en

Kuratoru teksts

Ovula Durmusoglu (Övül Ö. Durmușoğlu) un Joanna Varša (Joanna Warsza)


Dzīve nekad nav pilnībā pakļāvusies struktūrām, kas to pārvalda un administrē. Tā nemitīgi pārplūst tām pāri. Patlaban, biežāk nekā jebkad agrāk, saskaramies ar visaptverošo sabiedrības izdzīvošanas un novecošanās jautājumu. Izdzīvošanas komplekta metafora vedina uzdot virkni jautājumu: kā dzīvot novecojošā sabiedrībā, kurā vienlaikus pastāv diskriminācija pēc vecuma pazīmēm, strukturālas pārmaiņas darba un aprūpes nosacījumos un tagad vēl arī vīruss?


Kā risināt planetāra mēroga starppaaudžu atkarību un parādu? Kā pieņemt domu par mūsu kā cilvēku sugas izzušanu? Kā raudzīties uz digitālo eidžismu un no pārējās sabiedrības nošķirtām veco ļaužu mītnēm? Kā pārvarēt bailes no nāves un kļūšanas atkarīgiem no citu labvēlības? Ko nozīmē novecot kā sievietei, kā bērnam, kā partnerim, kā māksliniekam?


Piramīda apvēršas: Eiropas sabiedrība noveco līdz ar – patiesībā, arī mums – jau pusmūžu sasniegušajiem mākslas radītājiem un skatītājiem. Tādēļ šis ir kritiski svarīgs brīdis – lai pārkāptu kapitālisma slimās likumsakarības, kas nosaka, kurš var palikt dzīvs, – ir laiks attīstīt spēcīgu kopīgo rūpju loģiku un valodu, kura balstīta mūsu ikdienas dzīvēs. Survival Kit 12 vijas caur virkni Rīgas memoriālo dzīvokļu, kuros valda kolektīvā atmiņa. Memoriālie dzīvokļi ir īpašas Austrumeiropai raksturīgas piemiņas vietas, kur personīgais un mājīgais saplūst ar sabiedrības atmiņu. Šīs vietas rosina ieraudzīt gan mikro- gan makro- vēstures, te personīgas atmiņas spēj pārrakstīt kolektīvo atmiņu kultūru. Kas ir dzīve, kas ir vai nav izdzīvošana, būs tas sajūtu pavediens, kas stiepsies cauri šiem muzejiem. 


Tā kā Covid-19 padarījis mūs visus par daļu no viena un tā paša auduma, Roberto Esposito refleksija par saikni starp politisko kopienas (communitas) jēdzienu un epidemioloģisko imunitātes (immunitas) jēdzienu ir ieguvusi jaunu aktualitāti. Paturot prātā dažādās “munus” nozīmes, kuras Esposito apspriež, tostarp, “nasta”, “pienākums”, “saistības”, “dāvana”, “pakalpojums”, “atbalsts”, “šovs” un “publiska izrāde”, Survival Kit vēlētos kopīgi iztēloties citu sabiedrības imūnsistēmu, kura sākas līdz ar mākslinieku austās kolektīvās ādas virsmu.  

Lasīt vairāk
Kontakti

Kontakti


SURVIVAL KIT 12 no 3. septembra līdz 31. oktobrim norisināsies Rīgas memoriālajos muzejos:


Jāņa Akuratera muzejā, Krišjāņa Barona muzejā, Raiņa un Aspazijas mājā, Jaņa Rozentāla un Rūdolfa Blaumaņa muzejā, Andreja Upīša memoriālajā muzejā, Ojāra Vācieša muzejā, Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejā, Eduarda Smiļģa teātra muzejā un viesnīcā “Neiburgs”.  

Biļetes:

Festivāla biļete derīga muzeju apmeklējumam no 3.septembra līdz 31.oktobrim.

Biļetes iespējams iegādāties arī katrā muzejā atsevišķi par standarta cenu, kāda noteikta katrā no tiem.