Nākam otrdien, 22. februārī, plkst. 18.00 aicinām pievienoties uz pirmo šī gada lasīšanas darbnīcu. Šī lasīšanas darbnīca tiek rīkota sadarbībā ar igauņu semiotiķi Kadri Tūru, un tās uzmanības centrā ir antropocēna, klimata pārmaiņu un vides jautājumi caur ekofeminisma prizmu, pētot, ko mūsdienu klimatiskajā un sociālpolitiskajā situācijā nozīmē cilvēcība.
Darbnīca notiks Zoom tiešsaistē. Saite:
https://us02web.zoom.us/j/87193548876?pwd=V1FZRE5oRnFBbFJ3alIxeUc2WTdtdz09
Meeting ID: 871 9354 8876
Passcode: 302253
Teksti:
• Cara Daggett, “Petro-masculinity: Fossil Fuels and Authoritarian Desire”. Millennium: Journal of International Studies, June 20, 2018, pp.1–20. DOI: 10.1177/0305829818775817
• Stacy Alaimo, “Bodily Natures”. Bodily natures: science, environment, and the material self. Indiana University Press 2020, pp. 1–25.
Tekstus var saņemt, rakstot uz e-pastu: ieva.ast@gmail.com.
Lasīšanas darbnīca notiks angļu valodā.
“Vienlaikus ar globālo sasilšanu, Rietumos parādās jaunas autoritāras kustības, kuras raksturo klimata noliegšanas, rasisma un sieviešu naidīguma toksiska kombinācija. Tā vietā, lai šīs parādības aplūkotu atsevišķi, to attiecības pētāmas, izmantojot petromaskulinitātes jēdzienu, kas izceļ fosilā kurināmā sistēmu vēsturisko lomu balto patriarhālās varas stiprināšanā. Petromaskulinitātes jēdziens palīdz saprast, kā antropocēna laikmeta raisītās problēmas var veicināt tieksmi pēc autoritārisma. Šis jēdziens arī rosina domāt, ka fosilais kurināmais nozīmē vairāk nekā tikai peļņu; tas iesaistās arī identitātes jautājumos, kas saistīti ar risku enerģētikas politikai, kas tiecas uz oglekļa emisijas samazināšanu. Turklāt, atsaucoties uz psihopolitisku autoritārisma lasījumu, raksts atklāj, kā fosilā kurināmā izmantošana var darboties kā vardarbīga kompensācijas prakse, reaģējot uz dzimtes un klimata jautājumiem,” raksta feministe un vides politikas zinātniece Kara Dageta
Kā mēs saprotam materiālo spēku darbību un nozīmi, un to saskarsmi ar cilvēku ķermeņiem? Ko nozīmē būt cilvēkam šajā laikā, kad ķermeņi ir nesaraujami sasaistīti ar mūsu fizisko pasauli? Grāmatā “Bodily Natures” Steisija Aleimo šos jautājumus aplūko, analzējot visaptverošos materiālos spēkus un to arvien kaitīgāko ietekmi uz cilvēka ķermeni. Balstoties uz feminismu, vides pētījumiem un dažādām zinātnes nozarēm, viņa pievēršas transkorporalitātei jeb kustībai, kas sniedzas pāri ķermeņiem un dabai, kas mums ir likusi fundamentāli mainīt sevis izpratni. Aplūkojot dažādus radošos un teorētiskos tekstus, Aleimo izgaismo zinātnes, politikas un kultūras saduršanos, ņemot vērā arī cilvēka ķermeņa saikni ar vidi.
Lasīšanas darbnīca notiek projekta “Pārdomājot postsociālismu caur postkoloniālismu Baltijā” ietvaros, kas pievēršas postsociālisma un postkoloniālisma nospiedumiem un to atbalsotajām vēsturiskajām pārmaiņām Latvijā un Baltijā caur aktuālās ekoloģiskās krīzes, vides jautājumu un nacionālisma prizmu. Programmas kuratores ir Ieva Astahovska un Linda Kaljundi.
Kadri Tūra ir semiotiķe, kuras pētījumi saistīti ar dabas jautājumiem, vides humanitārajām zinātnēm un ekofeminismu. No 2018. līdz 2020. gadam viņa vadīja Tallinas Universitātes Vides vēstures centru KAJAK. Vairāk informācijas meklē šeit.
Darbnīcas norisi atbalsta COST programmas projekts Nep4Dissent.