...
Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs

Radošas aktivitātes ģimenēm un bērniem mājās kopā ar izstādes “Neērtās pagātnes. Saistītās pasaules” un “Atceros, tātad esmu. Neuzrakstītie stāsti: mākslinieču arhīvi” māksliniecēm
Latvijas Nacionālais mākslas muzejs
30.03.21

Skolēnu brīvlaikā un svētku laikā piedāvājam divus radošus uzdevumus video un darba lapu formātā, ko Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs ir sagatavojis kopā ar māksliniecēm Viku Ekstu, Rasu Jansoni un rakstnieci Ievu Melgalvi. Mākslinieču darbi ir skatāmi divās Latvijas Laikmetīgās mākslas centra (LLMC) organizētās izstādēs, patreiz slēgtajās Latvijas Nacionālā mākslas muzeja telpās - Kupola zālē un 4. stāva izstāžu zālēs.

Vikas Ekstas multivides instalācija un video darbs “Sarunas ar tēti”, kas ir skatāms izstādē “Neērtās pagātnes. Saistītās pasaules”, stāsta par mākslinieces tēti, kurš piedalījies Afganistānas karā (1979-1989). Mākslas darba veidošana māksliniecei ir bijis veids, kā uzdot tētim jautājumus, par kuriem viņas ģimenē nekad nav ticis runāts.

Savukārt izstādē “Atceros, tātad esmu. Neuzrakstītie stāsti: mākslinieču arhīvi” iekļautais Rasas Jansones un Ievas Melgalves darbs “Periodika.lpsr” runā par to, kā noteiktā Padomju periodā preses izdevumos ir atainotas sievietes mākslinieces. Tie ir īpaši angļu porcelāna šķīvji, kas apdrukāti ar abu mākslinieču izvēlētiem citātiem par sievietēm māksliniecēm.

Lai gan abas izstādes ir slēgtas līdz 6.aprīlim, piedāvājam jums tās iepazīt attālināti – noskatoties nelielus video.


Ieskats izstādē “Neērtās pagātnes. Saistītās pasaules”Ieskats izstādē “Atceros, tātad esmu. Neuzrakstītie stāsti: mākslinieču arhīvi”Kad esi guvis ieskatu abās izstādēs, noklausies, ko mākslinieces stāsta par saviem darbiem! Sekojot mākslinieču dotajiem norādījumiem un sagatavotajām darba lapām, mājas apstākļos varēsi sagatavot divus mākslas darbus – interviju – stāstu par kādu savas dzimtas personību un šķīvīti ar bērnības citātu.


Radošais uzdevums ar mākslinieci Viku Ekstu:Radošais uzdevums ar mākslinieci Rasu Jansoni un rakstnieci Ievu Melgalvi:Uzklikšķini, lai atvērtu darba lapas izstādēs “Neērtās pagātnes. Saistītās pasaules” un “Atceros, tātad esmu. Neuzrakstītie stāsti: mākslinieču arhīvi”


Veikto darbiņu video un foto dokumentācijas gaidīsim uz e-pastu mara@lcca.lv līdz pat 2021. gada 7.maijam! Izlozes kārtībā viena šķīvīša autoram būs iespēja tikt pie īsta angļu porcelāna šķīvja, apdrukāta dekola tehnikā ar savu izvēlēto citātu! 


Par māksliniecēm:

Vika Eksta ir māksliniece un pedagoģe, kas savos darbos izmanto fotogrāfiju, kustīgo attēlu, performanci un audiovizuālus arhīvus. Vairāk par mākslinieces darbiem vari uzzināt šeit: https://www.vikaeksta.com/

Rasa Jansone ir māksliniece, kas savā mākslā konsekventi strādā ar feminisma un dzimtes problēmām. Organizējusi personālizstādes un kopš 2000. gada piedalījusies grupas izstādēs Latvijā un ārzemēs. Pārsvarā strādā glezniecības un instalāciju medijos. Regulāri publicējas Latvijas kultūras periodikā. Ikdienā strādā Rīgas Porcelāna muzejā, kur vada porcelāna apgleznošanas nodarbības.

Ieva Melgalve ir fantastikas un fantāzijas romānu autore un tulkotāja. Ieva ir prozas meistardarbnīcu pasniedzēja Literārajā akadēmijā un trīs bērnu māte. Ieguvusi bakalaura grādu kultūras un sociālajā antropoloģijā, patlaban studē Latvijas Mākslas akadēmijā.

Par izstādēm:

Izstāde “Neērtās pagātnes. Saistītās pasaules” izceļ neērtās, arī noklusētās tēmas Baltijas un Austrumeiropas reģionā un pievēršas sarežģītajam 20. gadsimta mantojumam, kas joprojām ietekmē šodienas realitāti. Izstāde tika atklāta 2020. gada 28. novembrī, šobrīd gaida līdz muzeja durvis tiks atvērtas publiskam apmeklējumam. Vairāk informācijas: https://lcca.lv/lv/izstades/izstade--neertas-pagatnes--saistitas-pasaules-/#izstade

Izstāde “Atceros, tātad esmu. Neuzrakstītie stāsti: mākslinieču arhīvi” aktualizē atšķirīgu mākslas vēstures lasījumu caur sieviešu mākslinieču pieredzēm Padomju perioda mākslas, sociālo un politisko norišu kontekstā. Izstāde tika atklāta 2020. gada 14. novembrī Latvijas Nacionālā mākslas muzeja ceturtā stāva izstāžu zālēs. Šobrīd izstāde ir slēgta un gaida muzeju durvju atvēršanos pēc ierobežojumu atcelšanas. Vairāk informācijas: https://lcca.lv/lv/izstades/izstade--atceros--tatad-esmu--neuzrakstitie-stasti--maksliniecu-arhivi-/#izstade

Izstādes izglītības programmu organizē Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs sadarbībā ar Latvijas Nacionālo mākslas muzeju.

Izstādes izglītības programmas galvenie atbalstītāji: Valsts Kultūrkapitāla fonds un Rīgas dome.

Papildu informācija:

Māra Žeikare

Izglītības programmu kuratore

Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs

e. mara@lcca.lv

m. 29586893