en




Judy Blum Reddy

Ebreju bēgļi: pludmalē, dzimšanas dienas svinībās, jūrnieku cepurēs, ejot makšķerēt, ar suni un kaķiem, izjādē ar zirgiem, brillēs, braucot laivās, pārģērbjoties par Ziemassvētku vecīšiem, svinot Ziemassvētkus, piknikojot, dodoties viesībās, 2017
restaurēta 16 mm filma, HD video, vēstules; 130'


Blūmas-Redī tēva uzņemtie mājas video tikuši rediģēti un atlasīti atbilstoši mākslinieces atmiņām par agrīno bērnību. Šo filmu diapazons sniedzas no viņas bērnības posma līdz laikam, kad viņa no ASV devās uz Parīzi, un rāda kopienu, kas izveidojās pēc Otrā pasaules kara ASV nonākušo ebreju diasporā. Grupētas nevis hronoloģiski, bet tematiski, šīs filmas dublē atcerēšanās procesu, ko veic cilvēki, kas bijuši klāt filmētajos notikumos, un saista vēsturiskās traumas pāri paaudzēm. Holokausta rezultātā daudzveidība pazuda no tādām pilsētām kā Rīga, kura reiz plauka kā ostas pilsēta, kas savienoja ebreju tirgotājus un baltvāciešus. Līdzās video ir virkne vēstuļu, kuras atspoguļo saraksti starp ģimenes Amerikas daļu un tiem, kuri palika Austrijā, daloties holokausta notikumu laikā piedzīvotajā. Filma dokumentē tuvību starp cilvēkiem par spīti ģeogrāfiskajam attālumam. Tā apstrīd nācijas veidošanas sekas un identitātes grupu formēšanos pēc valodas, rases un reliģijas.


Blūma-Redī kartē identitāti un reliģiju divos laika skalas beigu punktos, caur feminisma prizmu definējot gan moderno, gan laikmetīgo. Viņa zobojas par vīriešu modernisma glezniecības atkārtošanos, attēlojot vilcienu sarakstus un birokrātiskās komitejas Ņūdeli, Indijā, kurās nacionālo identitāti definē tās pašas neefektīvās komitejas, kurām uzticēts būvēt ekonomikas infrastruktūru un iznīdēt nabadzību. Tomēr identitāte ne vienmēr ir nacionāla. Blūmas-Redī vecāki izbēga no holokausta, emigrējot no Vīnes uz Ņujorku. Francijā viņa apprecēja Krišnu Redī, un kopš tā laika viņas darbos redzama atsauce uz Indiju. Bet vai viņa ir indiete? Blūma-Redī liek lietā feministu konceptuālismu, lai dažādos medijos risinātu vienkāršas identitātes ideju, akcentējot dzīves sarežģītību viņpus barjerām un “nācijas” definīcijām.


Mājaslapa: judyblumreddy.com