en

Pieejamība

Iztēlojies, kā ir piedzīvot laikmetīgās mākslas izstādi, esot nedzirdīgam vai vājdzirdīgam!

>> Izstādēs, kurās skatāmi video darbi, svarīgi ir papildinoši teksti un subtitri. Cilvēkiem ar augstas pakāpes dzirdes traucējumiem īpaši svarīga ir iespēja lasīt no lūpām (Jāņem gan vērā, ka ne visi to prot). Ja izstādē ir audiogids, tad ir būtiski, lai apmeklētājs ar dzirdes traucējumiem varētu regulēt skaļumu.

Arī festivālā SURVIVAL KIT 12, kas norisinājās no 3. septembra līdz 20. oktobrim deviņās dažādās Rīgas vietās, bija sastopami īpaši apmācīti mediatori – pavadoņi, kas palīdzēja apmeklēt un uztvert laikmetīgās mākslas ekspozīciju cilvēkiem ar dažāda veida invaliditāti.

Video tapis ar VKKF mērķprogrammas KultūrELPA atbalstu. Video: Toms Taukulis
Lai laikmetīgo mākslu padarītu pieejamāku cilvēkiem ar dažāda veida invaliditāti, esam izstrādājuši īpašu informatīvo materiālu - mediācijas gidu laikmetīgās mākslas pieejamībai festivālā SURVIVAL KIT, kurā apkopota svarīgākā informācija par visu deviņu festivāla norises vietu vides pieejamību un tajā skatāmajiem mākslas darbiem. Gidā ir ievietoti apraksti, kas raksturo reālo vides pieejamības situāciju, lai apmeklētāji paši var izvēlēties savām vajadzībām piemērotākās izstādes norises vietas. Video autors: Toms Taukulis


 Mediācijas gids pieejamības veicināšanai.


PIEEJAMĪBAS APRAKSTS SURVIVAL KIT 12 festivālā


Aicinām apmeklētājus iepazīties ar reālās vides pieejamības situācijas raksturojumu visās 9 festivāla norises vietās un izvēlēties savām vajadzībām piemērotākās izstādes norises vietas.


Jaņa Rozentāla un Rūdolfa Blaumaņa muzejs
(Alberta iela 12–9, 5. stāvs, Rīga)
Darba laiks: Tr-Sv 11-18, Pr-Ot Slēgts
Muzejā aplūkojami četri darbi: Vika Eksta (fotogrāfijas muzeja augšstāvā), Warren Niesłuchowski un Simon Leung (arhīva ekspozīcija, video darbs), Pauline Curnier Jardin (instalācija, video darbs), Dineo Seshee Bopape (zīmējumi aplūkojami dažādās vietās ekspozīcijā).

Pieejamības raksturojums cilvēkiem ar kustību traucējumiem: muzejs atrodas 5.stāvā, uz to ved vītņu kāpnes, ēkā nav lifta.

- > 15 min (1,2 km)

Raiņa un Aspazijas māja
(Baznīcas iela 30, Rīga
Darba laiks: Ot-Se 10-17, Sv-Pr Slēgts
Muzejā aplūkojami vairāki darbi: Ingrīda Pičukāne (zīmējumi ekspozīcijā un sienas gleznojums uz ēkas fasādes); Felicita Pauļuka (pasteļi pagalma ēkas zālē), Dagna Jakubowska un Joanna Gawrońska-Kula (objekti ekspozīcijas 2. stāvā), Dineo Seshee Bopape (zīmējumi aplūkojami dažādās vietās ekspozīcijā).

Pieejamības raksturojums cilvēkiem ar kustību traucējumiem: ēkā pēc renovācijas ir gan pacēlājs, gan lifts, gan pietiekošo platas durvis. Pieejamas pielāgotas labierīcības. Ēkai ir divi stāvi, neliela terase, no kuras vērojams mākslasdarbs - Ingrīdas Pičukānes sienas gleznojums; pagalma ēkā apskatāmi Felicitas Pauļukas pasteļi.

- >  9 min (750 m)

Andreja Upīša memoriālais muzejs
(Brīvības iela 38-4, 3. stāvs, Rīga
Darba laiks: Ot-Se 10-17, Sv-Pr Slēgts
Muzejā aplūkojami trīs darbi: Ieva Epnere (instalācija), Gülsün Karamustafa (videodarbs), Dineo Seshee Bopape (zīmējumi aplūkojami dažādās vietās ekspozīcijā).

