...
Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs
Oskars Davickis Citātu sniegavīrs instalācija – sniegs, metāla pogas ar gravējumiem, saldētava, 2008
1 / 1

Citātu sniegavīrs

>> Eduarda Smiļģa Teātra muzejs


Vanitas bija mākslas žanrs, kas izveidojās Nīderlandē 16. un 17. gadsimtā. Šī žanra darbos tradicionāli tiek attēlota klusā daba, un to tēma ir esības trauslums, izpriecu bezjēdzība un nāves neizbēgamība.


“Citātu sniegavīrs” ir ledus skulptūra, kas atrodas saldētavā un ir sava veida vanitas žanra interpretācija mūsdienās. Tā kā tas darināts no sniega, to nepieciešams pastāvīgi aprūpēt, lai uzturētu pie “dzīvības”. Vienīgais cietas formas darba elements ir sniegavīra pogas. Uz tām izvietoti citāti no grāmatas “Meditācijas”, ko sarakstījis Romas imperators Cēzars Marks Aurēlijs, pazīstams arī kā stoicisma filozofijas pārstāvis, kurš mācījis par savaldīgumu, pienākumu un cieņu pret citiem. “Citātu sniegavīrs” novietots uz teātra muzeja skatuves, līdz ar to gandrīz citējot kādu citu mākslas darbu, ko Davickis regulāri atkārto. 


Mākslinieks daudzās performancēs mēdz atvainoties; viņš uzkāpj uz skatuves un kārtējo reizi atvainojas par to, ka tur atrodas, tādējādi atklājot ievainojamības, jūtīguma un humora klātbūtni reprezentācijas aparātā.