No 2020. gada septembra LLMC kā Eiropas Savienības “Radošā Eiropa” projekta partneris ir iesaistīts mākslas mediācijai veltītā projektā “Pārmaiņu aģenti: mākslas mediācija kā saruna”, kas tiek īstenots sadarbībā ar Cultura Foundation (Somija), Fondu atvērtai sabiedrībai Dots (Latvija), Tallinas pilsētas muzeju (Igaunija), Tensta Konsthall (Zviedrija). Projekta mērķis ir paplašināt izpratni par laikmetīgo mākslu kā sabiedrību iesaistošu un sarunā balstītu radīšanas procesu, ņemot vērā vietējās sabiedrības vajadzības un aktualizējot tai būtiskas tēmas. Projekts ir nozīmīgs solis ceļā uz Latvijas centieniem ieviest mākslas mediācijas praksi laikmetīgās mākslas izstādēs un projektos un sabalsojas ar globālajām tendencēm laikmetīgās mākslas izglītībā pasaulē.
Mediācija ir galvenais projekta termins, kas apvieno daudzas pieejas dialoga veidošanai. Dažādu mediācijas prakšu kopsaucējs ir tas, ka tiek īstenots vienlīdzīgs un saturīgs dialogs par mākslu, kas bagātina visus tās dalībniekus neatkarīgi no viņu zināšanām, iepriekšējās pieredzes un pasaules uzskatiem. Projekta virstēma ir iekļaujoša sabiedrība, rosinot paplašināt izpratni par laikmetīgo mākslu kā sabiedrību iesaistošu un sarunā balstītu radīšanas procesu, ņemot vērā vietējo kopienu vajadzības, un runājot par sabiedrībai aktuālām tēmām. Šī projekta ietvaros 2021. gada februārī tika izsludināts jauns mākslas mediatoru iesaukums, kā arī tiešsaistē no marta līdz maijam tika īstenota intensīva mākslas mediācijas izglītības programma. Mācības norisinājās tiešsaistē un tajās topošie mediatori apguva zināšanas un prasmes vietējo un starptautisko lektoru vadībā par sekojošām tēmām: mākslas mediācija, māksla un sociālās pārmaiņas, daudzveidība un iekļaušana, kā arī konfliktu zona.
Lektori: Nina Möntmann, Kaija Kaitavuori, Yana Klichuk, Martina Marti, Darla Deardorff, Csilla Ariese, Armando Perla, Ieva Niedre un vietēja mēroga eksperti – Arita Featherstone, Kaspars Vanags, Solvita Krese, Edgars Niklasons, Anna Žabicka, Diāna Serga, Rasma Pīpiķe, Anna Priedola, kas skar mācībās iekļautās virstēmas: par komunikāciju (sarunu, drošu sarunas vidi, savstarpēju cieņpilnu sarunu, mākslas mediāciju, tās vēsturi); mākslu un sociālo sfēru tajā (kas ir dokumentālā, sociāl-politiskā māksla, tās vēsture, sabiedrības un kopienu iesaiste); dažādību un iekļaujošu sabiedrību (iekļaušana, iekļaujoša sabiedrība, iekļaujoši kultūras procesi un māksla; dažādība gan saturā, gan formā, gan iesaistītajās kopienās); sarežģītās sarunas, tēmas un konflikti. Kā arī Latvijas kontekstā mācības, kas tiešā veida skar izvēlētā mākslas darba virzienu – audio vizuālā laikmetīgā māksla, datu vizualizācijas un sarunas veidošana ar auditoriju par sensitīvu un/vai sāpīgu tēmu.
No 5. līdz 9. Augustam Kuldīgā norisinājās Latvijas Laikmetīgās mākslas centra Starptautiskā vasaras skola “Mākslas mediācija kā saruna.”
LLMC vasaras skola notika jau astoto gadu, un arī šogad tā rīkota sadarbībā ar Kuldīgas mākslinieku rezidenci. Vasaras skola ir daļa no plašāka mākslas mediācijai veltīta projekta “Pārmaiņu aģenti: mākslas mediācija kā saruna”. Projekta norisi atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds, Kuldīgas Mākslinieku rezidence un Kuldīgas pašvaldība.
