en

Notiks mākslinieces Minnas Henriksones lekcija "Atsedzot ziemeļvalstu rasu zinātni"

Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs (LLMC) 16. martā atsāk “LLMC Vakarskolu” – sarunu, lekciju, diskusiju un lasīšanas darbnīcu ciklu, kas veltīts aktuāliem laikmetīgās mākslas jautājumiem, kā arī nesenās pagātnes izzināšanai, tostarp sociālo, politisko un ideoloģisko kontekstu lomai kultūrā. Cikla ietvaros notiks starptautiski zināmu mākslinieku, kuratoru un kritiķu vieslekcijas par eksperimentālām radošajām praksēm, kā arī Latvijas pētnieku diskusijas un lasījumi par nacionālā un internacionālā attiecībām mākslā un kultūrā, un dažādiem sociālisma un postsociālisma vēstures jautājumiem. 

“LLMC Vakarskolas” cikla programmu aizsāks somu mākslinieces Minnas Henriksones lekcija 16. martā plkst. 18.00, kurā viņa stāstīs par savu praksi, īpaši izceļot muzeja kolekciju un arhīvu izpētē balstīto darbu “Atsedzot ziemeļvalstu rasu zinātni” (“Unfolding Nordic Race Science”) Zviedru vēstures muzejā Stokholmā. Šo pētniecisko darbu kopā ar arheologu Fredriku Svanbergu māksliniece veica 2016. - 2017. gadā, sekojot rasu zinātnes attīstībai ziemeļvalstīs no 1850. līdz 1945. gadam, tādējādi vēršot uzmanību ziemeļvalstīs līdz šim maz pētītu jautājumu lokam, kā arī radot jaunu instalāciju muzeja pastāvīgajā ekspozīcijā. Līdz pat 1970. gadam minētajā muzejā bija apskatāms cilvēku klasifikācijas modelis, kas vēsturiski licis pamatus idejām par āriešu rases pārākumu un bija arī nacisma pamatā. Lekcijā tiks aplūkota gan vēsturisku personību – konkrētu zinātnieku loma un iesaiste rasu zinātnē, kā arī jautājums, kā ar mākslinieciskām praksēm mūsdienās iespējams runāt par sarežģītiem vēsturiskiem jautājumiem un kā tie atbalsojas mūsdienās. 

Minna Henriksone (1976) dzīvo un strādā Helsinkos, un viņas darbi bieži vien top sadarbībā ar citiem māksliniekiem, pētniekiem un pievēršas tādām tēmām kā feminisms, kreisums un cīņa pret rasismu. Starp viņas pētniecības tēmām ir svastikas simbola lietojums un vēsture Somijā, Henriksone ir arī grāmatas Art Workers - Material Conditions and Labour Struggles in Contemporary Art Practice redaktore. Piedalījusies daudzās starptautiskās solo un grupu izstādēs, to skaitā MOMENTUM biennālē (2015), izstādēs SALT galerijā Stambulā (2015), un de Appel mākslas centrā Amsterdamā (2016). 2017. gadā māksliniece apbalvota ar Anni and Heinrich Sussmann Award par darbu, kas vērsts uz centieniem stiprināt demokrātiju un antifašismu. 

Šai lekcijai sekos rakstnieka un kuratora Endrjū Berardīni lekcija-darbnīca par radošām mākslas rakstīšanas praksēm, rakstnieka un publicista Kirila Kobrina lekcija par LLMC tulkojumu sērijā nesen latviski izdoto franču filozofa, situacionista Gija Debora "Izrādes sabiedrību", kritiķa, kuratora, mākslas institūcijas PUBLICS vadītāja un daudzu grāmatu autora Pola O’ Nīla lekcija par dažādām kuratoru praksēm, kas saistītas ar pārmaiņām laikmetīgās mākslas izglītībā un mākslas institūciju darbībā. 

Nesenās pagātnes jautājumi, arī par mākslas un politikas mijiedarbību dažādos laikos un režīmos tiks analizēti vairākās paneļdiskusijās, kuru dalībnieki pievērsīsies nospriegojumam starp mākslas brīvo, radošo izteiksmi un ideoloģiju iespaidu, kreisuma un post-marksistisko ideju problemātiku gan no ideālistiskas, gan konjunktūrai pieskaņotas pozīcijas Latvijā un Rietumos Aukstā kara periodā un pēc tā. Diskusijas vadīs mākslas zinātnieces Ieva Astahovska un Iliana Veinberga, un tajās piedalīsies Irēna Bužinska, Mārtiņš Kaprāns, Iļja Ļenskis, Ilva Skulte un citi vadošie Latvijas mākslas un kultūras pētnieki, vēsturnieki un kultūras teorētiķi. 

“LLMC Vakarskolas” ietvaros turpināsies arī lasīšanas darbnīcas, kas aktualizē tādas laikmetīgās mākslas diskursā un vietējā mākslas kontekstā aktuālas tēmas kā globālais laikmetīgums un kā tas ietekmējis eirocentrisko paradigmu, migrācijas jautājumi šodien un pagātnē, avangarda kultūras un varas attiecības, mikrovēstures jeb ikdienišķā un specifiskā izcelšanai iepretim t.s. lielajiem naratīviem. Tēmu iepazīšana lasīšanas darbnīcās notiek caur aktuāliem tekstiem no mākslas teorijas, filozofijas, kritikas, antropoloģijas un citām nozarēm. 

„LLMC Vakarskolas” programma notiek Latvijas Laikmetīgās mākslas centrā Alberta ielā 13, un tās notikumi ir bezmaksas.

Projektu atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds.

Minnas Henriksones lekcija notiek projekta “Shared History” ietvaros, kuru finansē Eiropas Savienības "Creative Europe Programma".

Lasīt vairāk