Pieejamības raksturojums cilvēkiem ar kustību traucējumiem: ēkā ir restaurēts lifts, kas ir visai šaurs. Pie ieejas ēkā pakāpienu nav. Lūgums pirms ierašanās pieteikt vizīti, lai saskaņotu mediatora asistēšanu, ja nepieciešama palīdzība, iekļūšanai ēkā.

- > 1 min (90 m)

Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejs 
(Elizabetes iela 57a, dz. 26 (ieeja caur pagalmu, Rīga, 5. stāvs))
Darba laiks: Ot 11-19, Tr-Se 11-18, Sv-Pr Slēgts
Muzejā aplūkojami trīs darbi: Eva Koťátková (objekts un poēma angļu valodā), Anda Lāce (videodarbs un instalācija), Dineo Seshee Bopape (zīmējumi aplūkojami dažādās vietās ekspozīcijā).

Pieejamības raksturojums cilvēkiem ar kustību traucējumiem: pie ieejas muzejā jāpārvar trīs pakāpieni un ir nepieciešama palīdzība, lai atvērtu plašāk durvis. Ēkā ir šaurs lifts ar šaurām, uz iekšu aizveramām durtiņām. Muzejs atrodas 5. stāvā.

- > 5 min (400 m)

Krišjāņa Barona muzejs 
(Krišjāņa Barona iela 3–5, 4. stāvs, Rīga
Darba laiks: Tr 13-19, Ce-Sv 11-18, Pr-Ot Slēgts
Muzejā aplūkojami trīs mākslinieku darbi: Gözde İlkin (izšuvumi); Anna Salmane (objekts); Dineo Seshee Bopape (zīmējumi aplūkojami dažādās vietās ekspozīcijā).

Pieejamības raksturojums cilvēkiem ar kustību traucējumiem: muzejs atrodas 4. stāvā. Ēkā ir lifts, kurš ir visai šaurs. Līdz liftam - četri pakāpieni, kurus var pārvarēt ar palīdzību. Lūgums pirms ierašanās pieteikt vizīti, lai saskaņotu mediatora vai muzeja darbinieka asistēšanu. 

- > 15 min (1,2 km)

Viesnīca “Neiburgs” 
(Jauniela 25/27, 207. numurs, 2. stāvs, Rīga)
Darba laiks: Pr-Sv 11-18
Viesnīcā aplūkojami divi darbi: Mia Raadik (instalācija), Dineo Seshee Bopape (zīmējumi).

Pieejamības raksturojums cilvēkiem ar kustību traucējumiem: ēka atrodas Vecpilsētā, un ir pilnībā pielāgota. Ēka ir aprīkota gan ar ērtu uzbrauktuvi, gan liftu, ir pieejamas pielāgotas labierīcības. Nav nepieciešams asistents, taču pēc palīdzības, ja tāda ir nepieciešama aicinām vērsties viesnīcas recepcijā. Mākslas darbs ir pilnībā pieejams; lai tiktu uz ēkas otro stāvu, jāizmanto ēkā esošais lifts, nevis jāseko Survival kit norādēm.

- > 32 min (2,6 km)

Eduarda Smiļģa teātra muzejs 
(E. Smiļģa ielā 37, Rīga)
Darba laiks: Ot-Se 11-18, Pr-Sv Slēgts
Muzejā aplūkojami pieci darbi: Anna Salmane (videodarbs ēkas 2. stāvā), Flo Kasearu un Elīna Vītola (instalācija muzeja pagalmā un strūklakā), Oskar Dawicki (objekts ēkas 2. stāvā), Jenna Sutela (divi videodarbi ēkas augšējā stāvā), Dineo Seshee Bopape (zīmējumi aplūkojami dažādās vietās ekspozīcijā).

Pieejamības raksturojums cilvēkiem ar kustību traucējumiem: muzejs atrodas ēkā, uz kuru ved vairāki pakāpieni. Muzeja pagalmā izvietoto instalāciju var aplūkot tikai no attāluma. Ēkā nav lifta. Lai aplūkotu video darbus, zīmējumus un objektu, jādodas pa kāpnēm uz otro un trešo stāvu.

