...
Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs
1 / 3

Transformācijas

Raganas slota

Vēja slota

 2020

Video un audio instalācija

Izmērs un garums variējams

 

Druīdu maģiskais augs bija baltais āmulis (Viscum album), ko pie mums sauc arī par vēja slotu. Vasaras saulgriežos galvenais priesteris nogrieza to no svētā ozola/bērza/priedes ar zelta sirpi/nazi/šķēpu.

Vēja slota nokrita uz sniegbalta palaga, ko apakšā turēja divas četras nevainīgas meitenes. Šis augs, pēc druīdu domām, spēja izārstēt jebkuras kaites.

Augs jānes mājās, jātur ēnainās vietās. Pēc nedēļas izgatavo vēja slotas novārījumu, maziem malkiem lieto, pirms aizsvilina smaržzāles, piemēram, lavandu vai skujas, vai kadiķi, aizver acis un uzklāj uz tām zīda šalli vai kabatlakatu. Ķermeni novieto uz vēja slotas. Līdzās jābūt neaizdegtam gaismeklim. Nav jācenšas apzināti meklēt atbildes, bet jāatslābinās un jāgremdējas tumsā, iztēlojoties to kā tuneli, kas pilns ar ūdeni, pa kuru jāpeld.

Var gulēt vai snaust, līdz liksies, ka spējat uztvert padomu, – piecelieties sēdus un aizdedziet gaismekli.

Lūkojieties tā spilgtajā gaismā, pēc tam atkal nodzēsiet, un tad skatīsit redzējumus – kādas ainas – vai pat dzirdēsit balsis, kas atbildēs uz jūs mokošo jautājumu.

 

Ja esam piemirsuši, tad vēlos atgādināt, ka vēja slotas jeb raganu slotas ir zaru sabiezinājumi vai saaugumi koka vainaga zaros, kas radušies ģenētiskas mutācijas rezultātā, izņemot lapu kokus, kam vēja slotu veidošanos ierosina sēnīte – vējslotsēne tafrīna (Taphrinaceae) –, līdz ar to tā ir slimība, nevis ģenētiska novirze. 

Reizēm vēja slotas sasniedz pat vairākus metrus diametrā.

 

Mākslinieces biogrāfija:

Katrīnai Neiburgai māksla ir pakļauta ilgām pēc jūtām, autentiskuma un dzīvās atmiņas saglabāšanas. Tā ir dzeja, kas darbojas uztveres un jūtu līmenī: atkailināta līdz kaulam, piepildīta ar patiesību, dzeloša un skaista. Viens no Neiburgas galvenajiem izteiksmes līdzekļiem ir viņas dziļi personīgā ikonofgrāfija, kas atklājas viņas videoinstalācijās gan izstādēs, gan teātra dekorācijās. Viņu interesē socioloģija un iepriekš pieņemtu priekšstatu par lietu dabu izpēte.