en

24.08.2021 DISKUSIJA: Transnacionāla Baltijas reģiona veidošana caur muzeju

Ierasts, ka nelielās valstīs un ģeogrāfiski perifērās teritorijās muzeji lielākoties veido nacionālas mākslas kolekcijas un izstāžu programmas, savukārt metropoļu muzeji, it īpaši reaģējot uz globalizācijas procesiem, tiecas pēc starptautiskām mākslas kolekcijām. Gan mazo muzeju hiperlokalitāte, gan lielo muzeju vēlme reprezentēt visu pasauli tikušas plaši kritizētas. 


Gatavojoties jaunas institūcijas - laikmetīgās mākslas muzeja veidošanai Rīgā, kopā ar kuratoriem no institūcijām reģionā un plašāk, mēģinājām atbildēt uz jautājumiem - kāds būtu veselīgs līdzsvars starp globālo, lokālo un reģionālo muzejā? Kā, veidojot jaunu institūciju Rīgā, ar kolekciju, pētniecību un izstāžu darbību ne tikai stāstīt stāstu par Latvijas mākslu un vizuālo kultūru, bet arī veidot transnacionālu Baltijas reģionu, kas gan vēsturiski, gan šobrīd ir daļa no dažādiem ģeopolitiskiem procesiem arī aiz šī reģiona robežām? Tāpat transnacionāli, nevis nacionālā naratīva vai institūcijas ietvaros, ir daudz jēgpilnāk runāt arī par koloniālisma vēsturi un sekām, enerģijas un transporta infrastruktūrām, kas vieno reģionu, un ekoloģisko krīzi. Kopā ar diskusijas dalībniekiem iedziļināsimies dažādās pieredzēs un muzeju starptautiskās sadarbības praksēs, kā arī mēģināsim atrast veidus, kā veidot ilgtspējīgas un jēgpilnas transnacionālas sadarbības.
Sarunā piedalījās: Čārlzs Eše (Charles Esche), direktors Van Abes muzejs, Eindhovena, Līsa Kaljula (Liisa Kaljula), Glezniecības nodaļas vadītāja, Kumu Mākslas muzejs, Kati Kivinena (Kati Kivinen), galvenā kuratore, Laikmetīgās mākslas muzejs KIASMA, Helsinki, Ališa Noka (Alicja Knock), kuratore, Pompidū centrs, Parīze, Daniels Muzičuks (Daniel Muzyczuk), Modernās mākslas nodaļas vadītājs, Mākslas muzejs Lodza, Paulīna Poboha (Paulina Pobocha), asociētā kuratore, Glezniecības un tēlniecības nodaļa, Modernās mākslas muzejs, Ņujorka, un citi.


Sarunu vadīja: Inga Lāce, C-MAP programmas Centrālās un Austrumeiropas pētniece, Modernās mākslas muzejs, Ņujorka


Atbalsta: Valsts Kultūrkapitāla fonds, Rīgas dome, Rietumu banka un Nākotnes Atbalsta Fonds.

Lasīt vairāk