...
Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs

PĀRNĒSĀJAMĀS AINAVAS. Pirmā saruna
Gētes institūts, Torņa iela 1, Rīga
18.04.17

Aicinām otrdien, 18. aprīlī plkst. 18.00, Gētes institūtā Rīgā uz starptautiska laikmetīgās mākslas projekta PĀRNĒSĀJAMĀS AINAVAS atklāšanu un pirmo sarunu: Brīvības sala Berlīne. Mākslas un ģeopolitikas attiecības no Aukstā kara līdz mūsdienām.

Pārnēsājamās ainavas ir starptautisks laikmetīgās mākslas projekts ar izstādēm Rīgā, Parīzē, Ņujorkā, Zviedrijā un Berlīnē, kurā tiks apzinātas Latvijas trimdas un emigrācijas mākslas izpausmes, sākot no 20. gadsimta sākuma līdz mūsdienām.

Plašāk lasiet http://ej.uz/ParnesajamasAinavas 

Pirmās sarunu darbnīcas ietvaros tiks apskatīta Latvijas trimdas mākslinieka Valda Āboliņa loma kultūras sakaros starp Rietumeiropu un Padomju Latviju Aukstā kara laikā. Tāpat sarunā iepazīsimies ar mākslas un pētniecības praksēm, pētot Rietumu un Austrumu nošķīrumu un saskares punktus.

Sarunu ievadīs Latvijas Laikmetīgā mākslas centra kuratores un pētnieces Ieva Astahovska un Antra Priede-Krievkalne ar ieskatu savā pētījumā par Valdi Āboliņu – leģendāru un vienlaikus maz pētītu personību mākslas vēsturē, kura nozīme ir nepārvērtējama un daudzveidīga gan Vācijas un Rietumeiropas, gan Latvijas laikmetīgajā mākslā. Tieši viņš ir simboliskais un arī faktiskais savienojums starp Rietumu un Latvijas mākslu, situācijā, kad tās šķīra dzelzs priekškars.

Projekta Pārnēsājamās ainavas partnerinstitūcijas District Berlin radošā direktore Suzanne Huse (Susanne Husse) iepazīstinās ar savu pētniecisko darbību, kas apskata Aukstā kara politikas un kultūras mantojuma ietekmi uz laikmetīgās mākslas procesiem šodien. Savukārt vācu māksliniece Elske Rozenfelde (Elske Rosenfeld) prezentēs savus pētniecībā balstītos mākslas projektus, kas fokusējas uz notikumiem Austrumvācijā 1989. gadā, atsedzot dažādas sabiedrības protesta formas, kā arī interpretējot dažādās disidentisma izpausmes.

Sarunu darbnīcu noslēgs diskusija, kurā piedalīsies prezentāciju autores, kā arī pieaicinātie dalībnieki, kuru vidū arī mākslinieks Leonards Laganovskis un bijušais Latvijas Ārpolitikas institūta vadītājs, 12. Saeimas deputāts Atis Lejiņš. Diskusiju vadīs žurnālists un vēsturnieks Eduards Liniņš.

Pieteikšanās uz atklāšanu marta.krivade@lcca.lv

Lūdzu ņemiet vērā, ka pasākums notiks angļu valodā!

Pārnēsājamās ainavas notiek ar Kultūras ministrijas, Valsts Kultūrkapitāla fonda, Kanādas vēstniecības Latvijā un Gētes Institūta atbalstu. Latvijas valsts simtgades svinības notiek laikā no 2017. gada līdz 2021. gadam. Latvijas valsts simtgades svinību galvenais vēstījums ir "Es esmu Latvija", akcentējot, ka Latvijas valsts galvenā vērtība ir cilvēki, kuri ar savu ikdienas darbu veido tās tagadni un kopā ar jauno paaudzi liek pamatus rītdienai. LLMC projekts "Pārnēsājamas ainavas" ir viena no Latvijas valsts simtgades svinību norisēm.