en
  • Mākslinieks Enno Halleks. Foto: Kristīne Madjare

Sarunu festivāls Lampa: laikmetīgā māksla senioru veselībai un atstumtības mazināšanai

Sarunas centrālais jautājums: Ko laikmetīgā māksla var piedāvāt garīgās veselības uzlabošanai un sociālās atstumtības mazināšanai senioru vidū?


Krīzes situācijas, īpaši, ja tās ir tik ilgstošas kā COVID radītais ārkārtas stāvoklis, izgaismo sabiedrības problēmas un atsedz tās vieglāk ievainojamās un neizsargātās grupas. Viena no tām ir seniori, kuri pandēmijas laikā piedzīvo ne tikai sociālo atstumtību un labklājības kritumu, bet arī saskaras ar vienu no pandēmijas postošo seku aspektiem - garīgās veselības problēmām - demenci, depresiju un citiem kognitīviem traucējumiem. Vienlīdz svarīgs aspekts ir šīs sociālās grupas izolētības jautājums. Senioru zināšanas ir kļuvušas par nepieejamu resursu digitālajā laikmetā, kas veicinājis paaudžu segregāciju.


Sarunas laikā aktualizēsim jautājumu par laikmetīgās mākslas iespējām un instrumentiem, kas palīdzētu lielai daļai sabiedrības, kuru veido seniori, pārvarēt pandēmijas radīto izolāciju un sekmēt garīgās veselības problēmu risināšanu, tiecoties radīt iekļaujošu sabiedrības modeli. Sarunas gaitā tiks atsegtas un analizētas dažādas metodes, kā izmantojot laikmetīgo mākslu, kā arī dažādas starpdisciplināras mākslas aktivitātes, iespējams veicināt senioru līdziesaisti mūsdienu sabiedrībā un aicinot dalīties ar uzkrāto pieredzi, vairot cieņu pret vecāko paaudzi.


Dalībnieki:

> Lība Bērziņa, Māksliniece, mākslas terapeite, mākslas mediatore, izglītotāja un grafikas dizainere;

> Skaidrīte Astahovska - Eglīte, Priekuļu novada Sociālā dienesta vadītāja;

> Anna Priedola, jauno mediju māksliniece; 

> Anda Lāce, Vizuālās mākslas un performanču māksliniece.

> Jānis Dubinskis, ārsts - geriatrs, VSIA “Strenču psihoneiroloģiskā slimnīca”


Sarunu vadīs: Solvita Krese, Latvijas Laikmetīgās mākslas centra direktore.


Sarunu klātienē varēs vērot Ruckas parkā, uz “Apgaismo” skatuves, uzrādot derīgu Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu kopā ar ID-karti vai pasi. Šī prasība attiecas arī uz bērniem, tāpēc festivālu klātienē nevarēs apmeklēt bērni līdz 12 gadu vecumam.


Tiešraide Facebook kontā un sarunu festivāla Lampa mājas lapā.


Rīko: Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs sadarbībā ar Fondu atvērtai sabiedrībai DOTS

Lasīt vairāk