...
Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs
1 / 3

Šmits, tu un es

(Schmitt, you and me)

2016–2017

Instalācija

HD video cilpa (54”), spoguļteksta skulptūra (23 × 511 cm), ierāmēts mērķis (61 × 91 cm)


Videomontāža ar Rebeku Šekmani (Rebecca Scheckman)

Skaņu mikss: Sems Bērs (Sam Bair)Meinas štata Soukīganas pilsētiņā Mismars apmeklējis vietējo šaujamieroču veikalu, uzturot draudzīgu kontaktu ar veikala īpašnieku Brūsu un vadītāju Beiliju. Abi pēdējie ar laiku aizveduši savu jauno draugu uz poligonu, ātri apmācot šaujamo lietošanā un mērķēšanā. Apmaiņā Mismars jautājis Brūsam un Beilijam, vai viņi būtu ar mieru palasīt izvilkumus no Karla Šmita 1932. gada teksta Politiskā jēdziens, kur viņš pauž viedokli, ka politiskais ir vienkārši drauga nošķiršana no ienaidnieka, kas ekstrēmos gadījumos pāraug karā. 

Brūsa un Beilija izpildījumā teksts iegūst jaunu dimensiju – viņiem grūti tikt galā ar Šmita arhaisko valodu, taču viņi pilda Šmita mērķus. Abiem šiem varoņiem lasot un pārlasot Šmita tekstu, mēs, skatītāji, sajūtam slazdu, kurā mūs šodien notver Šmita teksts – tas pats strupceļš, kurā nonāk Brūss un Beilijs. Galu galā viņi ir spiesti pajautāt: “Vai Šmits kaut kā atrisina konceptu “draugs–ienaidnieks–kara–iespēja”?” 


Mākslinieka biogrāfija:

Omars Mismars ir starpdisciplinārs mākslinieks no Beirūtas. Mismara darbus, kas veidoti kā projekti, ietekmējusi konceptuālā māksla, kritikas studijas un dizains. Savā mākslinieciskajā darbībā viņš klīst pa kādu pilsētu, parazītiski pielīpot dažādām situācijām un kontekstiem, kur viņš veido pagaidu savienību ar sastapto telpu un publiku. Savos darbos viņš pēta, kā māksla savijas ar politiku un katastrofas estētiku, īpaši pievēršoties performatīvam netiešumam, atkārtojumiem un interpretācijām.