en

Pārnēsājamās ainavas. Pārdomas par migrāciju

Pickle Bar, Stephanstraße 11, Berlīne
Programmas sākums 18.30
Durvis 18.00
Pasākuma valoda: Angļu

Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs (LLMC), sadarbībā ar Kai mākslas centru un Mo muzeju, aicina apmeklēt notikumu “Pārnēsājamās ainavas. Pārdomas par migrāciju Baltijā” 25. oktobrī Pickle Bar, Berlīnē. Pasākumā piedalīsies mākslinieki no Baltijas valstīm – Viktors Timofejevs, Marija Kapajeva, Agne Jodvalkīte un Artūrs Punte – vēršot uzmanību uz mūsdienu migrācijas, identitātes un valodas jautājumiem.

Notikums turpina LLMC projekta “Pārnēsājamās ainavas” (2018–2020) pētnieciskā darba un izstāžu sēriju, kas izvērsa stāstus par Latvijas trimdas un diasporas centriem Parīzē, Gotlandē, Berlīnē, Monreālā un Ņujorkā. Projekts noslēgsies ar drīzumā gaidāmo publikāciju – grāmatu “Pārnēsājamās ainavas. Latviešu trimdas mākslas vēstures”, ko izdos Berlīnes izdevniecība K. Verlag.

Aicinot māksliniekus un institūcijas no Igaunijas, Lietuvas un Latvijas, 25. oktobra programma kultūrvietā Pickle Bar Berlīnē ir projekta “Pārnēsājamās ainavas” tālāks izvērsums, uzsverot Baltijas dimensiju.

Programmas dalībnieki – mākslinieki Viktors Timofejevs (Viktor Timofeev), Marija Kapajeva (Maria Kapajeva), Agne Jodvalkīte (Agnė Juodvalkytė) un Artūrs Punte (tekstugrupa “Orbīta”) – izmantojot atšķirīgus medijus runās par migrāciju un tās saikni ar reģiona vēsturi un ietekmi uz mūsdienu procesiem, kā arī aktualizēs valodas jautājumus gan kā daļu no pieredzes pārvietoties starp valstīm, gan ietekmes nospiedumiem, ko Baltijas sociālajā un politiskajā ainavā atstājis Krievijas koloniālisms.

Pasākuma norise vieta – Pickle Bar – ir bezpeļņas projektu telpa, kuras darbības fokusā ir pētniecība, performances māksla un diskusijas. Pickle Bar 2020. gada izveidoja mākslinieku kolektīvs Slavs and Tatars, kopā ar Anastasiju Maruhinu (Anastasia Marukhina) un Patrīciju Kuvetu (Patricia Couvet), lai izvērstu kolektīva Eirāzijas platformu (Austrumeiropa, Kaukāzs un Centrālāzija) plašākā sabiedrībā.

Projekta “Pārnēsājamās ainavas” kuratores ir Andra Silapētere un Inga Lāce, un to īsteno Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs sadarbībā ar Kai mākslas centru Tallinā un Mo muzeju Viļņā. “Pārnēsājamās ainavas.  Pārdomas par migrāciju Baltijā” atbalsta Baltijas Kultūras fonds.

Par māksliniekiem:
Agne Jodvalkīte ir māksliniece, kas dzīvo Berlīnē un Viļņā. Viņa galvenokārt nodarbojas ar abstrakto glezniecību un tekstilu. Viņa ir ieguvusi glezniecības bakalaura grādu Viļņas Mākslas akadēmijā (2010) un studējusi vizuālo mākslu Spānijā Universidad de Castilla La Mancha. Starp viņas nesenajām personālizstādēm ir “Tools for the Future“ mākslas telpā Enter Art Space, Orhūsā, Dānijā (2023); ”Tools for the Future ”(ANSKA), Galerie Bernau, Vācijā (2022), “Sweet Dreams Foundation “ Nidas mākslas kolonijā, Lietuvā (2022); ”Gathering”, galerijā Atletika, Viļņā, Lietuvā (2021); “ANSKA”, Blake & Vargas galerijā Berlīnē (2021); grupas izstāde Audra, Pamario galerijā, Juodkrante, Lietuvā (2021); “Cosmic Thread ” Enter Art Space, Orhūsā, Dānijā (2020); Terpė galerijā AV17 Viļņā, Lietuvā (2020).

Marija Kapajeva ir māksliniece, kas strādā starp Lielbritāniju un Igauniju. Viņas darbos bieži tiek izceltas mikrovēstures un stāsti no perifērijas ar feministisku vēlmi padarīt tos redzamus. Savā mākslinieciskajā praksē viņa izmanto dažādus medijus, kurus izvēlas atkarībā no to iespējas izvērt viņas idejas. Kapajeva labprāt strādā ar atrastiem un vernakulārajiem fotoattēliem, videoinstalācijām, tekstilu un izšuvumiem, kā arī citiem materiāliem. Viņa ir saņēmusi tādus apbalvojumus kā Igaunijas Kultūras ministrijas Wiralt Fellowship (2023) un Kraszna-Krausz fotogrāmatas balvu (2021), FOKUS Videomākslas festivāla Dānijā (2018) balvu, kā arī tika iekļauta Aperture fotogrāmatas balvas sarakstā (2018). Viņa piedalās starptautiskās izstādēs, un viņas darbi atrodas tādās kolekcijās kā Kiasma Laikmetīgās mākslas muzejs un Tartu Mākslas muzejs. Šobrīd Kapajeva studē doktorantūrā Igaunijas Mākslas akadēmijā un vada savu studiju “Circle in Cube “” Tallinā kā mākslas, ideju un atbalsta apmaiņas telpu.

Artūrs Punte ir dzejnieks un mākslinieks, kas strādā starpdisciplināros žanros, kā arī kā redaktors, sastādītājs un izdevējs. Viņš ir beidzis Maskavas Literatūras institūtu (dzeja), Rīgas 13. profesionālo vidusskolu (grafikas dizains), mācījies Bulduru dārzkopības skolā (stādu audzēšana). Punte ir četru dzejas grāmatu autors, vairāku mākslas izstāžu līdzautors. Viena no apvienības “Orbīta” dibinātājiem un dalībniekiem. Ilgtermiņa projektu “Rīgas dzejas karte”, “Strenču sonifikācijas stacija” u. c. kurators. Pēdējos gados pievērsies skaņu instalāciju žanram un netradicionālu skaņas instrumentu radīšanai.

Viktors Timofejevs ir Ņujorkā dzīvojošs mākslinieks, kura daudznozaru praksi veido personiska pieredze, spekulatīvi priekšstati un viss starp tiem. Viņš ir ieguvis maģistra grādu Pīta Zvarta institūtā Roterdamā un bakalaura grādu Hantera koledžā Ņujorkā. Timofejevs organizē ikmēneša pasākumus, kas ietver seansus, performances un sensorās deprivācijas klausīšanās sesijas No Moon, pasākumu telpā Bruklinā, ko viņš līdzdibināja 2018. gadā. Timofejevs arī vada raidījumu Montez Press Radio. Viņš ir izdevis vairākas LP plates, kasetes, digitālos albumus un CD Futura Resistenza, Alicja un lobitlandscapes. Nesenās personālizstādes: “Pedagoģiskās spēles 1” galerijā 427 Rīgā (2024), “DOG” Interstate Projects Ņujorkā (2021), “God Objects” Karlin Studios / Futura Prāgā (2020), “God Room” Alyssa Davis galerijā Ņujorkā (2018) un “Stairway to Melon” Kim? Laikmetīgās mākslas centrā Rīgā (2017).


Lasīt vairāk