...
Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs
1 / 3

Ziemeļu dreifs

(Northern Drift)

2020

57” 

2K krāsa, proporcijas 1,85:1, 5.1 skaņa, angļu valodā

Aleksisa Destopa filma


Ziemeļu dreifs risinās reti apdzīvotajā Norvēģijas–Krievijas pierobežas savvaļā Eiropas galējos ziemeļos, kas ir sāmu kultūras dzimtene. 


Šī pierobežas apkaime kļuva par attīstītas rūpniecības rajonu 19. gadsimta beigās. Tā nav tikai vieta, kuras ainavā saglabājušās redzamas pēdas no iepriekšējā gadsimta konfliktiem, bet kurai bijusi būtiska loma pastāvīgajā virzībā uz ziemeļiem, ko uzkurina gaidas, ka klimata pārmaiņas nozīmēs dāsnus ieguvumus no līdz šim neizmantotajiem ziemeļu dabas resursiem. 


Ziemeļu dreifs ir rezultāts ilgtermiņa pētījumiem, kas veikti politiskās pierobežas protokolu un ierobežojumu ēnā; tie ir pētījumi, kuru mērķis tā arī īsti netiek atklāts. 


Uz personīgās pieredzes, savākto liecību un vietējo stāstu pamata veidotā filma ir subjektīvs Norvēģijas un Krievijas apstrīdētās pierobežas portrets. Būdams sava veida brīdinošs stāsts, tas ir arī ceļojuma apraksts, antropoloģisks dokuments un retrofutūristisks zinātniskās fantastikas darbs, kur visi šie tropi apvienoti pārstrādātā ģeogrāfijā, poētiski izpētot labirintam līdzīgu zonu, kur pagātne jūk kopā ar nākotni. Mākslinieka biogrāfija:

Aleksiss Destops (1971, Beļģija; dzīvo un strādā Sidnejā Austrālijā un Briselē Beļģijā) savos darbos izzina attēla un naratīva iedarbi, laika pieredzi un identificēšanās un atmiņas procesus. Viņa mākslinieciskā darbība aizsākusies fotogrāfijas žanrā, taču to ietekmējusi arī viņa pieredze skatuves mākslā, kā arī mākslas vēstures un filozofijas studijas. Atsaucoties uz cilvēka figūras klasiskajiem attēlošanas veidiem, viņa agrīno darbu centrā ir ilgstamība un performance. Pēdējā laikā par viņa galveno izpētes objektu kļuvusi ainava, kurā viņš izzina visas daudzslāņainās nozīmes un vēstures. 


Credits

Režija un kinematogrāfija: Aleksiss Destops

Scenārijs: Pēters Ekersalls (Peter Eckersall) un Aleksiss Destops

Stāstnieks: Ēriks Lamberts

Skaņas dizains un kompozīcija: Lāslo Umbreits

Montāža: Lorensa Vaesa

Kompozīcija un gradācija: Pols Millo

Titri: Devi Mallala


Producenti: Aleksiss Destops, Ļuba Kuzovņikova un Ēriks Lamberts


Skaņu miksēšana: Empire Digital

Gala variants: Cobalt Films


Producenti:

An Archer A Weaver

Stempel Films (Brisele, BE)

Pikene på Broen (Kirkenesa, NO)


Kopproducenti:

Argos, Centre for Art & Media (Brisele, BE) 

Beursschouwburg (Brussels, BE) 

Kunstencentrum Buda (Kortreika, BE) 

UNSW, Mākslu un mediju skola (Sidneja, AU)

Nadine (Brisele, BE)

Stempel Prod (Brisele, BE)


Atbalstītāji:

Flemish AudioVisual Fund (VAF, BE)

Flemish Community Commission (VGC, BE)

TaxShelter.be un ING (BE)