en

Janek Simon

Sintētiskā folklora
2019

Lāzergriezts orgstikls
140 × 100 cm


Janeku Simonu (1977) iedvesmo zinātniskas teorijas un modeļi, kā arī akadēmiskas disciplīnas, tādas kā ģeogrāfija un ekonomika, kuru funkcijas un specifika pastāvīgi mainās civilizācijas darbības iespaidā. Simona objekti bieži ir uz matemātikas formulu un statistikas datu pamata veidotas vizualizācijas. To eksperimentālās un anarhiskās dimensijas iemieso sadursmi starp zinātniskām teorijām un ikdienas dzīves, socioloģisku fenomenu un politikas realitāti. Daudzos viņa darbos izmantotas sarežģītas elektroniskas sistēmas, kas uzbūvētas no nulles un pilnībā paša spēkiem – saskaņā ar do-it-yourself filozofiju. Simons apzināti turpina meklēt prakses un stratēģijas, kas piedāvā alternatīvu mūsdienu masu ražošanas kultūrā un valdošajā mākslas produkcijas sistēmā atrodamajām.


“Sintētiskā folklora” ir Simona jaunākais darbs, kas veltīts reģionālām tekstila tradīcijām. Tekstils un raksti tiek plaši izmantoti visā pasaulē, taču Simons izvēlējies algoritmisko domāšanu kā iespējamu instrumentu universālas vērtības radīšanai. Projektā izmantotais algoritms analizējis vairāk nekā desmit tūkstošus tradicionālo aušanas stilu un rakstu, apvienojot un saplūdinot tos globālos kompozītos. Darbs līdzinās tradicionālo tekstiliju un agrīno videospēļu digitālo pikseļveida attēlu apvienojumam. Ar stellēm darināta auduma un digitālo vizualizāciju ģeometriskie ierobežojumi uzbur transvēsturiskas paralēles ar visā pasaulē izplatītajām senajām tradīcijām.

Projekts pirmoreiz izstādīts mākslinieka personālizstādē Ujazdovas pilī Varšavā un veido saikni starp spēcīgajām Austrumeiropas aušanas tradīcijām un Āfrikas, Latīņamerikas, Indijas un citām pasaules kultūrām.