...
Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs
1 / 1

FinnCycling-Soumi-Perkele! Vol. 2

2017

Videoinstalācija ar līdzdalību 

1 stunda

 

Perkele somu valodā ir lamuvārds, ar kuru piesauc velnu. Suomi somu valodā ir “Somija”, taču vispār neko nenozīmē. FinnCycling-Soumi-Perkele! ienirst Somijas tumšajā pusē. Tā ir politikas, melnā humora un protesta repa kombinācija iekštelpu riteņbraukšanas vingrinājuma formā: tas ir sievietes skarbais protests pret vīriešu ieviesto askētisma politiku. 

 

Videoinstalācija atgādina vienkāršu treniņprogrammu, tajā iekļautas ritmiskas repa dziesmas un instrukcijas iekštelpu riteņbraukšanai. Skatītāji/dalībnieki var mīties visu programmas laiku, bet māksliniece ir projicēta uz ekrāna. Māksliniece darbojas kā fitnesa instruktore – viņa izkliedz savus monologus, iejaucoties dziesmu tekstos, kā arī mudinot publiku piedalīties un dziedāt līdzi. Te ir agresija, niknums un traģikomēdijas elementi, māksliniecei svīstot, lamājoties un minoties no visa spēka, protestējot pret patriarhālismu. 

 

Darbs sākotnēji radīts kā protests pret Somijas iepriekšējo valdību ar premjerministru Juhu Sipilē (Juha Sipilä, 2015–2019) priekšgalā. Tajā pētīti aktuāli globāli jautājumi: bezdarbs, slikti darba apstākļi strādniekiem, vardarbība, kas vērsta pret noteiktu dzimumu, un augoša nevienlīdzība vietējā kontekstā. 

 

Mākslinieces biogrāfija:

Marta Tuomāla (MA, 1983) ir māksliniece no Helsinkiem, kas aktīvi darbojas daudzās nozarēs. Tuomāla koncentrējas uz dažādiem kino formātiem, video un instalācijām. Viņas darbos sastopami sociāli angažētas mākslas un kareivīgu pētījumu elementi. Raksturīgākās tēmas ir strādnieku ikdienas dzīve, indivīdu un kopienu problēmas un varas ļaunprātīga izmantošana. Tuomāla ar saviem mākslas darbiem piedalījusies dažādos starptautiskos festivālos un izstādēs.