...
Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs

Showroom seminārs par attiecībām starp arhitektūru un ideoloģiju
"Ēdnīca" (Korpusu cehs), Andrejsala
10.10.08

Vita Banga iepazīstinās ar Martas Staņas ideju realizēšanos viņas savrupmāju projektos, savukārt prof. Antje fon Grevenica (Anthe von Greaevenitz) stāstīs ar agrīno hipiju komūnu Šveicē un viņu ideoloģijā balstītu „gaisa un gaismas būdu“ arhitektūru. Seminārs iecerēts kā komentārs projektu telpā skatāmajai Davides Kašo (Davide Cascio) izstādei - instalācijai „Showroom 12: Elementa pamatforma“.

Ar nosaukumu „Marta Staņa. Idejas mājvieta” mākslas zinātnieces Vitas Bangas referāts sniegs ieskatu Martas Staņas privāto māju arhitektūrā. Līdz šim plašāku sabiedrības uzmanību guvuši Martas Staņas sabiedrisko ēku projekti, lai gan projektēt ģimenes mājas arhitekti aicināja mākslinieki un citas radošas personības, bieži vien piedāvājot lielāku radošo brīvību kā sabiedrisko ēku pasūtījumi.

Vita Banga: “Ideja dzimst pašā cilvēkā, tāpat kā laimes sajūta. Katrs arhitekts meklē ideālu variantu mājas stilam, kur īstenot savu leģendu, utopiskos sapņus un dažreiz eksperimentus un stilistiskus aizguvumus. Šie eksperimenti bieži paliek tikai savu un draugu acu priekam, jo gan vasarnīca, gan privātā māja ir pasaule, kas netiek afišēta. Staņas garīgā māja sevī apkopoja ne tikai reģionālo savdabību, bet pauda impulsus no Pasaules elpas - Oskars Nīmeiers, Alvars Ālto, Splitas un Dubrovņiku arhitektūra u.c. Jaunības putns aicināja pacelties spārnos, lai rastu plašo domu realizāciju, savukārt padomju iekārtas reālie „rāmji”  to bremzēja, ierobežojot dzīves telpu.“

Savukārt vācu izcelsmes un Nīderlandē dzīvojošās profesores Antjes fon Grevenicas (Antje von Graevenitz) referāts iepazīstinās ar agrīno hipiju (tolaik sauktu par „dabas cilvēku”) kopienu Šveicē 20. gadsimta sākumā. Profesore stāstīs gan par pašu kopienu, gan arī par “dabas cilvēku” projektētajām celtnēm – „gaismas un gaisa būdām”, kas bija gaisīgas ēkas, celtas no koka un paredzētas pilnīgai cilvēka simbiozei ar dabu, izjūtot gada laiku pārmaiņas un pilnībā pakļaujot tām cilvēka dzīvesveidu. Antje fon Grevenica „dabas cilvēku” celtās ēkas salīdzina ar grieķu tempļiem – “gaisa un gaismas būdās” tiek pielūgti un glorificēti nevis dievi, bet gan pats cilvēks un tā ķermeņa ciešā saistība ar sauli un zemi.

Referāti tiks lasīti angļu un latviešu valodā, būs pieejami arī referātu tulkojumi. Uz semināru ikviens interesents gaidīts piektdien, 10. oktobrī plkst. 16:00 projektu telpā Ēdnīca, Andrejostas ielā 4 (ieeja no stāvvietas).

Seminārs papildina un komentē šveiciešu mākslinieka Davides Kašo izstādi – instalāciju „Showroom 12: Elementa pamatforma”, kas skatāma projektu telpā Ēdnīca no 10. oktobra līdz 9.novembrim.

 

Semināru un izstādi organizē Laikmetīgās mākslas centrs. Atbalsta: ProHelvetia, Nestlé Fondation pour l`Art, Latvijas Kultūrkapitāla Fonds, Jaunrīgas attīstības uzņēmums, Andrejsala, Delfi.lv, Satori.lv, Kultūras Forums, Studija, Fotokvartāls, Radio Naba.

1 / 1