobrīd ir viens no apmeklētāju iecienītākajiem muzejiem Latvijā. Ārkārtas situācija pandēmijas apstākļos, mudina noskaidrot, kāds ir paša muzeja veselības stāvoklis un ko šajā kontekstā saprast ar veselības jēdzienu. Šiem jautājumiem veltīta Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzeja 2022. gada norišu programma.
Vairāk informācijas: www.mvm.lv

Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs
Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs (LLMC) ir viena no vadošajām nevalstiskajām institūcijām, kas veicina un atbalsta Latvijas laikmetīgās mākslas attīstību. Īstenojot starptautiska un nacionāla mēroga mākslas notikumus, LLMC mērķis ir izglītot un iesaistīt Latvijas sabiedrību kultūras daudzveidības, iekļaujošas sabiedrības veidošanā un vairot kritiskas domas nozīmes izpratni. Institūcija nodarbojas ar pētniecību, jaunu darbu producēšanu un laikmetīgās mākslas arhīva veidošanu un uzturēšanu.
Vairāk informācijas: www.lcca.lv

Fonds atvērtai sabiedrībai DOTS
Fonds atvērtai sabiedrībai DOTS ir nevalstiskā organizācija, kuras misija ir stiprināt demokrātijas kvalitāti un celt sarunu kultūru Latvijā. Līdztekus fonda darbība vērsta uz to, lai raisītu cilvēku interesi un līdzdalību sabiedriskajos un politiskajos procesos, kā arī radītu iesaistošu un iekļaujošu vidi diskusijām, sarunām un intelektuālajai zinātkārei. Fonds DOTS ir Sarunu festivāla LAMPA dibinātājs un rīkotājs. 2022.-2023. gadā fonda pamatdarbību līdzfinansē EEZ un Norvēģijas grantu programma “Aktīvo iedzīvotāju fonds”.
Vairāk informācijas: www.fondsdots.lv

Lasīt vairāk
Atbalstītāji
LLMC, Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejs, fonds atvērtai sabiedrībai DOTS