en
Slavs and Tatars

Saprāta kalni, 2009
sienas aplikācija; mainīgs izmērs
Pēdējais no eirāzistiem, 2008
sietspiede, papīrs; 100×70 cm
Kalnu nolaupīšana (tuvumā), 2009
sietspiede, papīrs; 176×120 cm


„Saprāta kalni“ ir darbs, kas turpina atainot kolektīva interesi par vārdu spēlēm un pseidofreidisku pārteikšanos. Gore ot Uma (krievu val. — Горе от ума; latviešu valodā — Gudra cilvēka nelaime) ir slavena 19. gadsimta luga par Maskavas sabiedrības manierēm, un tās autors ir tuvs Puškina draugs un cara diplomāts Kaukāzā Aleksandrs Gribojedovs. Lugas oriģinālnosaukumā vārdā горе (latv. val. burtiski — bēdas) beigu burtu „e“ nomainot uz krievu valodā nozīmīgo burtu „ы“, vārds kļūst par горы (kalni), un lugas nosaukums tad mainās no Горе от ума (vienkāršoti — Saprāta bēdas) uz Горы от ума (Saprāta kalni), un darba sākotnējā pilsētas vide pārvēršas par Kaukāza vidi, kas ir vienlīdz tēlaina un atbilstoša. Tā reizē ir arī vide, kurai bija nozīmīga vieta Gribojedova dzīvē un nāvē. Kā sūtnis viņš darbojās mūsdienu Gruzijas teritorijā Krievijas impērijas nomalē. Gan ģeogrāfiskais attālums, gan kalnu raupjā mitoloģija ir ārpuszemes simboli.


Slavs and Tatars ir starptautiski pazīstams mākslinieku kolektīvs, kura darbība veltīta Eirāzijai: teritorijai uz austrumiem no Berlīnes mūra un uz rietumiem no Lielā Ķīnas mūra. Kolektīva darbība pamatā saistīta ar trīs veidu pasākumiem: izstādēm, publikācijām un lekcijām-performancēm. Līdzās leģendārā azerbaidžāņu satīriskā žurnāla Molla Nasreddin tulkojumam (tā otrais izdevums iznācis izdevniecībā „I. B. Tauris“) Slavs and Tatars līdz šim ir publicējuši desmit grāmatas, no kurām nesenākā — Wripped Scripped (Hatje Cantz, 2018) — ir veltīta alfabēta politikai un transliterācijai. Kolektīvs ir veidojies 2006. gadā kā lasīšanas grupa, un tā tēlniecības un instalāciju prakse sakņojas tekstos, kuru transkripcijas pamatā ir mutvārdu tradīcija.


Mājaslapa: slavsandtatars.com

Kontakti

Kontakti


SURVIVAL KIT 10.0 no 6. līdz 30. septembrim norisinās Rīgas cirka ēkā, ieeja no Alfrēda Kalniņa ielas


Darba laiks
P slēgts
O slēgts
T 14.00–20.00
C 14.00–20.00
Pk 14.00–20.00
S 12.00–20.00
Sv 12.00–20.00

Biļetes
Ieejas biļete (vienreizējs apmeklējums) 
3.00 eur
Biļete skolēniem, studentiem, pensionāriem (ar apliecību) 
1.00 eur
Biļete ģimenei (divi pieaugušie un divi bērni) 
4.00 eur
Festivāla biļete (neierobežots apmeklējumu skaits) 
5.00 eur 


Kontakti labā puse

SABIEDRISKĀS ATTIECĪBAS UN PUBLICITĀTE:
Marta Krivade
marta.krivade@lcca.lv, tel. +371 26486312


MĀKSLAS VĒSTNEŠI UN IZGLĪTĪBAS PROGRAMMA:

Māra Žeikare
mara@lcca.lv, tel. +371 29586893


PROJEKTA DIREKTORE:
Margarita Ogoļceva
margarita.ogolceva@lcca.lv


PROJEKTA VADĪTĀJA:
Elizabete Šatrovska
elizabete.satrovska@lcca.lv


SURVIVAL KIT 10 KURATORI:
Solvita Krese, Inga Lāce, Sumešs Šarma (Sumesh Sharma), Anželsa Miralda (Àngels Miralda)


Norises vieta

Šoreiz Survival Kit iemājojis Rīgas cirka ēkā (ieeja no Alfrēda Kalniņa ielas puses), kas ir viena no vecākajām cirka ēkām Eiropā. Tās būvniecība pabeigta 1888. gadā, trīsdesmit gadus pirms Latvijas valsts tapšanas. Šobrīd cirks piedzīvo fundamentālas pārmaiņas, atkāpjoties no gadsimtiem senām tradīcijām, kas iekļāva cirka programmā savvaļas dzīvnieku izmantošanu; notiek pāreja uz jauna tipa cirku, kas paredz starpdisciplināru un inovatīvu pieeju. Līdz ar to “ārpuszemes” nolaižas cirka arēnā īstajā brīdī, signalizējot par vēlamām pārmaiņām ne tikai pašā cirka nozarē, bet arī plašāk – sabiedrībā kopumā. 

VSIA "Rīgas cirks" valdes locekle Ināra Kehre stāsta: "Survival Kit ir trāpīgs un simbolisks Rīgas cirka jaunās sezonas vēstnesis. Rīgas cirka ēkai šogad paliek 130 gadi, un šovasar noslēgsim ēkas fasādes pamatu stiprināšanu un konservāciju, kā arī jumta konstrukcijas nostiprināšanu,līdz ar to novēršot 2016. gadā konstatēto bīstamību. Ēku gaida atjaunošana, taču, kamēr tā tiks sagatavota, cirka ēkā uz dažādiem notikumiem aicināsim ikvienu. Tuvāko divu gadu laikā plānota daudzveidīga mākslas programma, tajā iekļaujot gan cirku, gan teātri, deju, vizuālo mākslu, mūzikas notikumus un visu, kas draudzējas ar māksliniecisko jaunradi, reizē spējot pieņemt ēkas nolietojuma pakāpi. Survival Kit ir pieredzējis partneris, kas ļaus apgūt dažādo telpu izmantojuma potenciālu un, pats svarīgākais, dos iespēju katram apmeklētājam piedzīvot cirka telpu maģisko šarmu."


Darba laiks

P slēgts

O slēgts

T 14.00–20.00

C 14.00–20.00

Pk 14.00–20.00

S 12.00–20.00

Sv 12.00–20.00

Biļetes

Ieejas biļete (vienreizējs apmeklējums)

3.00 eur

Biļete skolēniem, studentiem, pensionāriem (ar apliecību)

1.00 eur

Biļete ģimenei (divi pieaugušie un divi bērni)

4.00 eur

Festivāla biļete (neierobežots apmeklējumu skaits)

5.00 eur