- >  15 min (1,2 km)

Ojāra Vācieša muzejs
(Ojāra Vācieša iela 19, Rīga
Darba laiks: Ot-Se 10-17, Sv-Pr Slēgts
Muzejā aplūkojami četri darbi: Giorgi Gago Gagoshidze (videodarbs), Kaspars Groševs un Inese Groševa (objekti), Oreet Ashery (videodarbs), Dineo Seshee Bopape (zīmējumi aplūkojami dažādās vietās ekspozīcijā).

Pieejamības raksturojums cilvēkiem ar kustību traucējumiem: pie ieejas muzejā jāpārvar divi pakāpieni. Cilvēkiem, kas pārvietojas ratiņkrēslā, ir iespējams apskatīt pirmā stāva ekspozīciju, kurā aplūkojams Kaspara Groševa un Ineses Groševas darbs. Muzeja teritorijā cilvēkiem, kas pārvietojas ratiņkrēslā, iespējams iebraukt pa vārtiem. Iespējama automašīnas novietošana pagalmā (piebraukšana no mazās ieliņas),

- > 1 min (46 m)

Jāņa Akuratera muzejs 
(Ojāra Vācieša iela 6a, Rīga
Darba laiks: Ot-Se 11-18, Sv-Pr Slēgts
Muzejā aplūkojami trīs darbi: Ieva Kraule-Kūna (grafikas un objekti otrā stāva telpās; uz otro stāvu ved kāpnes); Johanna Hedva (videodarbs angļu valodā bez subtitriem; lielformāta esejas izdrukas latviešu un angļu valodā (var pieprasīt uz epastu); citāti latviešu valodā uz logu stikliem. Darbs atrodas pirmā stāva verandā); Dineo Seshee Bopape (zīmējumi aplūkojami dažādās vietās ekspozīcijā).

Pieejamības raksturojums cilvēkiem ar kustību traucējumiem: muzejs atrodas divstāvu ēkā. Muzeja teritorijā cilvēkiem, kas pārvietojas ratiņkrēslā, iespējams iebraukt pa vārtiem no Torņakalna ielas, jāpārvar zemes celiņš. Iekļūt muzeja ēkā ar ratiņkrēslu var pa verandas durvīm, kur ir uzbrauktuve. Cilvēkiem, kas pārvietojas ratiņkrēslā, ir iespējams apskatīt pirmā stāva interjera ekspozīciju - kamīnzāli, ēdamistabu, trauku istabu un virtuvi, kā arī Survival Kit festivāla mākslinieces Johannas Hedvas darbu verandā. Par otrā stāva ekspozīciju ieskatu var gūt īsos videostāstos, kurus ir iespējams noskatīties kamīnzālē.

 ! Cilvēkiem ar redzes, dzirdes vai garīga rakstura traucējumiem: Mediatoru vadītas ekskursijas (gan individuāli, gan grupās) personām ar dažāda veida invaliditāti var pieteikt līdz 31. oktobrim, sazinoties ar projekta vadītāju Lību Bērziņu m. 28649014 vai Māru Žeikari m. 29586893, vai rakstot uz mara[at]lcca.lv. Mākslas darbu aprakstus vieglajā valodā iespējams saņemt, rakstot uz e-pasta adresi  mara[at]lcca.lv.

Projekts “Pārmaiņu aģenti. Mākslas mediācija iekļaujošai sabiedrībai un laikmetīgās mākslas pieejamībai” tiek īstenots ar VKKF mērķprogrammas “KultūrElpa” atbalstu. 

SK12-MEDIACIJAS-GIDS_final.pdf
Lasīt vairāk
Kontakti

Kontakti


SURVIVAL KIT 12 no 3. septembra līdz 31. oktobrim norisināsies Rīgas memoriālajos muzejos:


Jāņa Akuratera muzejā, Krišjāņa Barona muzejā, Raiņa un Aspazijas mājā, Jaņa Rozentāla un Rūdolfa Blaumaņa muzejā, Andreja Upīša memoriālajā muzejā, Ojāra Vācieša muzejā, Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejā, Eduarda Smiļģa teātra muzejā un viesnīcā “Neiburgs”.  

Biļetes:

Festivāla biļete derīga muzeju apmeklējumam no 3.septembra līdz 31.oktobrim.

Biļetes iespējams iegādāties arī katrā muzejā atsevišķi par standarta cenu, kāda noteikta katrā no tiem.