Vasaras skolas pirmajā dienā Kuldīgas Mākslinieku rezidencē Pils ielā 2 norisinājās lekcija “Mākslinieks kā mediators. Saruna par sociāli iesaistošu mākslas darbu tapšanu”, ko vadīja māksliniece Inga Erdmane.
Piektdien un sestdien bija Starptautiskā programma visu četru dalībvalstu mediatoriem, kas norisinājās 6. un 7. augustā Kuldīgas Mākslas namā 1905. gada ielā 6. Pirmo lekciju – radošo darbnīcu vadīja māksliniece, kuratore un mediācijas programu vadītāja Daniela Ramosa Arias no Bergenas Norvēģijā. Balstoties uz mākslinieces izstrādātajām mediācijas programmām Bergenas Asamblejā un Hordaland Kunstsenter, mediatori reflektēja par lietām, ko vēlas iemācīties un ko vēlas iemācīt. Darbnīcas rezultātā tika izstrādātas trīs dažādas mediācijas stratēģijas izvēlētajām tēmām.
Savukārt sestdienas programmas vadītāja bija māksliniece – pētniece
Emmeli Persone ar pieredzi mediācijas programmu izstrādē INDEX Laikmetīgās mākslas centrā Stokholmā, Zviedrijā. Māksliniece mediatoriem bija sagatavojusi lekciju “Kritiskā dokumentācija: Kā skatīties uz pagātni un nereproducēt nākotni” – audio uzdevumu, kas bija veltīts kritiskajai dokumentācijai un veidiem, kā mākslas institūcijas dokumentē izglītības programmu norises. Katras dalībvalsts mediatori veidoja sadaļu īpaši projektam izveidotā mājaslapā
www.bigartspaceofyourchoice.com
Programmas ietvaros mediatori devās arī uz sarunu treniņu Demokrātijas kafejnīcā, kas norisinājās Demokrātijas festivālā Kuldīgā, apguva zināšanas par demenci (lektors – psihiatrs Daniels Šamburskis) un datu vizualizācijām (lektore Paula Vītola), kas mediatoriem noderēs turpmākajā darbā ar mākslinieci Annu Priedolu, vadot datu recepšu darbnīcas. Vasaras skolas noslēgumā mediatori kopā ar mākslinieci veidoja atvērto radošo darbnīcu “Dairy Diaries demences datu receptes” Kuldīgas iedzīvotājiem un viesiem. Apguva to, kā datus par demenci atveidot ar pārtikas produktiem, lai statistiku padarītu vieglāk sagremojamu un izjūtamu ar dažādām maņām. Datu recepšu darbnīcā informāciju par demenci bija iespējams gan izgaršot, gan sataustīt un saost, veidojot gan kognitīvas, gan ķermeniskas asociācijas. Kā īpaša pieredze atzīmējama mediatoru došanās uz Kuldīgas slimnīcu, kurā kopā ar tās pacientiem tika izmēģinātas 4 maltītes, kuru laikā tika novērotas ķermeņa uztveres īpatnības. Par darbnīcas iedvesmas avotu kalpojušas futūristu ekstravagantās vakariņas 20.gs. 20-30. gados Itālijā, un eksperimentālās neofutūristu vakariņas mūsdienu Nīderlandē, kuras mākslinieki organizēja ar mērķi pabarot ne vien miesu, bet arī garu, iedarbojoties uz visām cilvēka maņām un ieviešot jaunus veidus, kā ēst, lai veicinātu veselīgu un vieglu vielu un domu apmaiņu.
Vasaras skolas dalībnieki - mākslas mediatori: Lība Bērziņa, Tatjana Bicjutko, Karina Bočkis, Antra Derkevica, Olga Ipatova-Ignatjeva, Aija Kaula, Lilita Lauskiniece, Raimonds Lazda, Māris Palameiks, Gunta Plūksne, Brigita Stroda, Antoņina Zēberga.
Projekta vadītāja: Māra Žeikare, Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs
Projekta koordinatore no Kuldīgas pašvaldības: Juta Kasakovska
Producente: Lelde Prūse, Fonds atvērtai sabiedrībai DOTS Fotogrāfs: Margarita Ogoļceva, Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs
Lasīt vairāk