...
Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs
Giorgi Gago Gagošidze Mana tēva neredzamā roka video, 2018
1 / 2

Mana tēva neredzamā roka

>> Ojāra Vācieša muzejā


Filmas pamatā ir Gago tēva Nugzari dzīve un viņa labā roka. Filma seko viņa labās rokas pārvērtībām – kā fiziskajām, tā simboliskajām, pētot, kā tās iespaidojušas Nugzari sabiedrisko un ekonomisko stāvokli, pārvietojoties caur atšķirīgām politiskām iekārtām. Arī ideoloģijas gan pārstāv, gan pārvalda sava veida “rokas”: sākot ar Padomju Savienību (kuras ideoloģija apgalvoja, ka to politiski pārvalda “darbaļaužu kolektīvā roka”) un beidzot ar globālo kapitālismu (kura ekonomisko struktūru regulē “brīvā tirgus neredzamā roka”).  


Nugzari dzimis 1953. gadā Padomju Gruzijā. 2008. gads palicis atmiņā kā laiks, kad globālo sabiedrību satricināja finanšu krīze. Kā atbalsojot ekonomisko nelaimi, arī Nugzari labo roku, viņa vissvarīgāko darbarīku un visas ģimenes uzturētāju, piemeklēja nelaime. 2008. gada augustā notika negadījums darba vietā – Nugzari labā roka tika ierauta cementa maisītājā, izgriezta un izrauta. Pēc šī notikuma viņš atgriezās Gruzijā un, pateicoties Portugāles ik mēnesi izmaksātajam invaliditātes pabalstam, šobrīd dzīvo simtgadīgā ģimenes vasarnīcā Rahā Kaukāza kalnu pakājē.


Filma seko Nugzari neredzamās rokas atstātajām pēdām, tās kontekstualizējot un pārbaudot, lai izprastu loģiku, kas virza šo “iztrūkstošo roku”. Roku, kas radīja jaunus darba apstākļus, pārvēršoties ģimenes saimnieciskās puses nodrošinātājā un kļūstot par galveno pārticības, atpūtas un sociālās stabilitātes sniedzēju.